Aktualizované 6. júna 2024 o 16:00:

Najväčšia a najvýkonnejšia raketa Starship má za sebou štvrtú misiu, počas ktorej sa pokúsila o preukázanie orbitálnych schopností a zároveň testovanie návratu oboch stupňov. Od začiatku letela s chýbajúcimi dlaždicami tepelného štítu, avšak výsledok misie poriadne prekvapil.

Mäkké pristátie na morskej hladine sa podarilo nielen prvému, ale tiež druhému stupňu, ktorý počas vysokorýchlostného vstupu do zemskej atmosféry viditeľne trpel a prišiel o niekoľko ďalších dlaždíc tepelného štítu. Z rakety sa neustále uvoľňoval materiál a kamera viditeľne zachytila aj takmer úplne zničenie jedného z krídiel, ktoré sa po roztavení a strate značného množstva materiálu zdalo nepoužiteľné.

Neskôr sa ale ukázalo, že naďalej funguje a napriek zhoršením aerodynamickým schopnostiam sa rakete podarilo vstúpiť do atmosféry a tesne pred dopadom naštartovať motory, prevrátiť sa do vertikálnej polohy a mäkko pristáť na morskej hladine tak, ako prvý stupeň. Kamery boli značne poškodené, viditeľné ale bolo aj prevrátenie rakety do vody.

Zdá sa, že je SpaceX na dobrej ceste k uvedeniu Starship do prevádzky a jej použitiu na vynášanie materiálu na orbitu.

Pôvodný článok:

Americká spoločnosť SpaceX len pred niekoľkými dňami po tretí raz otestovala plnohodnotný prototyp rakety Starship, ktorá je doteraz najväčšia a najvýkonnejšia v histórii. Zakladateľ spoločnosti Elon Musk sa však už prostredníctvom sociálnej siete X, pôvodne Twitter, podelil o budúce plány, ktoré sú tentoraz skutočne prehnané.

Už dávnejšie totiž vyhlásil, že SpaceX plánuje oveľa výkonnejšie, pokročilejšie verzie Starship, ktoré budú o poznanie výkonnejšie a schopnejšie. Tentoraz však vyhlásil, že príde aj verzia schopná medzihviezdneho cestovania. Kým z teoretického hľadiska je čosi také možné, Musk zrejme zabúda na pár zásadných faktorov, ktoré mu stoja v ceste – ako sa tentoraz prepočítal?

Možné, no zbytočné

Základným problémom použitia obrovskej rakety v takejto forme na cestovanie medzi hviezdami je ohromná neefektivita. Starship totiž nie je optimalizovaná na let k iným hviezdami a zbytočne so sebou nesie veľké množstvo hmoty, pričom používa pomerne neefektívne palivo vyžadujúce gigantické nádrže a ťažké motory v porovnaní napríklad s iónovým pohonom.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú