Astronómovia objavili pomerne neďaleko od Zeme netradičnú exoplanétu, ktorá je extrémne ľahká – jej hustota je natoľko nízka, že ju označili ako planétu z cukrovej vaty, upozorňuje portál SPACE. Spomedzi doteraz objavených planét ide o naozajstnú raritu, ktorej netradičné vlastnosti prinášajú množstvo otázok o tom, ako vlastne planéty vznikajú a ako prebieha ich formácia.

Jedna z tisícok planét

Exoplanéta WASP-193 b bola objavená vďaka systému WASP, po ktorom nesie aj svoj názov. Ten pozostáva z dvoch robotických observatórií a teleskopických polí, z ktorých jedno je v severnej a druhé v južnej zemskej hemisfére. Na získanie potrebných meraní astronómovia pozorovali tento hviezdny systém až štyri roky, čo im nakoniec umožnilo určiť hmotnosť samotnej planéty.

Kým jej veľkosť má o asi 50 % presahovať priemer Jupitera, hmotnosť je oproti nemu len približne desatinná. V katalógu s viac ako 5 400 exoplanét tak ide o druhú najľahšiu, pričom ju predháňa len Kepler 51 d, ktorá je podobná Neptúnu. WASP-193 b leží asi 1 200 svetelných rokov od Zeme, čo je na vesmírne pomery celkom blízko.

ESO

Okolo materskej hviezdy obieha vo vzdialenosti len 10 miliónov kilometrov, čo je menej než desatina vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Rok na tejto nezvyčajnej planéte tak trvá len 6,2 pozemských dní a experti si nie sú istí, ako mohla tak riedka a veľká planéta vôbec vzniknúť, keďže doteraz majú s podobnými objektami len minimálne skúsenosti a sú príliš ďaleko na to, aby sme ich pozorovali podrobnejšie.

Stále prekvapujú

Vďaka špičkovým observatóriám a vesmírnym teleskopom sa darí objavovať neustále väčšie množstvo exoplanét, z ktorých niektoré dokážu prekvapiť. Taký je aj prípad planéty LP 791-18d, ktorá sa od nás nachádza len 90 svetelných rokov a na jej povrchu môže existovať voda v kvapalnom skupenstve. Bohužiaľ je však slapovo uzakmnutá, teda je k hviezde privrátená jednou stranou a tá je príliš horúca – nádej preto vedci vkladajú do odvrátenej strany.

Musíme ich nájsť viac

Kľúčom k pochopeniu formácií takýchto nezvyčajných planét je, okrem iného, nájdenie viacerých podobných prípadov, ideálne bližších s lepšími podmienkami na pozorovanie a meranie. Pomôcť však môžu aj simulácie a tvorba rôznych modelov práve na základe informácií, ktoré objav WASP-193 b a ďalších podobných prípadov priniesol.

Hustota planéty bola tak nízka, že nameraným hodnotám vedci na začiatku mali problém vôbec uveriť, dodáva ScienceAlert. Cukrovú vatu vedci zvolili ako prirovnanie práve kvôli podobnej hustote, ktorá je v prípade tejto exoplanéty 0,059 gramu na kubický centimeter, kým pri cukrovej vate je to 0,05 g/cm3.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú