Ako sme v minulosti upozorňovali aj v samostatnom článku, starnutie je pokladané za normálny biologický proces ovplyvňujúci každý organizmu. Práve degradácia biologických funkcií sa uvádza ako hlavný rizikový faktor mnohých závažných ochorení.

Odhaliť liek na dlhovekosť, respektíve na spomalenie starnutia môže pomôcť najdlhšie žijúci stavovec na svete. Tým je grónsky žralok, ktorého metabolická aktivita môže presahovať 500 rokov, uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej portálom EurekAlert.

Je odpoveď na dlhovekosť ukrytá v žralokoch?

Grónske žraloky, vedecky známe ako Somniosus microcephalus, žijú zvyčajne aspoň 270 rokov. Dlhodobo vedci predpokladali, že za ich dlhovekosťou stojí studené prostredie a pomalý pohyb. Tím vedcov pod vedením Wana Camplissona z University of Manchester sa však rozhodol tejto problematike pozrieť bližšie na zub.

V rámci výskumu preto vykonali enzýmové analýzy na uchovaných vzorkách svalového tkaniva grónskych žralokov. Štúdiom týchto tkanív sa výskumníci snažili pochopiť metabolické procesy, ktoré by mohli prispieť k ich dlhovekosti.

Dôležité zistenia

Prekvapivo výsledky ukázali, že neexistuje významná variácia v metabolickej aktivite svalov naprieč rôznymi vekovými skupinami žralokov. To naznačuje, že v priebehu času nedochádza k spomaleniu metabolizmu ako u väčšiny známych živočíchov.

Pre nás je to dôležité, pretože väčšina zvierat, ktoré vykazujú tradičné známky starnutia, vykazujú zníženie aktivity niektorých enzýmov, čo si kompenzujú zvýšením iných,“ vysvetlil Camplisson pre portál IFLScience. „Toto všetko je súčasťou prirodzeného metabolizmu, pretože starnutie spôsobuje jeho zlyhanie a zmenu v priebehu času. Skutočnosť, že to u grónskeho žraloka nevidíme, naznačuje, že nevykazujú tento tradičný znak starnutia .“

Ďalším zaujímavým zistením bola reakcia metabolizmu žralokov na teplotu. Enzýmy boli aktívnejšie v teplejších podmienkach, čo naznačuje, že ich metabolizmus nie je špeciálne prispôsobený chladnému prostrediu. Tento objav má významné dôsledky aj vzhľadom na hrozbu, ktorú predstavuje globálne otepľovanie.

„Samica žraloka grónskeho nemusí byť pohlavne zrelá, kým nebude mať 150 rokov a pri tak dlhom priemerom generačnom čase bude mať tento druh oveľa menšiu šancu prispôsobiť sa antropogénnym zmenám vo svojom prostredí,“ uviedol vedec.

Navyše, poznatky z tohto výskumu by mohli byť aplikovateľné aj na ľudské zdravie, najmä pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Vedci vo svojom výskume neplánuje prestať. Naopak, plánujú preskúmať ďalšie tkanivá a enzýmy, aby dokázali komplexnejšie pochopiť týchto „nestarnúcich“ tvorov a zistiť, ako dokážu pomôcť ľuďom žiť zdravší a dlhší život.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú