Moderné observatóriá a vesmírne ďalekohľady posunuli astronómiu na úroveň, o ktorej astronómovia pred pár stovkami rokov ani len nesnívali. V posledných desaťročiach je však jej vývoj najintenzívnejší vďaka zrýchľujúcemu sa technologickému pokroku umožňujúcemu čoraz väčšie, presnejšie a výkonnejšie observatóriá dopravené priamo do vesmíru, mimo zemskej atmosféry.

Jedným z takýchto špičkových observatórií je Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), ktorý je síce v kozme len chvíľu, no i tak už poznáme jeho nástupcu a dokonca i to, ako približne môže vyzerať. Tento vyvíjaný a pripravovaný vesmírny ďalekohľad sa má pozrieť na objekty, ktoré doteraz vedci pozorovali len ako rozmazané šmuhy bez jasných detailov a odhalí, či sa na nich nachádza mimozemský život.

Väčší než JWST

Pozorovanie exoplanét, teda planét mimo našej slnečnej sústavy, predstavuje jednu z najväčších výziev modernej astronómie. Tieto planéty sú zväčša malé, nevyžarujú svetlo a nachádzajú sa v obrovskej vzdialenosti od Zeme, čo sťažuje ich priamu detekciu. V rukáve majú astronómovia niekoľko šikovných metód, ktoré umožňujú takéto planéty pozorovať.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú