Napriek tomu, že kryptomeny sú na trhu už 15 rokov, v mnohých krajinách stále neexistujú jasné pravidlá, ktoré by riešili ich zdaňovanie. Jednak to spôsobuje ich decentralizovaná povaha, keď nad transakciami prostredníctvom kryptomien nestojí žiadna finančná inštitúcia.
Podruhé sú to chýbajúce jednotné právne rámce, ktoré by jasne definovali všetky faktory spojené s lepšou reguláciou a kontrolou kryptomien, ako aj ich odvodovým systémom. Aké pravidlá so zdaňovaním aktuálne máme? A môžu byť kryptomeny prostriedkom na optimalizáciu daní z prevodov?
Právne nejasnosti ohľadom uplatňovania nákladov
Na Slovensku aktuálne stále platia zákony, ktoré vláda prijala ešte v roku 2018. Spočiatku išlo o akýsi narýchlo vytvorený právny rámec, ktorým chcela podchytiť vtedajší obrovský záujem o kryptomeny počas býčieho obdobia.
Výsledkom je zdanenie 19 až 25 % plus 14 % odvody do zdravotnej poisťovne. Hoci sa tieto drastické odvody snažila predošlá vládna garnitúra zmierniť, konsolidácia rozpočtu zákon opäť vrátila do pôvodnej podoby.
Aktuálne tak obchodníci s kryptomenami musia platiť daň z každého predaja coinov a pri vykonaní transakcií pomocou nich. Daň sa však ráta z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou kryptomeny. Zároveň si môžete uplatniť náklady spojené s nákupom kryptomeny. Presne tu vzniká jedna z nejasností.
Zákon totiž nedostatočne upravuje to, čo všetko môžete zarátať medzi náklady na nákup alebo získanie kryptomien. Túto oblasť by po novom mali riešiť smernice Európskej únie, MiCA a TFR. Ide o súbory pravidiel, ktoré pomáhajú zvýšiť transparentnosť prevodov, vydávania coinov a celkovo obchodovania s kryptomenami. Na Slovensku by mali vojsť do platnosti na konci roku 2024.
Výnosy z ťažby či stakingu nemusíte hneď zdaňovať
V rámci prijatia smerníc EÚ je ich najväčšou pridanou hodnotou prilákanie veľkých inštitucionálnych obchodníkov, ktorí sa oblasti kryptomien, práve kvôli ich neprehľadnosti, vyhýbali. Nový systém by im však mal umožniť hladší vstup do kryptosféry a využívať výhody decentralizovanej povahy týchto aktív.
No ešte tento rok budú môcť držitelia a obchodníci s kryptomenami optimalizovať a štruktúrovať svoje transakcie prostredníctvom kryptomien s pôvodnými predpismi. To znamená, že okrem nákupu budú môcť aj ťažiť či stakovať kryptomeny, čím získajú extra výnosy s pokrytím nákladov podľa znenia pôvodnej legislatívy.
O to viac sa oplatí poobzerať sa po relevantných kryptomenách, ktoré za ťažbu, staking alebo iný typ aktivity ponúkajú naozaj vysoké odmeny. Medzi také patrí úplne nový kryptotoken Flockerz.
Nákupom natívneho tokenu FLOCK nezískate len možnosť čerpať bonusy za ich staking, ale tiež prostredníctvom mechanizmu vote-to-earn. Jeho princíp spočíva v odmeňovaní členov komunity, ktorí sa aktívne zapoja do hlasovaní a iniciatív platformy. Flockerz je totiž 100 % komunitný projekt, ktorý svoju budúcnosť necháva len v rukách majiteľov svojich tokenov.
Jadro projektu tvorí decentralizovaná autonómna organizácia (DAO) s názvom FlockTopia. Jej členovia budú mať v anketách šancu rozhodnúť o tom, akú marketingovú stratégiu má meme projekt zvoliť, či majú tvorcovia pracovať na vývoji ďalších rozšírení platformy alebo kedy majú spáliť časť tokenového rozpočtu.
Čím aktívnejší členovia FlockTopie budú, tým väčšie výnosy z vote-to-earn mechanizmu získajú. Ako sme spomínali, prémie za hlasovanie nie sú jedinou cestou k pasívnym príjmom. Ešte lákavejšie totiž znie ročná odmena za staking tokenov FLOCK. Jej výška momentálne presahuje 2 200 % APY.
Aby mohli tvorcovia Flockerz realizovať svoj zámer, prispôsobili tomu aj tokenomiku. Na vote-to-earn odmeny, ako aj na prémie za staking, vyčlenili po 25 % celkového rozpočtu. Ďalších 20 % putuje na marketingové účely a na predpredaj tokenu FLOCK. Zvyšných 10 % si nechávajú na fond likvidity po vstupe na DEX a CEX.
Dnes si tak môžete kúpiť FLOCK za výhodnejšiu predpredajnú cenu 0,005793 $. Môžete si byť istí aj relevantnosťou projektu, keďže jeho smart kontrakt prešiel auditom spoločností Coinsult aj SOLIDProof. Bližšie informácie o projekte sa dozviete z whitepaperu Flockerz.
Bonusy aj pre tých, ktorí sa rozhodnú využiť rýchlejšiu a lacnejšiu sieť
Lákavé zarábanie extra kryptomien pomocou stakingu ponúka aj projekt Pepe Unchained. Optimalizácia nákladov obchodníkov bude v tomto prípade ešte výhodnejšia, keďže projekt prichádza s vlastnou blockchainovou vrstvou Pepe Chain. Jej Layer 2 charakter spôsobuje, že prevody prebehnú takmer okamžite a za nízke transakčné poplatky.
Pepe Chain stojí na blockchaine Ethereum, s ktorým je prepojený instatným premostením. Vďaka tomu je obchodovanie s Pepe Unchained ešte flexibilnejšie. Pri daňovej povinnosti a optimalizácii takisto pomôže fakt, že Pepe Chain disponuje vyhľadávačom blokov. To znamená, že si budete môcť dohľadať každú vykonanú transakciu na tejto Layer 2 sieti.
V kombinácii so stakingovými bonusmi vo výške 110 %, projekt len v predpredaji vyzbieral viac ako 20 miliónov dolárov. Vyzbierané prostriedky a záujem kryptoinvestorov prinútili tvorcov Pepe Unchained rozšíriť platformu o vlastnú decentralizovanú burzu. Súčasťou expanzie road mapy je aj fond pre tvorcov aplikácií, ktorí budú chcieť svoje dApps postaviť práve na Pepe Chaine.
Pepe Unchained L2 Sneak Peek!
What we’re building is not just a new chain, but an entire ecosystem.
🐸Pepe Unchained L2
🐸Block Explorer
🐸DEX
🐸Bridge
🐸Advanced Analytics
🐸Builder GrantsPepe Unchained is coming. And it’s going to shake up the crypto space. pic.twitter.com/ZVnvgO6MGF
— Pepe Unchained (@pepe_unchained) September 26, 2024
Fundraising stále prebieha, preto môžete získať natívny token PEPU za cenu 0,0103 $. Nákupný widget nájdete na oficiálnej webstránke Pepe Unchained, kde si tokeny vymeníte za ETH, BNB, USDT alebo zaplatíte platobnou kartou. Aktuality o projekte zase môžete sledovať na sociálnych sieťach X alebo Telegram.
Záver
Vďaka decentralizovanej povahe a rastúcej popularite medzi inštitucionálnymi aj retailovými investormi majú kryptomeny potenciál stať sa riešením pre optimalizáciu daní z transakcií. Hoci sú právne rámce v mnohých krajinách vrátane Slovenska stále nedostatočné, nové smernice ako MiCA a TFR môžu priniesť väčšiu transparentnosť a efektívnosť.
Tým pádom by mohli byť prevody pomocou kryptomien časovo, nákladovo, ale aj daňovo efektívnejšie. Aby ste mali aj vy šancu podieľať sa na stále rastúcej globálnej sfére, je vhodné zásobiť sa takými coinami, ktoré ponúkajú možnosť extra výnosov. Tam patrí napríklad dvojica tokenov Flockerz a Pepe Unchained.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vydržia ti celý život. Mercedes vyrobil „nekonečné" brzdy, budú priamo v motore
Hrozí im okamžitá strata výkonu. Dvaja giganti sťahujú z ciest 208-tisíc áut, majú kritickú poruchu
Omrzeli ho smartfóny? Huawei stvoril dlhočiznú limuzínu, v tomto prekoná 99,99 % vozidiel
Toto nie je hra, ale skutočnosť. Francúzi postavili motorku so 400 km dojazdom a „sci-fi zbraňou"
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené