Väčšina európskych krajín vo veľkom nasádza do prevádzky rôzne formy obnoviteľných zdrojov, pričom najčastejšie ide o fotovoltické a veterné elektrárne. Práve fotovoltika ale v Nemecku spôsobila prekvapivý problém, na ktorý upozorňuje Futurism. Ceny elektrickej energie sú kvôli nej miestami záporné, čo však nie je taká výhra, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Problém pre ďalší vývoj

Veľké množstvo fotovoltiky v Nemecku počas špičky spôsobuje, že produkcia prekonáva dopyt, čím sa cena energie dostáva do záporných čísel. To môže pôsobiť ako víťazstvo, avšak v skutočnosti tento jav poukazuje na vážny problém a zároveň slabosť fotovoltických systémov, ktorým chýba kľúčová časť infraštruktúry pre dosiahnutie maximálnej efektivity.

Solárna energie je najsilnejšia práve v letnom období a počas dňa. Veľké množstvo energie ale domácnosti potrebujú večer, keď sa väčšina ľudí vráti z práce alebo zo škôl. Toto je možné riešiť úložiskami napríklad v podobe batérií, ktoré počas špičky uložia prebytočnú energiu a tá je neskôr použitá večer.

ATA Green

Najefektívnejšie sú na to práve lítium-iónové batérie, ktoré sú ale zároveň drahé a Nemecko ich nemá ani zďaleka dostatok na to, aby pokrylo potreby celej siete fotovoltických zdrojov elektrickej energie. Nemecku sa podarilo v priebehu jediného roka namontovať solárne panely s celkovým výkonom až 14 280 MW, čo je v špičke porovnateľné s výkonom niekoľkých jadrových elektrární.

Sú čoraz efektívnejšie

Fotovoltika prechádza naďalej intenzívnym vývojom a dostáva nové technológie, vďaka ktorým rastie jej efektivita. Rekord padol aj tento rok, keď sa podarilo dosiahnuť efektivitu až 21,68 % a to s čiastočne priehľadným solárnym článkom – takéto hodnoty pritom v nie tak dávnej minulosti dosahovali klasické nepriehľadné solárne články.

Riešenie je jasné

Tento problém môže v budúcnosti dočasne spomaliť inštaláciu fotovoltických elektrární, avšak nie je neriešiteľný. Okrem dopĺňania infraštruktúry energetických úložísk môžu pomôcť aj iné formy obnoviteľných zdrojov, prípadne iné formy ukladania energie. Kým batérie sú najefektívnejšie, majú zásadný problém – elektrickú energiu nedokážu ukladať dlhodobo a ich kapacita je vhodná len na krátkodobé použitie.

Alternatívou môže byť napríklad ukladanie energie v stlačenom vzduchu, ktorého efektivita je síce oveľa nižšia, avšak funguje dlhodobo prakticky bez strát. Pomôcť môžu aj nové typy batérií, s ktorými vedci experimentujú a vynikajú nielen vyššou ekologickosťou, ale vo viacerých prípadoch aj lepšou energetickou hustotou či dlhšou životnosťou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP