Európa čelí invázii čínskych automobiliek už dlhšiu dobu, pričom táto situácia už priniesla aj niekoľko hmatateľných problémov, na ktoré narážajú domáce automobilky. Na európske trhy však lacné čínske autá, vrátane elektromobilov, prúdia aj naďalej a zdá sa, že ich množstvo drasticky narastie.

Ako upozorňuje portál CleanTechnica, Spojené štáty berú hrozbu importu lacných čínskych elektromobilov vážne, avšak bez porušenia medzinárodných dohôd ho nie je možné len tak zakázať. Krajina má však plán, vďaka ktorému sa jej môže podariť udržať tieto vozidlá, ktoré majú potenciál vážne ohroziť ekonomiku USA, za hranicami aj bez porušovania dohôd.

Musia byť bezpečnostnou hrozbou

Kľúčom k udržaniu lacných čínskych áut mimo krajinu je, aby sa USA podarilo dokázať, že sú potenciálnou hrozbou pre národnú bezpečnosť. Uľahčiť to Spojeným štátom môžu kroky, ktoré už v podobnom smere v minulosti učinila samotná Čína. Tá napríklad znemožnila vozidlám značky Tesla jazdiť v niektorých oblastiach, aby ich kamery nemonitorovali armádne zariadenia.

USA tak v tomto smere môžu uspieť, avšak je otázne, do akej miery ide skutočne o ochranu štátnych záujmov a do akej miery o ekonomickú formu xenofóbie. Faktom je, že čínske autá nie sú rizikom pre národnú bezpečnosť v takej forme, v akej sa môžu Spojené štáty snažiť tvrdiť.

BYD

Môžu byť ohromnou hrozbou pre lokálne automobilky, rovnako ako v Európe. Problémom je však fakt, že sú USA súčasťou slobodného trhu a vyvážať produkty, pri ktorých sa to hodí a na druhej strane zakazovať produkty v oblasti, v ktorej má krajina problémy, má od férového obchodu ďaleko. Takéto uvažovanie však poukazuje na jeden zásadný fakt.

Vyšetrovanie spustila aj EÚ

Čínske automobilky začali v rámci vyšetrovania preverovať aj vyšetrovatelia Európskej komisie a to kvôli podozreniu, že môžu lacnejšie elektromobily vyrobené v Číne nespravodlivo profitujú zo štátnych dotácií. Čína označila tieto kroky za protekcionistické. Viedli aj k zvýšeniu napätia medzi Pekingom a Európskou úniou.

Elektromobily prinesú revolúciu

Elektrické autá totiž zrejme prinesú ohromné zmeny nielen v samotnej doprave, ale tiež v geopolitike a vyjednávacej sile. Čína totiž v tejto oblasti intenzívne napreduje a do zahraničia vyváža čoraz viac áut. Ohlasy na tieto vozidlá pritom nie sú najhoršie a elektrické modely ponúkajú ohromné parametre za bezkonkurenčné ceny.

Čínskym automobilkám sa totiž podarilo prísť s malými modelmi, ktorým na cene ešte väčšmi pomáha fakt, že sú vyrobené v Číne. Ako upozorňujú experti, európske automobilky spravili veľkú chybu, keď sa špecializovali na drahé a prémiové modely elektrických áut, čo je jedným z dôvodov, prečo sa nepodarilo dostať elektromobilitu v Európe viac do popredia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú