Spoločnosť Science Corporation vyrába malý experimentálny čip, ktorý dokáže obnoviť centrálne videnie. Pacienti v rámci klinickej štúdie hlásia pozitívne výsledky. Účastníci vďaka implantátu dokážu čítať, hrať karty a vykonávať ďalšie činnosti. O experimente informoval portál BGR.

Nádej pre nevidiacich

Oči sú najdôležitejším orgánom a liečba je v mnohých prípadoch komplikovaná či neúspešná. Novú nádej pre nevidiacich prináša spoločnosť Science Corporation, konkurencia Neuralinku, ktorú vlastný Elon Musk. Spoločnosť oznámila priebežné výsledky klinickej štúdie s očným implantátom, ktorý dokáže obnoviť centrálne videnie, vďaka ktorému vieme zozoznávať tváre, detaily, či čítať. Niektorí účastníci štúdie pomocou čipu dokážu čítať, hrať karty, či lúštiť krížovku.

Unsplash

Očný implantát s názvom „Prima“ je drobný, 2 mm čip, ktorý je chirurgicky umiestnený pod sietnicu. Proces trvá 80 minút. Čip je spárovaný s okuliarmi, ktoré pomocou kamier zachytávajú obraz. Vzory infračerveného svetla sa potom premietajú na čip, ktorý obsahuje 378 svetlom napájaných pixelov.

Implantát premieňa svetlo na elektrickú stimuláciu, ktorá dokáže vyvolať prirodzené elektrické impulzy oka. Oko posiela do mozgu informácie o tom, čo zaznamenáva a to pacientom umožňuje rozumieť tomu, na čo sa pozerajú. Implantát umožňuje pacientom jasnejšie vidieť, aj napriek tomu, že sú stále považovaní za „legálne nevidiacich“.

„Výsledky demonštrujú míľnik v liečbe slepoty spôsobenej geografickou atrofiou v dôsledku vekom podmienenej degenerácie makuly. Prvýkrát bolo možné obnoviť videnie v skutočnej forme v sietnici, ktorá sa zhoršila v dôsledku vekom podmienenej degenerácie makuly,“ uviedol profesor Frank Holz, ktorý je vedecký koordinátor štúdie PRIMAvera. „Predtým pre týchto pacientov neexistovali žiadne skutočné možnosti liečby,“ dodal Holz.

Napodobňuje skutočné vidienie

Mozog teda interpretuje signály ako obrazy, ktoré mu čip posiela. Tým sa napodobňuje prirodzený proces videnia. Aj keď vedci sa snažia obnoviť zrak u nevidiacich, zdá sa, že práve tento implantát sa javí ako jeden z najnádejnejších, pretože zaznamenáva výrazné úspechy u pacientov.

V minulom článku sme ťa informovali, ako sa vedcom podarilo obnoviť zrak opici, ktorá mala dieru v sietnici. Na obnovu poškodeného zraku použili ľudské kmeňové bunky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú