Vedci počas expedície v oblasti hydrotermálnych prieduchov odhalili pod morským dnom doteraz neznámy ekosystém. Tento objav publikovaný v žurnále Nature Communications, otvára nové cesty, ktoré nielenže rozšírili i naše vedomosti o živote v hlbokomorských oblastiach, ale ponúkli aj nový pohľad na potenciálny život mimo našej planéty. Na tému upozornil portál Futurism.

Život v extrémnych podmienkach

Hydrotermálne prieduchy sú kolosálne podmorské komíny, ktoré zo svojich útrob vyvrhujú horúcu, na minerály bohatú vodu. Už pomerne dlhú dobu je známe, že tieto oblasti hostia mikroorganizmy, avšak až teraz vedci z Kráľovského Holandského inštitútu pre výskum morí objavili niečo oveľa väčšie a zaujímavejšie.

Počas expedície na prieduchu Tica, ktorý sa nachádza v oblasti Východného pacifického zlomu, tím vedený Sabine Gollnerovou plánoval preskúmať larvy a iné mikroorganizmy žijúce na vulkanických horninách. Kvôli problémom s odberom vzoriek sa rozhodli preskúmať aj podložie prieduchu, kde objavili niečo nečakané. Namiesto sterilného prostredia našli dutiny plné tubifexových červov a slimákov, ktorí sa doteraz pozorovali len na povrchu morského dna.

Tento objav otvoril dvere k novým úvahám o tom, ako sa život dokáže udržať aj v tých najextrémnejších podmienkach. Podľa vedcov sa larvy týchto organizmov pravdepodobne šíria cez prieduchy prúdením teplej vody, čo im umožňuje obývať nielen povrch, ale aj podložie morského dna. Tento fenomén by mohol vysvetliť, ako by život mohol fungovať aj na miestach v našej slnečnej sústave, kde je život závislý na tepelnej energii z vnútra planét, a nie na slnečnom žiarení.

Monika Bright et al/ Naure Communication

Biologička Heather Olinsová z Bostonskej univerzity, ktorá sa výskumu nezúčastnila poznamenala: „Ak existuje život mimo Zeme, pravdepodobne nebude závislý na slnečnej energii.“ Práve takéto objavy nám môžu pomôcť pochopiť, ako by život mohol vyzerať na planétach s podobne nepriaznivými podmienkami, ako sú napríklad mesiace Europa alebo Enceladus.

Tento prelomový objav má zároveň aj význam pre ochranu morských ekosystémov. Oblasti, ako sú hydrotermálne prieduchy, sú pod neustálym tlakom kvôli hrozbám, ako je ťažba na morskom dne, a objavy tohto typu upozorňujú na krehkosť týchto jedinečných biotopov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú