Odborníci na umelú inteligenciu a riaditelia technologických spoločností spojili svoje hlasy a volajú po zásadných zmenách. Ako totiž informuje portál Interesting Engineering, v krátkom vyhlásení upozorňujú na možnosť vyhynutia ľudstva práve kvôli AI a jej do značnej miery neregulovanému vývoju.

Nová hrozba pre celé ľudstvo

Ľudská civilizácia doteraz nevyriešila mnohé vážne problémy, s ktorými spoločnosť naďalej zápasí. Svet čelí vážnym klimatickým zmenám, milióny ľudí nemajú čo jesť, mnohé krajiny sa zmietajú vo vojne a akoby to všetko nestačilo, ľudstvo musí čeliť aj ďalšej globálnej hrozbe, ktorou je neustále vyvíjaná a čoraz výkonnejšia umelá inteligencia.

„Zmiernenie rizika vyhynutia kvôli umelej inteligencii by malo byť globálnou prioritou spoločne s ďalšími spoločenskými rizikami, ako sú pandémie či jadrová vojna,“ znie 22-slovné vyhlásenie, pod ktoré sa podpísali mnohí vedci a tiež známe mená, ako je riaditeľ OpenAI Sam Altmann či riaditeľ Google DeepMind, Demis Hassabis.

Tesla/Youtube sceenshot

Ako dodáva technologický portál The Verge, toto vyhlásenie je len jednou z mnohých kampaní na prilákanie pozornosti k problému, ktorý je zatiaľ do značnej miery ignorovaný a má obrovský potenciál ľudstvu uškodiť, či dokonca spôsobiť jeho úplne vyhynutie.

Pred čímsi podobným dlhú dobu varuje aj miliardár Elon Musk, ktorý sa však zatiaľ pod vyhlásenie nepodpísal.

Môže ovládnuť aj armádu

Desivým využitím umelej inteligencie je aj jej aplikácia v armáde, ktorá sa začína prejavovať už teraz. Izrael napríklad nasadil túto technológiu v podobe robotických obranných systémov, ktoré dokážu s vysokou presnosťou zasiahnuť správny cieľ.

Nie všetci súhlasia

Mnohí odborníci však tvrdia, že obavy sú zbytočné. Profesor na New York University Yann LeCunn, ktorý je tiež jedným z „krstných otcov AI“, povedal, že apokalyptické varovania sú prehnané. Aj ďalší odborníci sa podobne domnievajú, že obavy z vyhladenia ľudstva v dôsledku AI sú nereálne a odvádzajú pozornosť od problémov, ako je zaujatosť v systémoch, ktoré sú už problémom.

Podľa niektorých odhadov môže do roku 2030 prísť v Európe o prácu vplyvom automatizácie a robotizácie až 2 milióny ľudí. V Číne sa toto číslo dokonca môže vyšplhať na 11 miliónov, zatiaľ čo v USA na 1,5 milióna. V prípade, že do roku 2030 dôjde k 30 % nárastu počtu robotov v priemysle, podľa tohto výskumu dôjde tiež k 5,3 % zvýšeniu HDP na globálnej úrovni.

Mnohé krajiny sa však začínajú problematikou umelej inteligencie zaoberať a pripravujú aj regulácie, ktoré zmiernia jej negatívny dopad či úplne zabránia niektorým možnostiam jej zneužitia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú