Len pred pár mesiacmi sme ťa informovali o tom, ako Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila prvé snímky z vesmírneho teleskopu Euclid (Euklides). Dnes už máme možnosť nahliadnuť na prvú časť veľkej mapy vesmíru, ktorú táto misia vytvára.

Presnejšie má táto misia za úlohu preskúmať obrovské oblasti vesmíru a vytvoriť doteraz najväčšiu trojrozmernú mapu galaxií, ktoré sa nachádzajú až 10 miliárd svetelných rokov od Zeme. Prvé odhalené dáta, mozaika s rozlíšením 208 gigapixelov, boli predstavené na Medzinárodnom astronautickom kongrese v Miláne. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Zverejnili prvú časť

Ako ďalej informuje ESA, v období od marca do apríla 2024 Euclid vykonal 260 pozorovaní južnej oblohy, pričom v priebehu dvoch týždňov zaznamenal 132 štvorcových stupňov. Inými slovami, ide o oblasť viac než 500-krát väčšiu, ako zaberá Mesiac na oblohe.

Tento úvodný záber predstavuje len 1 % rozsiahleho šesťročného prieskumu, ktorý Euclid uskutoční. Počas tejto doby bude teleskop pozorovať tvary, vzdialenosti a pohyby miliárd galaxií, až do vzdialenosti 10 miliárd svetelných rokov. Tým vznikne najväčšia 3D kozmická mapa v histórii astronómie, ktorá nám pomôže lepšie pochopiť skrytý vplyv temnej hmoty a temnej energie na vesmír.

Už prvá zverejnená časť obsahuje 100 miliónov zdrojov, medzi nimi hviezdy Mliečnej dráhy a vzdialené galaxie. Okolo 14 miliónov z nich bude využitých práve na štúdium temnejj hmoty a energie. Valeria Pettorino, projektová vedkyňa misie Euclid, zdôraznila, že aj keď ide len o malú časť mapy, je bohatá na cenné údaje, ktoré otvoria nové dvere k pochopeniu vesmíru.

ESA

Vysoká citlivosť Euclidu umožňuje zachytiť detaily vzdialených galaxií, z ktorých niektoré sú až 600-krát zväčšené. Na záberoch môžeme tiež pozorovať tzv. galaktický cirus, teda oblaky plynu a prachu medzi hviezdami, ktoré odrážajú svetlo našej domovskej galaxie.

Ako sme už spomínali, tento fragment je len malou ochutnávkou toho, čo nás v najbližších rokoch čaká. Ďalšie dáta totiž budú zverejnené v marci 2025, na ktorých bude vidieť 12 % prieskumu. Očakáva sa že v priebehu roka 2026 bude k dispozícii prvý súbor kozmologických údajov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP