Astronómovia už dávnejšie objavili jednu z najextrémnejších hviezd vo vesmíre a tentoraz sa stala ešte zaujímavejšou po tom, čo zmerali jej hmotnosť. Tá z nej urobila tú najmasívnejšiu neutrónovú hviezdu, akú poznáme a zároveň sa jedná o špeciálny typ pulzaru, informuje ScienceAlert.

Dosahuje absolútny limit

Jedná sa o neutrónovú hviezdu PSR J0952-0607, ktorá je, po najnovších meraniach, tou najťažšou zo všetkých. Na rozdiel od iných vesmírnych objektov však nie sú tieto objekty tak obrovské a aj keď je spomedzi neutrónových hviezd najťažšia, dosahuje „len“ 2,35-násobok hmotnosti Slnka, vysvetľuje tím vedcov v novej štúdii.

Práve teoretický limit hmotnosti pre neutrónové hviezdy sa pritom pohybuje na úrovni približne 2,3-násobku hmotnosti Slnka, vďaka čomu je PSR J0952-0607 ideálnym kandidátom pre ďalší výskum vývoja hviezd aj kvantového stavu, v ktorom sa hmota v týchto extrémnych objektoch nachádza.

Casey Reed, Penn State University

„Vieme ako sa približne správa hmota pri atómových hustotách, ako napríklad v jadre atómu uránu. Neutrónová hviezda je ako jedno veľké jadro, avšak s hmotnosťou približne 1,5-násobku solárnej hmotnosti, teda 500 000 hmotností Zeme v podobe atómových jadier zomknutých dohromady a v takomto prípade nie je úplne jasné, ako sa chovajú,“ vysvetľuje Alex Filippenko, astrofyzik z Kalifornskej univerzity Berkeley.

Majú množstvo podôb

Neutrónové hviezdy zohrávajú v astronómii dôležitú úlohu a odhaľujú množstvo informácií o tom, ako sa vesmír vyvíjal, ako funguje a aká je jeho budúcnosť. Majú pritom množstvo podôb a okrem pulzarov dokážu vytvárať aj magnetary, teda neutrónové hviezdy s extrémne silnými magnetickými poľami.

Neuveriteľná hustota

Neutrónové hviezdy sa radia medzi tie objekty s tou najvyššou hustotou vo vesmíre. Napriek tomu, že dosahujú hmotnosť hviezdy, majú väčšinou priemer okolo 20 km. Nemajú ďaleko od toho, aby sa z nich stala čierna diera a bráni im v tom len degeneratívny tlak, teda potreba sily na zaujatie jediného kvantového stavu.

Svojim spôsobom sa takéto objekty správajú ako obrovské jadrá atómu, avšak ich vznik je z kvantového hľadiska naďalej nejasný. Akoby však ohromná hmotnosť nestačila, PSR J0952-0607 je zároveň pulzar, teda extrémne rýchlo rotujúca neutrónová hviezda, ktorá vysiela zo svojich pólov silnú radiáciu. Vďaka tomu môže z pohľadu pozorovateľa pôsobiť, akoby blikala.

Juric.P / Depositphotos

Táto rotácia dokáže navyše dosahovať neuveriteľné rýchlosti a PSR J0952-0607 je druhou najrýchlejšie rotujúcou v našej galaxii. Za jedinú sekundu vykoná až 707 otáčok, pričom ani tu jej jedinečné vlastnosti nekončia. Táto neutrónová hviezda je tiež známa ako čierna vdova, keďže sa nachádza v binárnom systéme a k svojej sesterskej hviezde je dostatočne blízko na to, aby z nej odoberala hmotu, píše UC Berkeley.

Táto hviezda je malá a v pozorovaniach dosahovala len asi 10 % hmotnosti Slnka, avšak podľa vedcov z nej približne jednu hmotnosť Slnka v podobe hmoty pulzar stihol počas svojho života odobrať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú