Ministerstvo energetiky USA plánuje posunúť hranice výpočtového výkonu do úplne iných sfér. Pomôcť mu v tom má nový superpočítač Discovery, ktorý prekoná aktuálne najvýkonnejší superpočítač sveta Frontier nachádzajúci sa v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) v štáte Tennessee. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Najvýkonnejší superpočítač sveta

Ako sme uviedli aj v samostatnom článku, superpočítač Frontier funguje na platforme CrayEX spoločnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE), ktorá využíva procesory AMD EPYC 64C 2GHz a GPU AMD Instinct 250X. V jeho vnútri sa nachádza celkovo 9 400 procesorov CPU a neuveriteľných 37 000 GPU s celkovým počtom 8 730 112 jadier. Obzvlášť vysoká je ale výpočtová sila celého zariadenia, ktorá dosahuje až 1,102 exaflopov za sekundu, teda 1 102 petaflopov, pričom je to vôbec po prvý raz, čo takýto superpočítač operuje v škále exa, teda 1018.

Discovery posúva technologické hranice

Hoci výkon superpočítača Frontier je viac než pôsobivý, plánovaný superpočítač Discovery v ORNL by mal tento výkon 3- až 5-krát prekonať. Hoci presné detaily zatiaľ neboli zverejnené Matt Sieger, riaditeľ projektu Discovery, uviedol, že tento projekt posunie technologické hranice do nových výšin.

Georgia Tourassi, riaditeľka oddelenia výpočtovej vedy a výskumu v ORNL, poukázala na schopnosť nového superpočítača modelovať zložité reálne scenáre, čo môže znamenať prevrat v oblasti predpovedí klimatických zmien, objavovania nových liekov, fyziky vysokých energií a zelených energetických riešení.

Riken

Okrem tradičných vedeckých aplikácií bude superpočítač Discovery vybudovaný tak, aby vynikal aj v pokročilých úlohách umelej inteligencie a strojového učenia. Tento pokrok posilní možnosti v materiálových vedách a priemyselnom dizajne. Discovery tiež podporí iniciatívu Ministerstva energetiky zameranú na integráciu rôznych výskumných nástrojov a vedeckých zariadení.

Slovenský superpočítač je utópia

Slovensko malo disponovať unikátnym superpočítačom, ktorý by v oblasti AI bol považovaný za najvýkonnejší na svete. Vedci z celého sveta by tak kvôli tejto technológii v hodnote 70 miliónov museli cestovať na Slovensko. Stavba superpočítača patrí medzi hlavné projekty, na ktoré sa plánuje využiť finančné prostriedky zo slovenského plánu obnovy. Avšak, ako aj ďalšie digitálne projekty, aj táto investícia zaostáva. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Výzva na predkladanie návrhov pre Discovery je otvorená do 30. augusta 2024 a superpočítač by mal byť funkčný do roku 2027 alebo začiatkom roka 2028. Ministerstvo energetiky stanovilo široké ciele pre tento systém, vrátane zlepšenej energetickej efektívnosti a pokročilých schopností v oblasti AI.

Vedci tiež zdôrazňujú, že takýto pokročilý vedecký výpočtový systém má zásadný význam aj pre pochopenie vesmíru, zlepšene predpovedateľnosti rôznych komplikovaných prírodných javov a posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú