Nedávno sa ako hosť podcastu, ktorý moderuje známy standupista a športový komentátor Joe Rogan, zúčastnil americký podnikateľ a zakladateľ spoločnosti Facebook (teraz známa ako Meta) Mark  Zuckerberg. Ten okrem iného prezradil mnoho informácií o pripravovaných projektoch, vrátane headsetu pre virtuálnu realitu.

Najväčšiu vlnu kontroverzie však priniesla debata o moderovaní dezinformačných príspevkov a stránkach na sociálnej sieti Facebook.

Moderovanie kontroverzného obsahu

Spočiatku celá situácia vyzerala nevinne a Zuckerberg objasnil, že existujú určité signály, ktoré spoločnosti hneď ukážu, či sa jedná o skutočnú stránku, alebo o podvod.

Špeciálne, ak ide o veľké a známe stránky na Facebooku, overuje sa totožnosť jej administrátora, respektíve sa overuje, či ide o skutočnú osobu. Rozhovor však nabral poriadne grády potom, ako Rogan začal vyzvedať informácie o moderovaní veľkých politických afér.

Ovplyvňovanie volieb

Konkrétne sa Zuckerberga opýtal na kontroverzie okolo prezidentskej volebnej kampane. Počas prezidentských volieb v Amerike totiž denník New York Post zverejnil článok týkajúci sa údajného zapojenia Joea Bidena do podnikateľských aktivít svojho syna na Ukrajine.

TASR/AP Photo/Andrew Harnik

Pre ozrejmenie, New York Post vtedy oživil kauzu z roku 2018, ktorá spočíva v obvineniach, že Hunter Biden spoločne s otcom využili svoj vplyv a pomohli ukrajinskej spoločnosti Burisma, v ktorej predstavenstve pôsobil práve Hunter Biden. Joe Biden tieto obvinenia dlhodobo odmieta.

Nemenovaný majiteľ počítačového obchodu pre denník povedal, že odovzdal kópiu hard disku z počítača Huntera Bidena právnikovi prezidenta Trumpa Rudymu Giulianimu, ktorý ju neskôr poskytol novinám.

V tej dobe mikroblogovacia sieť Twitter úplne znemožnila a zakázala zdieľanie tohto článku opisujúceho údajné korupčné praktiky demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Facebook ale zvolil úplne inú stratégiu – potlačila dosah článku.

Ako to celé začalo

Zuckerberg ozrejmil, že celý príbeh začal tak, že tesne pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2020 ho kontaktovala FBI, so slovami, aby spoločnosť bola obozretná, pretože sa na sociálnych sieťach zrejme začnú šíriť rôzne vymyslené príbehy, ktorých cieľom bude ovplyvniť voľby.

K podobnému incidentu totiž došlo už v predvolebnej kampani v roku 2016. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, v tomto roku sa Rusko počas prezidentskej kampane snažilo odvrátiť pozornosť voličov liberálov od politickej kampane prostredníctvom apolitického obsahu.

Rusi pritom využívali metódu tzv. záplav (flooding), ktorá je obľúbenou taktikou mnohých autokratov.

TASR/AP ((Koláž Fontech)

Ďalej Zuckerberg opísal, ako sa jeho spoločnosť rozhodla zdieľanie a preposielanie tohto článku ponechať (Twitter ho úplne zakázal) , avšak znížila jeho dosah a dôležitosť to nazývame downranking.

Celé potlačenie tohto príbehu trvalo približne 5 až 7 dní, pričom overovatelia faktov (spoločnosti tretích strán) kontrolovali, či je tento príbeh skutočný alebo nie. Podstatné však podľa Zuckerberga bolo, že ponechali možnosť tento článok naďalej zdieľať a preposielať.

Na otázku, o koľko percent bol znížený dosah tohto príspevku a o koľko percent menej ľudí videlo tento príbeh vo svojej časovej línii, však Zuckerberg odpovedal, že to z pamäti presne nevie, išlo vraj o „zmysluplné číslo“.

Taktiež uviedol, že FBI za ním neprišla so slovami, aby tento konkrétny príbeh blokovali, avšak uvedený príbeh „zapadal do vzoru“, ktorý opisovala.

Freepik (Úprava redakcie)

Chcel len pomôcť ľudom

Priznal tiež, že do tejto brandže neprišiel s tým, aby posudzoval tieto veci alebo aby sa Facebook stal posudzovateľom pravdy. Chcel len vytvoriť sieť, ktorá by spájala ľudí. Taktiež uviedol, že vždy keď Facebook musí potlačiť nejaký takýto príbeh, ktorý sa nakoniec ukáže ako pravdivý, je to „celé nanič“.

Prirovnal to dokonca k situácii, kedy sa neprávom obvinený človek musí ťahať po súdoch, len na to aby dokázal svoju nevinu. V podstate tu miliardár nepriamo priznal, že ľutuje potlačenie tohto príbehu, ktorý mal podľa niektorých určitý vplyv na výsledok volieb.

Vlna kritiky

Hoci je Facebook (a tým pádom aj Mark Zuckerberg) dlhodobo terčom masívnej kritiky, tá sa začala po zverejnení tohto príbehu ešte zväčšovať.

Ako upozorňuje portál MarketWatch, Zuckerbergové slová o moderovaní kontroverzného obsahu na seba nenechali dlho čakať a reagoval na ne aj líder republikánov Kevin McCarthy. Ten obvinil FBI ako aj „Big Tech“ zo zámerného zamlčovania spomínaného príbehu.

Nedávno dokonca Zuckerberga kritizoval prototyp nového konverzačného chatbota spoločnosti Meta s názvom BlenderBot3. Ten uviedol, že zakladateľ spoločnosti Facebook zneužíva užívateľov, aby na nich zarobil. Meta na tieto správy reagovala, že ide len o prototyp, ktorý môže odpovedať aj drzo či urážlivo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú