FU Orionis je binárny hviezdny systém nachádzajúci vo vnútornej časti Mliečnej dráhy, ktorý vedcom od roku 1936 robí vrásky na čele. Pred 88 rokmi sa totiž tento relatívne mladý hviezdy systém rozžiaril na tisícnásobok svojej normálnej jasnosti.

Trvalo to celé desaťročia

Po desaťročiach špekulácií a výskumov však konečne prišiel prelom. Vďaka pokročilej technológii, akou je sústava ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), vedci pod vedením Antonia Halesa z Národného rádioastronomického observatória konečne priamo pozorovali príčinu tohto správania. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

NSF/NRAO/S. Dagnello

Výskum publikovaný v žurnále The Astrophysical Journal vrhá svetlo na mechanizmy, ktoré poháňajú explozívne správanie mladých hviezd. Pochopenie týchto procesov obohacuje naše poznatky o vývoji hviezd, ale ponúka tiež ohľad na to, ako takéto udalosti formujú ich rast.

Ukázalo sa, že FU Orionis nenásytne požiera prúd materiálu, ktorý poháňa jeho dlhotrvajúcu erupciu. Tento materiál, predovšetkým oxid uhoľnatý, sa špirálovitým spôsobom stáča smerom k centrálnej hviezdy tohto systému. Hoci v jeho okolí neexistuje dostatok materiálu na „poháňanie“ erupcie hviezdy, vedci sa domnievajú, že ide o pozostatky väčšieho zhluku plynu, ktorý hviezda v priebehu času stihla pohltiť.

Táto interakcia s kedysi masívnym prúdom plynu pravdepodobne destabilizovala celý systém a spôsobila dramatický nárast jasnosti. Hviezda FU Orionis, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti približne 1 360 svetelných rokov v súhvezdí Orión, pozostáva z dvoch mladých hviezd, z ktorých každá je obklopená diskom prachu a plynu. Tieto disky slúžia ako „potrava“ pre hviezdy, ktorá podporuje ich rast.

Hoci FU Orionis bola prvou hviezdou svojho druhu, u ktorej bola pozorovaná takáto masívna erupcia, odvtedy boli objavené podobné hviezdy, ktoré vykazujú rovnaké správanie, ktoré sa pripisuje zrýchlenému toku hmoty z ich akrečných diskov.

Pozorovania a matematické modely vedcom naznačujú, že dodatočná hmota, ktorá podporuje erupciu FU Orionis pravdepodobne pochádza z medzihviezdneho priestoru. Hoci presný zdroj tohto materiálu zostáva neznámy, vedci sa nazdávajú, že ide o pozostatky  protohviezdy, ktorá obklopovala dvojhviezdu počas jej vzniku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP