Tím vedcov prišiel s možnosťou novej teórie všetkého, ktorej cieľom je spojiť viacero vedeckých oblastí, v tomto prípade fyziky, chémie a biológie, do jednotnej metódy myslenia a posudzovania. Ako informuje portál Science Alert, nová teória dostala názov „teória montáže“ a má potenciál pomôcť vedcom v hľadaní mimozemského života.

Nová perspektíva

Autori novej štúdie, ktorá sa touto teóriou zaoberá, tvrdia, že má potenciál zmenšiť priepasť medzi takzvaným redukcionizmom, teda prístupom snažiacim sa rozkladať väčšie systémy na konkrétne komponenty, ktorých samostatných výskum je jednoduchší, a evolúciou podľa Darwina, ktorá sa zaoberá biológiou v oveľa väčšej mierke, avšak napriek tomu sa zakladá na nespočetnom množstve menších fyzikálnych a chemických procesov.

Na základe indexu molekulárnej komplexnosti, s ktorými prišli počas dávnejšieho výskumu, vytvorili najmenšie množstvo krokov potrebných na to, aby vznikol špecifický typ molekuly. Len život a technologické procesy podľa vedcov viedli k molekulám, ktoré dosiahli 15 montážnych krokov potrebných na to, aby vznikli.

Midjourney

Vedci tvrdia, že táto metóda nie je účinná len pri popisovaní existujúcich objektov, ale dokáže tiež predpovedať vznik nových. Jedným z praktických využití môže byť napríklad predpovedanie a odhad vývoja biologických procesov na Titane, mesiaci Saturnu, na ktorom sa nachádza množstvo molekúl potrebných pre vznik života.

Môže byť kdekoľvek

Vedci si stále nie sú istí, do akej miery je život v našom vesmíre rozšírený. Nedávny výskum však ukazuje, že sa môže teoreticky skrývať dokonca aj v zónach, ktorým doteraz nik neveril. Odborníci totiž prehodnotili zóny večného súmraku, ktoré sa nachádzajú na exoplanétach s viazanou rotáciou.

Odhalí aj našu minulosť

„Teória montáže poskytuje úplne nový spôsob pohľadu na hmotu tvoriacu náš svet, definovaný nielen nemennými časticami, ale tiež pamäťou potrebnou na stavbu objektov naprieč časom,“ objasňuje novú teóriu chemik Lee Cronin. Táto teória má byť moderným prienikom nielen fyziky, chémie a biológie, ale tiež teórie informácií, dodáva University of Glasgow.

Nejde pritom ani zďaleka o prvý pokus o zjednotenie týchto kritických odvetví, avšak na základe najmodernejších poznatkov je zrejme doteraz najlepším pokusom. To však ukáže až prax a reálne výsledky, ktoré sa vedcom takouto metódou podarí dosiahnuť, či už z hľadiska predpovedania existencie pokročilých biologických procesov na iných planétach alebo vysvetľovania minulosti našej planéty a toho, ako sa na nej objavil život.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú