Spoločnosť Dawn Aerospace hlási príchod nového inovatívneho stroja, ktorým je špičkové raketové lietadlo určené k vývoju čohosi, čo má potenciál úplne zmeniť raketový priemysel.

Ako totiž informuje UniverseToday, firma má v pláne aj oveľa väčší raketoplán, ktorý unesie aj satelity a na trh môže prísť skôr, než sa zdá.

Dosiahne hranicu vesmíru

Nové raketové lietadlo Mk-II Aurora podľa firmy Dawn Aerospace úspešne vykonalo svoju experimentálnu misiu, pri ktorej bol na pohon použitý raketový motor. Testy predchádzajúceho prototypu prebiehali pomocou prúdových motorov a po overení základných charakteristík a faktorov firma prešla na čosi ostrejšie, čo prezentuje aj v novom videu.

„Tieto lety boli pre Dawn Aerospace monumentálnym míľnikom a výsledok rokov tvrdej práce nášho tímu. Po vykonaní týchto testov v troch dňoch veríme, že je Mk-II najrýchlejšie opakovateľne použiteľným lietadlom s raketovým pohonom v prevádzke,“ vyhlásil Stefan Powell, riaditeľ firmy. To síce môže byť pravda, avšak raketových lietadiel veľa v prevádzke nie je.

Cieľom letov bolo overenie kľúčových systémov a schopností tohto stroja, najmä raketového motora, ktorý musí byť výkonný, čo najľahší a predovšetkým vysoko spoľahlivý. Firma je pripravená vykonávať ďalšie testy, ktorých rýchlosť a dosiahnutá výška bude neustále narastať, až nakoniec Mk-II Aurora prekoná výšku 100 km, medzinárodne uznávanú hranicu vesmíru.

Záhadný raketoplán má aj vláda

Záhadný raketoplán má v rukách aj vláda USA, pričom je ním X-37B. Podľa Vesmírnych síl USA a Boeingu je X-37 predovšetkým testovacou platformou, pomocou ktorej je možné testovať rôzne typy nákladu vo vesmíre a pozorovať ich správanie sa na orbite. Prvotnou verziou bol raketoplán X-37A, ktorý však do vesmíru nikdy neletel.

Dawn Aerospace nie je sama

Mk-II však nie je ani zďaleka konečným cieľom spoločnosti. Tým je až Mk-III – raketové lietadlo, ktoré dokáže vyniesť na obežnú dráhu druhý stupeň rakety s družicou a následne sa vrátiť na pristávaciu dráhu. Jedná sa tak o ďalší opakovateľne použiteľný transport, podobný rakete Falcon 9, avšak s poriadne odlišným prístupom k celému procesu.

Dawn Aerospace

Spoločnosť Dawn Aerospace však nie je v oblasti vývoja komerčných raketoplánov úplne sama. Na čomsi podobnom pracuje napríklad aj Sierra Nevada Corportaion, ktorá vyvíja už legendárny Dream Chaser. Ten pôvodne súťažil o kontrakt s NASA proti kozmickej lodi Dragon spoločnosti SpaceX, bohužiaľ však neuspela. Firma sa tohto stroja napriek tomu nevzdáva.

Nákladná verzia unesie 5 500 kg, verzia s posádkou zase až 7 astronautov. To je obzvlášť zaujímavé číslo, keďže kapacitu 7 astronautov mal aj starý Raketoplán, ktorý bol ale obrovský. Samozrejme, ten dokázal naraz s astronautmi odniesť aj veľký náklad v podobe Hubblovho vesmírneho teleskopu alebo modulov Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú