Americká spoločnosť SpaceX sa blíži k už štvrtému ostrému testu rakety Starship, ktorá je najväčšia a najvýkonnejšia v histórii. Ako ale teraz upozorňuje portál Interesting Engineering, pred niekoľkými hodinami došlo k obrovskému výbuchu v testovacom komplexe v McGregore, ktorý sa nachádza v americkom Texase. SpaceX tam práve testoval jeden z najpokročilejších raketových motorov na svete.

Len malý problém

V komplexe práve firma textovala raketový motor Raptor, ktoré naďalej prechádzajú vývojom a dosahujú čoraz lepšie hodnoty. To ale zároveň znamená, že niektoré prototypy končia ohňostrojom, keďže ich firma tlačí k absolútnym limitom aby zistila, čo dokážu a čo vlastne vydržia. Čo presne sa počas výbuchu stalo známe nie je a nie je vylúčené, že sa firma k incidentu oficiálne nevyjadrí.

K testom motorov Raptor dochádza totiž prakticky neustále a to aj z dôvodu, že ich firma testuje ešte pred tým, než ich namontuje na samotnú raketu. Tá ich potrebuje na prvom stupni až 33 a ďalších 6 na druhom stupni, pričom ich počet má pri budúcich verziách ešte mierne vzrásť.

Chyba nastala s motorom, avšak vytvorené výpary následne vytvorili druhú, zdanlivo silnejšiu explóziu. Podľa Muska má prísť ďalší test rakety Starship už po asi 10 dní a je nepravdepodobné, že výbuch motora nejak tento test ovplyvní. Starship totiž už svoje potrebné motory dostala a prešla aj potrebnými testami, ktoré sú súčasťou predletových príprav.

Zmeny sú samozrejmosťou

Druhý test prišiel v porovnaní s prvými s viac ako 1 000 rôznymi zmenami, pričom množstvo zmien dostala Starship aj pre tretí test, čo sa samozrejme odrazilo na výkone, ktorý podala. Naposledy sa jej totiž podarilo dostať na obežnú dráhu, ako problematický sa ale ukázal návrat oboch stupňov na Zem.

Má za sebou mokrý test

Pred pár dňami prešiel prototyp Starship mokrým testom, počas ktorého bola naplnená palivo a simulovala štartovaciu sekvenciu. Cieľom štvrtého testu je, aby druhý stupeň Starship prežil opätovný vstup do zemskej atmosféry, čo sa naposledy nepodarilo a zdalo sa, že bolo pomerne necitlivé aj ovládanie stroja.

Stroj ale vygeneroval veľké množstvo potrebných dát, na základe ktorých vykonali vedci potrebné úpravy nielen z hľadiska softvéru, ale tiež hardvéru. Starship sa bude v najbližších rokoch meniť pravdepodobne po každom lete, keďže ide o nesmierne komplexný systém s kapacitami, ktoré doteraz nedosiahla žiadna iná raketa v histórii.

Starship tento rok čaká ešte niekoľko ďalších testov vďaka zvyšujúcej sa letovej kadencii a rýchlej výrobe nových rakiet. Ak sa teda podarí opätovný vstup do atmosféry, môžeme o pár mesiacov vidieť aj pokus o zachytenie prvého alebo druhého stupňa do obrovských ramien, ktorými je vybavená odpaľovacia rampa v Starbase.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú