Ak s odchádzajúcim teplom už pomaly plánuješ zapnúť kúrenie, nezabúdaj, že od júla 2023 platí nový zákon o ochrane ovzdušia. Ten presne určuje, aké druhy palív sú v slovenských domácnostiach povolené a môžeš s nimi započať tohtoročnú vykurovaciu sezónu. Dodržiavanie zákona má zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť emisie, nakoľko práve spaľovanie nevhodných palív výraznou mierou prispieva k znečisťovaniu, uviedlo ministerstvo životného prostredia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nové odporúčania pre limitné hodnoty na ochranu zdravia ľudí pre znečisťujúce látky, ktorých cieľom je zabrániť, predchádzať alebo znížiť škodlivé účinky na ľudské zdravie alebo životné prostredie.

Čo si doma nesmieš dovoliť?

Podľa nového zákona je v domácnostiach zakázané spaľovanie viacerých druhov tuhých palív a odpadu. Ak si bol zvyknutý používať hnedé uhlie, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach či rôzne druhy odpadu, odteraz si na to dávaj veľký pozor. Takéto materiály môžeš legálne spaľovať len v priemyselných spaľovniach alebo špeciálnych zariadeniach na spoluspaľovanie odpadov. V bežných domácich kotloch a kachliach s výkonom do 0,3 MW sú tieto palivá prísne zakázané.

Unsplash/FonTech

Výnimku tvoria len niektoré palivá z odpadového dreva, ale aj tie musia spĺňať kvalitatívne normy. Pri spaľovaní biopalív alebo obnoviteľných plynov, ako napríklad bioplyn či vodík, tie majú v domácnostiach zelenú. Považujú sa totiž za ekologickejšie alternatívy.

Pokuta do výšku 5000 eur

Kto poruší nové pravidlá, čaká ho poriadne mastná pokuta. V prípade, že inšpekcia odhalí spaľovanie nevhodných palív, môže ti byť udelená pokuta až do výšky 5 000 eur. Za porušenie zákazu týkajúceho sa spaľovania hnedého uhlia, lignitu a podobných materiálov ti hrozí pokuta do 500 eur, a ak ťa nachytajú priamo pri čine, môžeš dostať na mieste pokutu až 1 000 eur. Na tému upozornil portál Regióny.

Zoznam pokút
  • Preukázanie viny pri spaľovaní odpadu a tuhých druhotných palív – 5000 eur 
  • Porušenie zákazu spaľovania hnedého, lignitov, uhoľných kalov, uhoľného prachu, preplástkov a druhotných palív – 500 eur
  • Za zistenie priestupku môžu kontrola uložiť pokutu priamo na mieste vo výške 1000 eur 

Kontroly sa vykonávajú na základe podnetov od občanov. Ak má tvoj sused podozrenie, že spaľuješ niečo zakázané, môže podať oznámenie na obec. Tá ti v prvom kroku do piatich dní pošle upozornenie. Pri opakovanej sa situácii, obec požiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia o kontrolu tvojej domácnosti. Inšpektori majú v tom prípade právo vstúpiť do domu a skontrolovať zariadenia na kúrenie. V prípade, že nie je známe, kto spaľovacie zariadenie prevádzkuje, zodpovednosť padne na majiteľa domu.

Nezabudni si preto vždy overiť, či používaš povolené palivá. V opačnom prípade ťa čakajú nielen finančné postihy, ale aj prispievanie k znečisťovaniu životného prostredia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú