iPhone prichádza každý rok a vždy sa opakuje to isté. Praví fanúšikovia značky sú nadšení a keď už rovno neaktualizujú svoj vlanajší model, na horúcu novinku prechádzajú aspoň z dva-, tri- či viac ročných iPhonov. Hejteri zas povedia, že to, čo predstavil Apple teraz, mali smartfóny s Androidom už dávno a firma z Cupertina len dobieha konkurenciu. A tretia skupina pripomenie, že tohtoročný iPhone vyzerá znova tak isto a neprináša prakticky žiadne zmeny.

Sú tu iPhony 14 a ako vždy, pravdu majú všetky tri skupiny ľudí. Po dôkladnom testovaní v našej redakcii si môžeš prečítať, aký je ten najdrahší model, teda iPhone 14 Pro Max charakteristický väčším 6,7-palcovým displejom, novým riešením výrezu pre predné kamery a tromi fotoaparátmi, kde „Pro“ znamená aj tretiu šošovky teleobjektívu.

Ak aktualizovať, tak jedine na Pro?

Nedá mi však pristaviť sa pri základnom iPhone 14, respektíve 14 Plus, keďže množstvo zákazníkov bude zvažovať, či sa naozaj oplatí priplácať za modely s označením Pro, alebo si vystačia aj s menším prievanom v peňaženke.

Zarážajúce je, že Apple tento rok pri upgrade z iPhonu 13 na 14 nepriniesol ani len nový procesor. A16 Bionic ponúkajú len modely Pro, takže základné 14 používajú rovnaký A15-tku ako rok starý mobil. Pribudlo len jedno grafické jadro, 4 GB RAM sa zväčšila na 6 GB na minimálne zmeny vo foťákoch sumarizuje hlavne automatické zaostrovanie na tom prednom.

Dávid Igaz / FonTech

To je naozaj žalostne málo – takže viac než kedykoľvek predtým odporúčam zvážiť práve modely Pro, alebo spokojne novinky ignorovať a čakať o rok dlhšie.

Dynamic Island je obrovská zmena. Na pár dní

Veľa sa špekulovalo o tom, že Apple výrazne prepracuje výrez pre prednú kameru a senzory Face ID – veď predsa Androidy majú výrez len minimálny a takto plytvať miestom sa už dnes nepatrí.

Pripomeňme si však, že Face ID je rádovo bezpečnejší a na rozdiel od odomykania tvárou na konkurenčnej platforme ho vieš použiť aj na autorizovanie bezkontaktných platieb, prístup do bankových aplikácií alebo v úplnej tme. Nejde o žiadny 2D, ale plnohodnotný 3D sken tváre, čo skrátka potrebuje trochu hardvéru navyše.

iPhone 14 Pro a 14 Pro teda naozaj prinášajú úplne nový Dynamic Island, no nie je nenápadnejší a vlastne ani menší. Práve naopak. Tým, že čierny ostrovček už nie je nalepený na hornom okraji telefónu, ale od vrchu ponúka pár pixelovú medzeru, je vlastne ešte nápadnejší ako staršie riešenie. Alebo ešte inak, tým, že z neho vystupujú úplne novým spôsobom animované notifikácie a systémové upozornenia, vlastne značný čas používania zaberá ešte väčší priestor, ako starý „notch“.

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Ešte aj po týždni, kedy som vedľa seba používal svoj 13 Pro Max a nový 14 Pro Max som sa pristihol, že staršie riešenie tak trochu preferujem viac – aspoň čo sa týka vizuálnej stránky, respektíve rušenia pri práci s aplikáciami.

Dynamic Island má však aj svoje výhody. Apple ho zvládol integrovať bravúrne a nové upozornenie na pripojenú nabíjačku, prepnutie vibračného režimu a prácu Face ID, sa mi extrémne páčia. Sú nenápadné, uhladené a krásne. Prínos však majú aj v praxi, keď sa v okraji Dynamického ostrovčeka zobrazuje napríklad ikona práve prehrávanej skladby či podcasu. Jedným klikom sa tak kedykoľvek dostaneš k jeho pozastaveniu alebo vráteniu o kúsok späť čo predtým vyžadovalo pomerne veľa krokov späť cez multitasking alebo hľadanie ikony appky Hudba (Spotify) / Podcasty.

Navyše, jeho využitie sa bude len znásobovať. Už teraz ho využíva napríklad navigácia Apple Mapy a v prezentačnom videu sme videli aj aktívne upozornenie appky Lift (náš Uber či Bolt). K Dynamic Islandu teda dostali prístup aj vývojári tretích strán a neviem sa dočkať, čo nám prinesie. Pribudne napr. Strava či doručovanie jedla?

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Always-on, aký nemá žiadny Android

Novinkou pre rok 2022 je, (opäť len v sérii Pro) aj Always-on displej, po ktorej zapnutí uzamknutá obrazovka iPhonu svieti neustále. Teória hovorí, že vďaka tejto funkcii už letmým pohľadom zistíš aktuálny čas a informácie o zmeškaných udalostiach, telefonátoch či správach. Áno, počujem hlasy, ktoré kričia, že toto mala už Nokia N70 v roku 2008 a majú úplnú pravdu. Lenže ako vyzerajú Always-on displeje v dnešných Androidoch o 14 rokov neskôr?

Veľký biely čas na zhasnutom displeji a pod ním pár absolútne nič nehovoriacich ikon aplikácií, ktoré sa mi snažia niečo povedať – obrázok Messengera, obálka e-mailu či telefón oznamujúci nezdvihnutý hovor. Nič konkrétne sa však nedozvieš, kým sa telefónu nedotkneš alebo ho nerozsvietiš. Zastávam teda názor, že na nič okrem kontroly času zas až tak dobrý nie je.

Lenže Apple vo svojom iPhone opäť prináša starú rokmi overenú vec, aby ju urobil lepšie ako ktokoľvek iný. Na iPhone 14 Pro (Max) totiž jemne svieti celá uzamykacia obrazovka! To znamená, že letmým pohľadom okrem času uvidíš aj 5 či 6 posledných hlásení – pokojne s celým textom správy od kamoša, menom zmeškaného kontaktu, alebo horúcou správou s tvojej spravodajskej aplikácie.

Výdrž batérie - Fontech

iPhone má po rokoch ako jediný Always-on displej, ktorý naozaj prakticky funguje, šetrí čas a zbytočné dotyky. Ani on však nie je bez chýb. V nastaveniach chýba tak banálna vec, akou je možnosť načasovať jeho funkciu, respektíve zhasnutie napríklad po 22:00. Takto iPhone svieti počas dňa, ale aj v noci na nočnom stolíku, čo je nepochopiteľná chyba. Že by v Apple zastávali názor, že mobil do spálne nepatrí?

Rozsvietenej obrazovke nahráva aj nová funkcia umožňujúca pridávať widgety do horného riadku uzamykacej obrazovky. Môžeš tu mať počasie, aktuálnu teplotu z domácej meteostanice v rámci HomeKit počasie či výber z akciových kurzov a samozrejme, najbližšie udalosti z kalendára. Asi tak, ako si to už pred rokmi videl na Androide.

Nové widgety uzamykacej obrazovky iOS 16 - Fontech

Chcel by som dodať, že túto novinku si už zrejme otestoval na svojom staršom iPhone s aktualizovaným iOS 16, no práca s rôznymi uzamykacími plochami dlhším podržaním prsta mi nepríde príliš intuitívna.

Inak všetko po starom

Nový iPhone sa v desatinách milimetra líši aj v rozmeroch, objektívy by napríklad mali vystupovať o niečo výraznejšie. Zdá sa však, že kryty a obaly zo staršieho modelu zostávajú kompatibilné. Apple ponúka nové farby, no to je z vizuálneho hľadiska zrejme všetko. O to viac poteší jednoduché nastavovanie nového telefónu, kedy sa všetko dôležité, až na sken FaceID a uložené platobné karty v Peňaženke, v priebehu pár desiatok minút stiahne z tvojej iCloud zálohy.

Trochu iný je LED blesk vzadu a hoci je leto už na konci, určite oceníš ešte jednu vychytávku. Pôvodne som si ju počas testovania vôbec nevšimol, no podľa papierových špecifikácií dokáže iPhone 14 na jasnom slnku krátkodobo zvýšiť jas displeja až na 2000 nitov, čo je dvojnásobok bežného maximálneho jasu a maxima z iPhonu 13 Pro (Max).

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Výsledok je dychberúci – aj na ostrom slnku na displeji uvidíš prakticky všetko. iPhone však dokáže displej takto „vypeckovať“ len vonku a na pár minút, potom obrazovka opäť stmavne. V kľúčových situáciách to však bude dosť.

Fotoaparáty – kde sú, prosím, tie zmeny?

Prakticky všetky zmeny v papierových špecifikáciách sa tento rok sústredili do fotoaparátov. Poďme si ich teda rozmeniť na drobné. Predná kamera má stále 12 MPx a trochu lepšiu svetelnosť (z f/2.2 sa posunula na hodnotu f/1.9). Zabijakom by však mal byť autofocus, teda automatické zaostrovanie.

iPhone 14 Pro Max fotky z fotoaparátu

Aby bolo jasné, o čom hovoríme – autofocus je pri zadných foťákoch absolútna samozrejmosť, no dopredu ho výrobcovia až na pár výnimiek nedávajú, malý objektív totiž zaostruje „na nekonečno“. Tvoja tvár bude aj tak takmer vždy ostrá, kým nebudeš k objektívu príliš blízko. Autofocus je ale aj tak zaujímavým vylepšením, hoci ak na sociálne siete nepridávaš svoje selfies prakticky denne, možno si ho ani nevšimneš.

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Faktom ale je, že autofocus v týchto mesiacoch dopredu pridáva aj Motorola či Vivo a ide teda o očividný trend týchto mesiacov., no aj to, že konkurenčný Samsung ho ponúka už roky, podľa všetkého od Galaxy S8.

[twenty20 img1=“342528″ img2=“342527″ direction=“horizontal“ offset=“0.5″ hover=“true“]

Po dlhých rokoch prišlo aj k nárastu rozlíšenia hlavného fotoaparátu. K 12 MPx teleobjektívu s 3-násobným zoomom a 12 MPx širokouhlému objektívu (ten má autofocus už aj na 13 Pro) teraz dostávaš už nie 12-megapixelový, ale rovno 48-megapixelový základný snímač.

[twenty20 img1=“342530″ img2=“342529″ offset=“0.5″ hover=“true“]

A ak sa vraví, že viac megapixelov nemusí znamenať viac kvality, v tomto prípade to platí absolútne do bodky. Netvrdím, že iPhone fotí zle – práve naopak, fotografie cez deň aj v noci sú absolútna špička medzi smartfónmi. Snažil som sa však urobiť niekoľko rovnakých fotografií z môjho rok starého iPhonu 13 Pro Max a pri porovnaní s novinkou zásadné rozdiely, ktoré by ma prinútili rozmýšľať nad výmenou, teda rozhodne nevidím. Pre lepšie pochopenie však musíš rozumieť tomu, ako iPhone 14 Pro (Max) s novým 48-megapixelovým čipom narába.

Fontech

Ako je to so 48 MPx fotoaparátom v iPhone 14 Pro (Max)?

Telefón v bežnom režime tak či tak produkuje 12 MPx snímky, presne rovnako, ako v prípade starších iPhonov. Nie je presne jasné, či využíva spájanie susedných bodov do jedného, ako najvýkonnejšie Androidy. Výsledky v kvalite 12 MPx záberov oproti staršiemu iPhonu 13 Pro Max sú však totálne zanedbateľné.

48 Mpix snímač ti však dáva možnosť použiť, okrem 3-násobného optického priblíženia vďaka teleobjektívu, aj 2-násobné (v rozhraní fotoaparátu pribudla možnosť „2x“). Ide o 12 MPx výrez zo 48 MPx snímača – dvojnásobný aj trojnásobný zoom tak budú bez digitálneho priblíženia a straty kvality.

Ako však fotiť bežné fotografie plným 48 Mpix rozlíšením? Dá sa to, len do formátu RAW a navyše, v Nastaveniach mobilu – položke Kamera musíš nastaviť RAW ako 48 MPx formát.

Kostrbaté, že? Myslím, že v menu mala byť možnosť zachytiť 48 MPx zábery rovnako ako Portrét alebo Panorámu. Môžeš si všetko nastaviť a potom na 48 MPx prepínať aktiváciou RAW formátu, no keďže takéto zábery môžu mať od 50 až do 100 MB na jednu fotku, určite to nebudeš používať na denné fotenie. 48 MPx a RAW je tak skôr pre profesionálnych fotografov, alebo prípady, kedy potrebuješ zopár špeciálnych fotiek na priblíženie detailov.

Podobné vytriezvenie prichádza aj pri videách. Rozdiely oproti predchodcovi nie sú takmer vidieť ani v Cinematickom režime Film, takže o nutnosti aktualizovať z trinástky nemôže byť ani reči. Majitelia starších iPhonov však budú nadšení a stále platí, že fotky aj videá z iPhonu sú absolútny strop aj v 4K 60 FPS. A to ešte nehovorím o pohodlnej možnosti ich editácie priamo v iMovie pre iOS.

Pre koho teda?

Zázraky sa nedejú ani v prípade výdrže či výkonu. Samotný Apple udáva o 1 hodinu viac prehrávania videí, pri streamingu alebo hudbe sa však tento údaj nemení. V praxi teda bude výdrž novinky úplne rovnaká, aj vďaka návykovému Always-on režimu displeja. Výkon ti na tvojom starom iPhone 13 Pro Max určite nechýba, s fotkami 99 % bežných používateľov žiadny rozdiel nespozoruje.

Zrejme po prvýkrát tak musím dať za pravdu najväčším Apple hejterom. Výrok o tom, že nový iPhone je „to isté, ako vlani“, nikdy neplatil viac. Sklamal však iPhone 14 Pro Max? Vôbec nie. Len bude zaujímať iba tých, ktorí dnes vo vrecku nosia dvoj, troj či viac rokov starý iPhone, prípadne zvažujú presedlať z Androidu.

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Stále ide o mobil, ktorý je absolútnou špičkou a najmä pri nakrúcaní videa či bežnej práci so systémom či notifikáciami zrejme nemá konkurenciu. Pre tých zvyšných platí to, čo vždy – uvidíme a nový si možno doprajeme o rok, alebo pokojne až ten ďalší.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú