Aktualizované 1. februára 2023 o 17:30 – Kométa C/2022 E3 (ZTF) s nezvyčajne dlhou orbitálnou periódou, ktorú naposledy videli neandertálci, prelieta okolo Zeme. Najnižšiu vzdialenosť od Slnka síce už prekonala, avšak teraz dosiahnu najnižšiu možnú vzdialenosť od Zeme, píše Independent.

Preletí okolo nás vo vzdialenosti 42,8 miliónov km, čo je síce ešte vždy pomerne ďaleko, avšak je to dostatočne blízko na to, aby bolo možné túto zelenú kométu pozorovať aj voľným okom. Kométa sa momentálne nachádza v súhvezdí Žirafa a teda je voľne viditeľná aj z územia Slovenska.

Problematická je však oblačnosť, ktorá momentálne priame pozorovanie komplikuje a v túto noc, kedy je kométa C/2022 E3 (ZTF) najbližšie, si na Slovensku jej pozorovaním užije len málokto.

Aktualizované 16. januára 2023 o 12:00 – Na oblohe je už možné pozorovať kométu C/2022 E3 (ZTF), ktorá má nesmierne veľkú obežnú dráhu a naposledy ju preto mohli pozorovať len neandertálci. K dispozícii sú už aj prvé snímky, avšak na pozorovanie voľným okom zatiaľ zrejme podmienky vhodné nie sú.

Pohyb kométy je možné pozorovať napríklad pomocou portálu The Sky Live, ideálne podmienky by pre nás mali nastávať v ranných hodinách. Kométa sa má momentálne nachádzať v súhvezdí súhvezdí Pastier a najbližšie k Zemi sa dostane až začiatkom februára.

Pôvodný článok:

Oblohu už čoskoro rozjasní jedinečná kométa Comet C/2022 E3 (ZTF), ktorú mohli naposledy pozorovať ľudia ešte pred 50 000, keď po Zemi kráčali neandertálci. Ako informuje The Verge, táto kométa má extrémne dlhú orbitálnu periódu a bude možné ju dokonca pozorovať aj voľným okom.

Objavili sme ju len nedávno

Ako vyplýva aj z názvu kométy, astronómovia ju objavili len nedávno a to v marci tohto roku (2022) a na základe jej orbitálnej charakteristiky zistili, že ju mohli bytosti zo Zeme naposledy pozorovať pred 50 000 rokmi.

Práve tak dlho tejto kométe trvá, než vykoná jeden obeh okolo Slnka a v najvzdialenejšom bode sa dostane až približne 2 800 AU (astronomických jednotiek) od Slnka, čo je 2 800-krát ďalej, než Zem od Slnka. Najvzdialenejšia sonda Voyager 1 sa nachádza „len“ 160 AU od Slnka.

NASA/MSFC/Jacobs Technology/ESSSA/Aaron Kingery

Kométa začne byť viditeľná už v januári, avšak spočiatku len pomocou ďalekohľadov. Ako dodáva Newsweek, v druhej polovici prvého mesiaca môže byť viditeľná aj voľným okom a najbližšie k Zemi sa má nachádzať začiatkom februára.

Ľudia zo severnej hemisféry môžu túto kométu pozorovať v skorých ranných hodinách, tí z južnej si však budú musieť počkať až na začiatok februára, než sa objaví na ich oblohe.

Ku kométe vyšleme sondu

Kométy sú kľúčom k pochopeniu Slnečnej sústavy a jej histórie. Aj preto chce k jednej takejto kométe poslať Európska vesmírna agentúra špeciálnu sondu. Comet Interceptor sa preto bude skladať z až troch kozmických sond. Tie budú na vhodný cieľ, ktorý dokážu včas dobehnúť, čakať na libračnom bode L2 až do troch rokov. Cieľom sú kométy s dlhými periódami, ktoré môžu navštíviť vnútornú Slnečnú sústavu len raz za 200 rokov, prípadne ešte menej.

Len jedno z mnohých divadiel

Zvýšenie viditeľnosti spôsobí nielen priblíženie sa, ale tiež postupný rozpad kométy, za ktorý môže slnečné žiarenie a teplo, ktoré spôsobí roztopenie ľadov a uvoľnenie rôznych plynov. Vzniká tak typický chvost kométy, ktoré pozorovanie objektu zásadne uľahčí. Aj keď bude nakoniec kométa Comet C/2022 E3 (ZTF) viditeľná voľným okom, nebude tak jasná, ako kométa NEOWISE v roku 2020.

NASA/ESA/STScI/D. Jewitt (UCLA)

Ako ale píše NASA, ani zďaleka sa nejedná o jediné divadlo, ktoré sa od budúcoročnej oblohy očakáva. Okrem množstva jasných hviezd, ktoré bude možné v januári vďaka dobrej viditeľnosti pozorovať, sa k sebe na oblohe obzvlášť priblížia planéty Venuša a Jupiter, k čomu dôjde 22 januára. 23. januára od seba budú vzdialené len jeden jediný stupeň.

Očakávajú sa aj dve zatmenia Slnka, ktoré však z nášho územia nebudú dobre pozorovateľné a ako vysvetľuje Forbes, príde aj meteorický roj Perzeidov počas novu, vďaka čomu bude obzvlášť dobrá pozorovateľnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú