Aktualizované 26. 7. 2022 – Týždeň po tom, ako teleskop Jamesa Webba zverejnil svoje prvé fotografie, majú astronómovia obrovskú správu pre svet. Zdá sa, že sa nám už takto skoro po spustení hlavných vedeckých nástrojov podarilo objaviť vôbec tú najstaršiu známu galaxiu vo vesmíre. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Nová publikácia na arxiv.org však hovorí o tom, že v rovnakých dátach sa nachádza ešte vzdialenejšia galaxia, ktorej z je rovné 16,7. To by znamenalo, že táto galaxia vznikla len 250 miliónov rokov po veľkom tresku.

Ďalší kandidát by mal vzniknúť najskôr 275 miliónov rokov po veľkom tresku, pričom na presnejšiu hodnotu si ešte budeme musieť počkať. Táto galaxia zároveň dostala názov Maisie’s Galaxy, po dcére astronóma, ktorý ju objavil.

stále sa jedná o neoverené dáta, na ktorých potvrdenie si budeme ešte musieť počkať. Treba brať do úvahy to, že teleskop Jamesa Webba je zatiaľ v prevádzke len veľmi krátko a vedci potrebujú viac času na to, aby prešli všetky dôležité dáta.

Pôvodný článok:

Najstaršia známa galaxia vo vesmíre

Ako upozorňuje portál BusinessInsider, doterajší rekord držala galaxia GN-Z1, ktorej existencia sa datuje až do obdobia 400 miliónov rokov po Veľkom tresku. Najnovšie sa však tímu vedcov z Harvardského & Smithsonianského centra pre astrofyziku podarilo zaznamenať hneď dve galaxie, ktoré tento rekord s prehľadom prekonávajú.

Novú najstaršiu galaxiu vo vesmíre s označením GLASS-z13, spolu s jej o niečo mladšou „dvojičkou“ GLASS-z11, objavili astronómovia v prvých zverejnených dátach. Tie boli zaznamenané hlavným infračerveným snímačom NIRcam, minulý týždeň však ešte neboli odhalené pre verejnosť.

Čakáme na oficiálne potvrdenie

Podľa štúdie, zverejnenej na predtlačovom serveri arXiv, je GLASS-z13 horúci kandidát na najstaršiu galaxiu vo vesmíre. Hoci GLASS-z13 nebola zatiaľ oficiálne zapísaná ako najstaršia galaxia, všetko nasvedčuje tomu, že v najbližšej dobe sa do knihy rekordov zapíše. Študovali ju totiž dva nezávislé tímy, ktoré dosiahli veľmi podobné závery, takže astronómom sebavedomie pri tomto objave rozhodne nechýba

Pohľad na najstaršiu galaxiu vo vesmíre. Rohan Naidu et al.; arXiv,/ ScreenShot

Vznikla krátko po Veľkom tresku

Aby sme ale nechodili len okolo „horúcej kaše“, GLASS-z13 existovala už v tej najstaršej ére vesmíru, čo znamená, že vznikla niekedy počas prvých 300 miliónov rokov. Svetlo z tejto galaxie k nám teda putovalo celých 13,4 miliardy rokov. Aktuálne je však galaxia vďaka expanzii vesmíru vzdialená už 33 miliárd svetelných rokov.

 „Potenciálne sa pozeráme na to najvzdialenejšie hviezdne svetlo, aké kedy kto videl,“ uvádza astronóm Rohan Naidu.

Samotná galaxia sa na zverejnenej snímke javí ako červená gulička s bielou kvapkou uprostred a má priemer len zhruba 1 600 svetelných rokov. Druhá zmieňovaná galaxia GLASS-z11 je z približne rovnakého obdobia vesmíru a má priemer približne 2 300 svetelných rokov. Ide teda, v porovnaní s Mliečnou dráhou, ktorá ma priemer cca 100 000 svetelných rokov, o veľmi malé galaxie.

Zaujímavým je však aj zistenie, že GLASS-z11 má hmotnosť zhruba jednej miliardy Sĺnk, čo podľa vedcov, vzhľadom na to, že galaxia vznikla iba niekoľko miliónov rokov po Veľkom tresku, je veľmi prekvapivé. Mimochodom, niektoré z posledných teórií naznačujú, že Veľký tresk nebol začiatok vesmíru, ale len jedna špecifická udalosť. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Teleskop je poškodený

Zdá sa, že teleskop Jamesa Webba ani astronómovia po celom svete nezaháľajú a tak okamžite po jeho štarte začínajú padať rekordy a dôležité míľniky. To najlepšie je však stále pred nami a to i napriek tomu, že jedno zo zrkadiel je v stave, ktorý nie je možné úplne korigovať.

Aktuálne má tím vedcov, ktorý zmieňované galaxie objavil, v pláne požiadať inžinierov z tímu teleskopu Jamesa Webba o čas na ďalšie pozorovanie, ktoré by odhalilo presnú vzdialenosť oboch objavených galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú