Uprostred našej galaxie, priamo pri gigantickej čiernej diere v jej centre, okolo ktorého obiehajú všetky jej hviezdy a planéty, sa rodí úplne nová hviezda, informuje UniverseToday.

V tak extrémnom prostredí by však nové hviezdy, aspoň podľa doterajších predpokladov, prežiť nemali a očakávalo sa, že ich roztrhá nesmierne silná gravitácia. Mýlili sme sa?

Obzvlášť mladá hviezda

Hviezda X3a obieha okolo supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* v galaktickom centre Mliečnej cesty a je viac než 10-násobne väčšia, ako naše Slnko. Detaily o tomto jedinečnom a zdanlivo nečakane odolnom objekte astronómovia získali vďaka hneď niekoľkým observatóriám, medzi ktorými sa nachádzal aj Veľmi veľký teleskop (VLT) organizácie ESO.

V kombinácii s dátami z rádiového observatória ALMA experti prišli na to, že hviezda X3a zrejme vznikla ďalej od supermasívnej čiernej diery v galaktickom centre, vo vnútri mračna hviezdotvorného prachu a plynov a neskôr sa k nej priblížila, pričom ostala na obežnej dráhe, ktorú je možné pozorovať teraz.

Aurore Simonnet/NASA’s Goddard Space Flight Center

„Ukázalo sa, že existuje región vo vzdialenosti niekoľkých svetelných rokov od čiernej diery, ktorý spĺňa podmienky pre formáciu hviezd,“ vysvetľuje Florian Peißker, autor novej štúdie popisujúcej pozorované vlastnosti spomínanej hviezdy. Zaujímavé je, že je táto hviezda neuveriteľne mladá – má len niekoľko tisíc rokov a autori štúdie dodávajú, že mali s jej nálezom pomerne veľké šťastie.

Hviezdny cintorín

Zrod hviezdy je všeobecne vzácnejším úkazom, avšak aj ich umieranie vedcov naďalej udivuje. V rámci nedávnej štúdie vytvorili prvú komplexnú mapu dnes už mŕtvych masívnych hviezd, ktoré sa zrútili do čiernych dier a neutrónových hviezd.

Cintorín hviezd
University of Sydney

Na prekvapenie všetkých sa ukázalo, že tento hviezdy cintorín vykazuje výrazne odlišné rozloženie a štruktúru, ako viditeľné hviezdy v galaxii. Štruktúra je podľa meraní až trikrát vyššia, ako disk viditeľných hviezd v galaxii.

Nový priestor pre výskum

Prípad hviezdy X3a je síce nesmierne raritný, avšak fakt, že sa podarilo objaviť s dnešnými technológiami aspoň jednu takúto hviezdu naznačuje, že ich môže byť viac. Vedcom sa tak otvára úplne nová oblasť vesmírneho výskumu, keďže sa môže v okolí supermasívnych čiernych dier nachádzať takýchto hviezd oveľa viac a to aj v našej vlastnej galaxii.

Obzvlášť astronómom dodáva nádej aj niekoľko predošlých pozorovaní, ktoré odhalili podobné, potenciálne hviezdotvorné, mračná prachu a plynu v okolí čiernych dier v stredoch ďalších galaxií. V ďalšom výskume majú pomôcť aj teleskopy novej generácie, medzi ktorými je aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú