Súčasné mestá sa rozrastajú všetkými smermi, ich centrá sa prehusťujú a vo väčšine prípadov aj to málo zelene časom nahradia obrovské stavby. Saudská Arábia má na tento problém riešenie.

Ambiciózny projekt vertikálneho mesta

Tým je 170 km dlhé mesto „The Line“, pričom ako už názov napovedá, pôjde o jedno dlhé lineárne mesto, ktorá sa tiahmne od západného pobrežia smerom do vnútrozemia.

Portál Interesting Engineering upozorňuje, že najnovšie korunný princ Saudskej Arábie, Mohammed bin Salman, konečne odhalil prvý pohľad na toto futuristické mesto. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, The Line je iba jednou súčasťou high-tech mestského štátu Neom v hodnote 500 miliárd dolárov.

Neom bol poprvýkrát predstavený korunným princom ešte v roku 2017 a podľa dostupných informácií by mal byť nosným projektom strategického rámca Saudi Vision 2030 na zníženie závislosti Saudskej Arábie od ropy. Projekt má pomôcť s diverzifikáciou ekonomiky, rozvojom verejných služieb, vzdelávania, zdravotníctva ale i cestovného ruchu.

Neom má byť vybudovaný v severozápadnej časti Saudskej Arábie, na východ od Egypta a na juh od Izraela a Jordánska. Pôjde pritom o futuristické mesto plné inteligentných technológii s minimom uhlíkovej stopy, ktoré zároveň poslúži aj ako turistická destinácia. Skrátka technologický, ale i ekologický raj.

Mestský štát bude tvorený zo štyroch hlavných častí – The Line, Neom Bay, NEOM Bay Airport a Aqaba. Najväčšia pozornosť sa sústreďuje práve na spomínané mesto The Line.

NEOM

The Line

To je navrhnuté tak, aby úplne odstránilo potrebu osobných automobilov či hromadnej dopravy. O tranzit v meste sa postará vysokorýchlostná podzemná železnica. Vlak tak z jedného konca mesta na druhý prejde už za 20 minút. Obyvatelia však budú mať všetky nevyhnutné služby a obchody od obydlia vzdialené maximálne do 5 minút chôdze.

NEOM

Mesto postavia vertikálne, respektíve budovy v ňom sa na seba vertikálne navrstvia, pričom poskytne domov až pre 9 miliónov ľudí (zaberie len 34 km2). Samotné mesto má byť ohraničené, prípadne vložené medzi dve 500 metrov vysoké a 170 km dlhé zrkadlové „múry“, upozorňuje portál ABC. Ide teda skutočne nielen o high-tech skvost, ale aj o poriadne architektonické veľdielo.

Navyše, energetickú spotrebu v plnom rozsahu pokryje obnoviteľnými zdrojmi. Energia sa získa výhradne zo slnečného žiarenia, veternej energie a ostatných obnoviteľných zdrojov.

NEOM

Ako informuje Česká televízia na svojom webe, podľa princa by v meste do roku 2030 mohlo žiť už 1,2 milióna ľudí. Plné bude do roku 2045. Prvá fáza projektu Saudskú Arábiu vyjde na 319 miliárd dolárov.

Nemej podstatný je aj fakt, že v celom meste, vzhľadom na to, v akom podnebí sa nachádza, by mala byť „celoročne mierna mikroklíma s prirodzenou ventiláciou“.

NEOM

Problémy v raji

Minulý rok sa mesto potýkalo tiež s problémami. Niektorí poprední predstavitelia a zamestnanci projektu totiž neverili, že tieto ambiciózne plány Mohammeda bin Salmana je možné uskutočniť.

Ďalší zasa spochybňovali, že Saudská Arábia dokáže prijať množstvo nových zákonov, ktoré by prilákali cudzincov túžiacich obývať novodobý raj.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú