Na Slnku došlo k najsilnejšej erupcii tohto solárneho cyklu a zároveň absolútne najsilnejšej erupcii od roku 2017. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Blíži sa k svojmu maximu

V oblasti slnečných škvŕn s označením AR 3664 došlo k slnečnej erupcii so silou X8,7. Ide o najsilnejšiu slnečnú erupciu súčasného cyklu, ktorá sa vyrovná 20 najintenzívnejším erupciám, aké boli kedy zaznamenané. Vzhľadom na to, že 15. mája tiež stihla v rovnakej oblasti vybuchnúť erupcia o sile X3,4, vedci sa nazdávajú, že AR 3664 môže naďalej pokračovať v eruptívnom divadle.

ESA/ATG medialab/NASA/SDO/P. Testa

Čo sa týka samotných tried erupcií, slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X. Každá trieda má vrcholný tok vždy desaťkrát vyšší ako predchádzajúci. Okolo triedy je lineárne meradlo od 1 do 9, čo znamená, že erupcia X2 je dvakrát vyššia, ako erupcia X1, a štyrikrát silnejšia, než erupcia M5.

Podľa odborníkom zmieňované erupcie triedy X môžu mať významný vplyv na vesmírne počasie v blízkosti Zeme a majú potenciál spôsobiť poruchy v energetických sieťach a komunikačných systémoch.

Najsilnejšia v histórii

Najsilnejšia zaznamenaná geomagnetická búrka sa datuje do roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť, pomenovaná podľa amatérskeho astronóma Richarda Carringtona, ktorý na povrchu Slnka objavil dve zóny, z ktorých búrka pochádzala. Polárna žiara bola vtedy viditeľná až nad Karibikom a v Spojených štátoch jej sila prebudila baníkov, ktorí si začali pripravovať raňajky v domnienke, že už je ráno.

Týmto však Slnko ani zďaleka nepovedalo svoje posledné slovo. V ďalšej oblasti slnečných škvŕn totiž taktiež 15. mája došlo k erupcii X2,9, čo znamená, že sa v najbližších dňoch máme na čo tešiť.

Inak povedané, uvedený nárast slnečnej aktivity by mohol signalizovať, že Slnko sa aktuálne blíži k svojmu maximu – vrcholu 11-ročného cyklu slnečnej aktivity. Slnečné maximum so sebou prináša nielen zvýšenú aktivitu slnečných škvŕn a slnečných erupcií, ale aj výronov koronálnej hmoty, ktoré môžu ovplyvniť magnetosféru Zeme a spôsobiť javy ako polárna žiara a poruchy komunikačných a energetických systémov.

Vedci sa na základe súčasných pozorovaní domnievajú, že slnečné maximum by mohlo nastať najneskôr budúci rok v lete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú