Ohrozuje životy, nekontrolovateľná čínska raketa dopadla na obývané územie a krajina problém nerieši
Aktualizované 2. 8. 2022 – Úlomky z čínskej rakety Dlhý Pochod 5B boli nájdené neďaleko obcí v Malajzii a Indonézii, informuje tlačová agentúra TASR na základe informácií od The Guardian. Jednou z týchto trosiek je aj 5 metrov dlhý kovový prstenec neďaleko obce na indonézskom Kalimantane, ďalšie našli zase v Malajzii.
Astrofyzik Jonathan McDowell v príspevku na Twitteri uviedol, že kovový prstenec, ktorý dopadol na Kalimantane, má rovnakú veľkosť, ako hlavný stupeň čínskej rakety Dlhý pochod 5B. Upozornil, že ak by boli úlomky dopadli len o niekoľko metrov ďalej, mohlo to mať závažné následky.
But the same news report gives a shot of something that is CLEARLY a large part of the reentered stage, in Balaikarangan in W Kalimantan pic.twitter.com/D3svNTv2TF
— Jonathan McDowell (@planet4589) August 1, 2022
NASA apelovala na Čínu, aby zverejnila technické informácie o návrate rakety na Zem, ako napríklad možnú oblasť rozptylu jej trosiek. Podľa šéfa americkej vesmírnej agentúry, Billa Nelsona, by mali všetky krajiny s vlastným vesmírnym programom takéto informácie zverejňovať.
Aktualizované 30.07.2022 – Ako sa predpokladalo, zvyšok čínskej rakety Dlhý Pochod 5B vstúpil naspäť do zemskej atmosféry, informuje The New York Times. Väčšina rakety sa rozpadla a zhorela, avšak jej zvyšky prežili a našťastie nezasiahli obývané územie.
#China:The debris of the upper stage of the Long March 5B Y3 rocket (#CZ5B) has re-entered the atmosphere in #Sulu sea around 119.0°E, 9.1°N, and most of the components have been burnt out during re-entry. pic.twitter.com/StX0QDmYiA https://t.co/WgrJXtD7dX
— Wᵒˡᵛᵉʳᶤᶰᵉ Uᵖᵈᵃᵗᵉˢ𖤐 (@W0lverineupdate) July 30, 2022
Stroj vstúpil do atmosféry nad Indickým oceánom a horiace trosky sa podarilo zaznamenať aj na video. Zvyšky však dopadli neďaleko pevniny a nechýbalo veľa, aby dopadli na obývané územie. Astronóm Jonathan McDowell predpokladá, že sa tento scenár zopakuje znovu v októbri, kedy táto raketa vynesie ďalší modul čínskej vesmírnej stanice.
Pôvodný článok:
Čína vyniesla do vesmíru len pred pár dňami druhý z troch modulov svojej novej vesmírnej stanice, ktorá sa pomaly blíži ku kompletizácii. Ako však teraz informuje portál Interesting Engineering, nedávna história sa opakuje a zvyšok rakety Dlhý pochod 5B sa opäť rúti nekontrolovane k Zemi.
Obrovské úlomky
Na problém aj tentoraz upozornil známy astronóm Jonathan McDowell, podľa ktorého sa 21 ton vážiaci stupeň rakety nachádza na obežnej dráhe vo výške do 300 km, pričom miestami klesá až pod 200 a prechádza tak pomerne silnou orbitálnou degradáciou, kvôli čomu v blízke dobe vstúpi naspäť do zemskej atmosféry.
Ako už vieme zo skúseností, keďže došlo k prakticky rovnakému incidentu pred niekoľkými mesiacmi, tento stroj sa pri vysokorýchlostnom prechode atmosférou rozpadne a čiastočne zhorí. Podľa McDowella však môžu na Zem aj napriek tomu dopadnúť kovové úlomky s dĺžkou až 30 metrov. To je viac než dostatok na spôsobenie vážneho zranenia nezlúčiteľného so životom.
Two objects cataloged from the CZ-5B launch: 53239 / 2022-085A in a 166 x 318 km x 41.4 deg orbit, 53240 / 2022-085B in a 182 x 299 km x 41.4 deg orbit. Orbital epoch of ~1200 UTC confirms that the inert 21t rocket core stage remains in orbit and was not actively deorbited.
— Jonathan McDowell (@planet4589) July 24, 2022
Tieto úlomky môžu pri dopade dosahovať rýchlosť niekoľkých stoviek kilometrov za hodinu a Čína si s tým, očividne, hlavu neláme. Keďže po poslednom podobnom incidente nedošli žiadne represie, nič jej nebráni spraviť tú istú hlúposť znovu. Nie je navyše možné s istotou predpovedať, kam takýto neriadený objekt dopadne a nie vždy to musí byť práve do oceánu.
Opakujúci sa problém
K tomuto problému dochádza hneď niekoľkokrát do roka a vo väčšine prípadov za ním stojí práve Čína. Kým ostatné krajiny sa s ním stretávajú v prípade zlyhania, Čína sa v mnohých prípadoch o riadené opustenie orbity ani len nesnaží. Jedným z možných dôvodov je, že bola takáto raketa naplno vyťažená a neostala žiadna kapacita pre systémy, ktoré sú za takéto čistenie orbity zodpovedné – aj to je však len veľmi chabá výhovorka pre problematiku, ktorá ohrozuje životy.
Spojené štáty napríklad nemôžu dovoliť, aby čokoľvek nad 10 ton vstúpilo neriadene do zemskej atmosféry už od roku 1990. Proti čínskym praktikám sa vyjadril aj McDowell a označil ich za neakceptovateľné, zmena je ale zatiaľ v nedohľadne. Pomôcť môže snaha Číny o nahradenie svojich terajších rakiet takými, ktoré dokážu aj pristáť.
K dopadu vesmírnych trosiek došlo nedávno aj v Spojených štátoch a jednalo sa zrejme o zvyšky druhého stupňa rakety Falcon 9, patriacej súkromnej spoločnosti SpaceX. Pomerne často vstupujú do atmosféry aj satelity Starlink tej istej firmy, avšak vážia len pár stoviek kg a sú navrhnuté tak, aby zhoreli v atmosfére.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bol dvakrát vo vesmíre a loboval za neho aj Elon Musk. Toto je nový šéf NASA a jeho mimozemské plány
Potrebuje len slnko a vodu. Vedci vyvinuli reaktor, ktorý vyrába vodíkové palivo úplne bez emisií
Slnko rozpútalo najsilnejšie erupcie. Búrka triedy X sa rúti vesmírom a zasiahne aj Zem
Nikto nevie, čo za to môže. Teleskop Jamesa Webba potvrdil najhoršie obavy o expanzii vesmíru
Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené