Svet čoraz častejšie postihujú vlny horúčav. Vysoké teploty nad západnou Európou však narástli viac ako 3-násobne v porovnaní s inými rizikovými oblasťami, vrátane západného pobrežia USA a Kanady. Na tému upozornila Česká televízia a portál Phys na svojom webe.

Extrémne vlny horúčav

Tento rok dokonca vlny horúčav zasiahli západnú Európu ešte pred začiatkom leta a niektoré oblasti sužovali extrémne suchá. Kritickú rolu v týchto teplotných extrémoch zohráva aj globálne otepľovanie, ktoré, ako uviedol pre portál FonTech.sk klimatológ Pavol Nejedlík, je možné zastaviť iba radikálnou zmenou.

Každý rok tak v Európe zažívame čoraz horúcejšie letá, ktoré pre ľudí i pre zvieratá predstavujú obrovské nebezpečenstvo. V novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Communications sa vedcom podarilo zistiť, prečo vôbec k tejti kritickej situácii dochádza.

„Hoci vlny horúčav v lete nie sú žiadny neznámy fenomén, po novom však Európu zasahujú extrémne horúčavy, ktoré sú čoraz intenzívnejšie a frekventovanejšie“ uvádza hlavná autorka novej štúdie Efi Rousi.

Dýzové prúdenie

Analýza ukázala spojitosť medzi vlnou horúčav a stavom tzv. „jet streamu“, čo je jav odohrávajúci sa v atmosfére. Jet stream, alebo dýzové prúdenie, predstavuje prúdenie vzduchu v smere od západu na východ vo výške asi 10 km nad povrchom severnej pologule.

Dýzové prúdenie je vyvolávané rozdielom teplôt v rozdielnych zemepisných šírkach a sú preň charakteristické rýchlosti vetra viac ako 100 km/h, v tých najextrémnejších prípadoch dokonca 700 km/h. Priestor vymedzený izotachami (čiara spájajúca miesta s rovnakou rýchlosťou, ktorá sa v meteorológii používa na zobrazenie oblastí so silným vetrom), ktoré vymedzujú dýzové prúdenie, má značne pretiahnutý sploštený tvar.

Dýzové prúdenie má veľký význam aj v leteckej doprave, pretože uľahčuje let a znižuje množstvo spotrebovaného paliva – to, samozrejme, platí len v prípade letu v smere dýzového prúdenia.

Výsledky hovoria jasne

Za určitých okolností sa jet stream rozdelí do dvoch samostatných vetiev, pričom nové zistenia naznačujú, že tento „stav dvojitého prúdenia“ sa neustále predlžuje, čo vysvetľuje aj zmeny vo vlnách horúčav. Predlžovanie „stavu dvojitého prúdenia“ je podľa nového výskumu 100 % vinníkom vĺn horúčav, ktoré postihli zapadnú Európu a objasňuje asi 30 % prípadov horúčav v celej Európe.

Čo sa týka spomínaného „stavu dvojitého prúdenia“, vedci s určitosťou nevedia povedať, ako vzniká, respektíve čo spôsobuje rozdelenie dýzového prúdenia. Je však isté, že vlny horúčav vznikajú v oblastiach atmosférického blokovania (atmosférický jav vznikajúci v oblastiach slabého vetra a vysokého tlaku vzduchu), medzi severnou a južnou stranou dýzového prúdenia.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP