Spoločnosť Apple je preslávená pre svoj operačný systém iOS, ktorý funguje veľmi špecifickým spôsobom. Vývojári pri ňom mysleli na každý jeden detail a už pred rokmi doň zakomponovali aj funkciu multitaskingu. Väčšina ľudí ju však nepoužíva správne. Informuje o tom Unilad.

Keďže máme v iPhone kvantum aplikácií, ktoré denne používame, môžeme mať pocit, že po ich klasickom zatvorení je ich ešte potrebné dodatočne deaktivovať cez multitasking. Je to predsa logické, nakoľko tu zbytočne bežia na pozadí a čerpajú operačnú pamäť RAM. Alebo nie?

Aj keď je pravda, že aplikácie, ktoré zostávajú v multitaskingu sú klasicky otvorené, vôbec nie sú až také aktívne, ako si si možno myslel.

Spoločnosť Apple vysvetľuje, že sú v akomsi pohotovostnom režime, ktorý slúži predovšetkým na to, aby si sa medzi nimi v rámci multitaskingu vedel ľahšie pohybovať a vykonávať viacej úloh súčasne. Dôležité je zdôrazniť, že v tomto pohotovostnom režime nezaberajú žiadne systémové prostriedky.

V praxi to znamená, že pravidelné vypínanie aplikácií ručne ti nepredĺži výdrž batérie, ale naopak ti ju môže paradoxne skrátiť. Apple radí, že aplikácie by si mal týmto spôsobom vypínať len vtedy, keď náhodou zamrznú alebo nefungujú správne. Ináč je to úplne zbytočné a skôr kontraproduktívne.

Ak pravidlene vypínaš apky v multitaskingu, rýchlejšie sa ti vybíja batéria

iPhone 15 ultra
Unsplash / David Švihovec (úprava redakcie)

Celú túto problematiku podrobnejšie rozoberal už pred rokmi novinár John Gruber na svojom blogu Daring Fireball. Podľa jeho slov sú aplikácie v iOS multitaskingu veľmi efektívne zmrazené, čo znamená, že na pozadí nevykonávajú žiadne náročné procesy, ktoré by zariadeniu napríklad kradli operačnú pamäť RAM.

Ak však aplikáciu zatvoríš a následne ju znova spustíš, svoj iPhone vystavíš oveľa náročnejšiemu procesu, akoby sa len mala obnoviť zo zmrazeného „multitasking“ stavu.

Inými slovami tým zaťažíš CPU, čo má samozrejme negatívny vplyv na výdrž batérie a okrem iného musíš na načítanie aplikácie aj dlhšie čakať, nakoľko sa musí celá aktivovať odznova.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú