Americkému startupu We Recycle Solar sídliacemu v Arizone sa podarilo prísť s metódou recyklácie fotovoltických panelov, ktorá umožňuje opätovne z nich získať až 99 % materiálov, upozorňuje Interesting Engineering. Výsledkom je nielen zvýšenie ekologickosti takýchto obnoviteľných zdrojov, avšak prekvapivo aj uľahčenie života zákazníkov, ktorí čelia v USA vážnemu problému.

Zbavujú sa ich na vlastné náklady

Problémom starých fotovoltických panelov v USA je, že sa ich musia majitelia zbavovať na vlastné náklady. Bežná životnosť týchto zariadení je približne 30 rokov, po ktorých je väčšinou ich efektivita príliš nízka na to, aby pokračovali v prevádzke a často končia na skládkach. We Recycle Solar však našiel spôsob, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Na jednej strane firma ponúka opravovanie fotovoltických panelov, ktoré boli poškodené alebo majú problémy od výroby. Zároveň však použité panely, ktoré nie je možné zachrániť, rozoberá a extrahuje z nich špecifické materiály. Doteraz sa jej tak údajne podarilo zachrániť už 495 ton hliníka, 147 ton medi a viac ako 10 000 ton skla.

Firma sa snaží naštartovať cirkulárnu ekonomiku vďaka svojej továrni v Yume, v ktorej denne zrecykluje až 7 500 solárnych panelov. Z tých zvláda zachrániť až 99 % materiálov, ktoré je následne možné opätovne použiť pri výrobe nových panelov, čím drasticky klesá ich dopad na životné prostredie – doteraz tak firma ušetrila už vyše 650 000 ton emisií CO2.

Sú stále efektívnejšie

Fotovoltika prechádza intenzívnym vývojom, vďaka ktorému sa darí dosahovať čoraz efektívnejšie panely. Čínskym vedcom sa nedávno podarilo vytvoriť jedinečný solárny článok, ktorého efektivity prekonala dokonca aj teoretickú hodnotu na úrovni 33,7 % – efektivita bežne dostupných panelov sa pritom pohybuje na úrovni okolo 20 %.

Zatiaľ len hŕstka firiem

Takouto recykláciou sa zatiaľ zaoberá kvôli náročnosti len hŕstka firiem, avšak We Recycle Solar je jedným z najlepších dôkazov toho, že je to možné. Či môže byť takéto podnikanie ziskové a udržateľné je zatiaľ otázne, dôležitou správou je však fakt, že je možné fotovoltické panely tak efektívne recyklovať – v najhoršom prípade s dotáciami.

Z obnoviteľných zdrojov pochádza v súčasnosti približne iba 20 % všetkej vyrobenej elektriny v regióne. Podľa analýzy má však celý región strednej a východnej Európy potenciál zvýšiť svoje kapacity OZE do roku 2030 až o 200 GW, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnému stavu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP