Ceny na slovenských čerpacích staniciach sa budú v najbližších dňoch držať zastabilizované na súčasných úrovniach. Analytička 365.bank Jana Glasová však nevylučuje, že by ceny benzínov a motorovej nafty mohli aj klesnúť. Všetko však bude záležať od vývoja svetových cien ropy.

„Ak by ceny ropy opäť klesli pod 80-dolárovú hladinu, nevylučujeme ani ďalšie zlacnenie. Ďalší vývoj na ropnom trhu bude závisieť hlavne od toho, ako budú trhy ďalej vnímať obavy z recesie globálneho hospodárstva, vývoj dopytu a ako budú investori reagovať na pokles produkcie ruskej ropy,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 50. tohtoročný týždeň ceny benzínov na našich pumpách opäť výrazne klesli, a to už piaty týždeň po sebe. Liter 95-oktánového benzínu sa predával za priemernú cenu 1,490 eura a v týždňovom porovnaní sa jeho cena znížila o 2 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,663 eura a jeho cena sa oproti predchádzajúcemu týždňu taktiež výrazne znížila o 2,5 %. Významný pokles zasiahol aj ceny nafty, ktorá zlacnela o 2,4 % na priemernú úroveň 1,617 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu ale stále priplácame, aj keď tento nárast je už len mierny. Benzín 95 je drahší o necelé 2 % ako vlani a benzín 98 je na rovnakej úrovni ako vlani. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 18 % drahšia ako vlani.

Počas minulého týždňa sa ceny ropy Brent hýbali v pásme 83 až 78 amerických dolárov za barel. V úvode minulého týždňa sa Brent ešte držala pod 80-dolárovou hranicou, ale neskôr mierne vzrástla do pásma 80 až 83 dolárov za barel. Pod zvýšenie cien ropy sa podľa analytičky podpísali hlavne informácie z Moskvy, ktorá plánuje obmedziť produkciu ropy ako odpoveď na zavedenie cenového stropu na ruskú ropu Urals.

Dlhodobo je ale ropa tlačená nadol hlavne obavami z recesie globálnej ekonomiky, ktorá by viedla aj k poklesu dopytu po nej. „Tieto dôvody sa v najväčšej miere podpisujú aj pod aktuálny vývoj cien ropy. Okrem toho tlačia ropu nadol aj obavy z pandemickej situácie v Číne. Trhy sa obávajú poklesu dopytu po rope, keďže Čína je jej najväčším dovozcom,“ uzavrela Glasová.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú