V tomto texte boli použité materiály TASR.

Pohonné látky na Slovensku ďalej zlacňujú a podľa všetkého lacné zostanú aj na jeseň a v priebehu budúceho roka. Klesajúce ceny súvisia najmä so slabnúcim dopytom po rope v Číne, čo potvrdil analytik Trinity Bank, Lukáš Kovanda.

„Cena ropy Brent ďalej klesá, v stredu (4. 9.) uzavrela na svojom minime za celé obdobie od júna 2023, na hodnote 72,70 USD za barel (159 litrov). Pokles ceny ropy je taký výrazný, za posledný týždeň o asi 7,3 %, že jeho vplyv na ceny pohonných látok v Česku nezvráti ani zastavenie posilňovania českej koruny voči doláru, ku ktorému došlo koncom augusta.

Od toho času koruna voči doláru dokonca mierne oslabila, ale len v rozsahu do jedného percenta. Takže zlacňovanie ropy povedie aj v nasledujúcom týždni k zlacňovaniu pohonných látok,“ spresnil Kovanda.

Dôvodom sú pretrvávajúce obavy z pomerne slabého globálneho dopytu po rope, ktorý je spôsobený najmä nižším hospodárskym rastom v Číne. Hoci sa objavujú správy, že kartel OPEC a jeho spojenci, vrátane Ruska, by mohli odložiť plánované zvýšenie ťažby v októbri, tieto informácie zatiaľ nepriniesli rope rastový impulz.

Na Slovensku dosiahla priemerná cena nafty k 4. septembru hodnotu 1,439 eura za liter, zatiaľ čo 95-oktánový benzín stál v priemere 1,516 eura za liter, uvádza portál benzin.sk. Podľa Štatistického úradu SR sa v závere letných prázdnin predávali pohonné látky na Slovensku lacnejšie v priemere o dva centy oproti predchádzajúcemu týždňu.

Benzíny sa cenou priblížili k minimám z januára, zatiaľ čo cena nafty bola najnižšia od júla 2023. Medziročne boli ceny nižšie v priemere o takmer 10 %.

Pokles cien pohonných látok je pozitívnou správou pre slovenských motoristov a firmy, ktoré čelia rastúcim nákladom v dôsledku inflácie. Vývoj cien bude závisieť najmä od ďalšieho vývoja globálneho dopytu po rope a rozhodnutí kartelu OPEC.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú