Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) má na konte ďalší dôležitý objav pre fyziku a chápanie fungovania celého vesmíru, informuje ScienceAlert. Zariadenie sa chystá na nové kolo experimentov s doteraz najvyšším výkonom, vedci však na základe starších dát našli tri úplne nové častice, ktoré potvrdzujú naše teórie.

Kvarky a tetrakvarky

Objav pozostáva z dvoch štvor-kvarkových kombinácií, známych ako tetrakvarky a jednej päť-kvarkovej (pentakvark). Všetky tieto častice sú v súlade so Štandardným modelom popisujúcim štruktúru atómov už desaťročia. Od nových experimentov LHC vedci očakávajú objav častíc, ktoré by mohli tento model narušiť v nádeji, že pomôžu vysvetliť napríklad tmavú hmotu.

Spomínaný pentakvark je tvorený z pôvabného kvarku, pôvabného antikvarku, horného, dolného a podivného kvarku, vysvetľuje v tlačovej správe CERN. Jedná sa o vôbec prvý objavený pentakvark, ktorý obsahuje podivný kvark, označovaný tiež ako kvark s.

CERN

Objavený tetrakvark má zase dvojitý elektrický náboj a skladá sa z pôvabného kvarku, podivného antikvarku, horného kvarku a dolného antikvarku – našli ho navyše s jeho neutrálnym náprotivkom. Jedná sa o vôbec prvé pozorovanie páru tetrakvarkov, pri ktorých stále pomáhajú analýzy starších dát.

V CERNe sú aj Slováci

V CERNe pracuje aj vyše 20 Slovákov na experimente ATLAS, ktorý stojí za objavením Higgsovho bozónu v roku 2012. Objavy nových častíc sú v posledných rokoch pomerne časté a pomocou experimentu LHCb objavili vedci aj v minulom roku exotickú časticu s označením Tcc+, ktorá je najdlhšie „žijúcim“ hadrónom.

Nachádzajú ich viac a viac

V rámci novej série experimentov LHC chcú vedci zhromaždiť toľko dát, koľko zhromaždili počas celých dvoch sérií trvajúcich 13 rokov, píše UniverseToday. 27 km dlhý prstenec supravodivých magnetov má byť tentoraz v prevádzke štyri roky a začína 10 rokov po tom, čo vedci ohlásili jeden z najdôležitejších objavov vo fyzike – Higgsov bozón.

Tri novoobjavené častice síce nemajú takú váhu a dôležitosť, ako Higgsov bozón, avšak naznačujú dobré smerovanie experimentov a šancu, že ešte pomôže odhaliť množstvo ďalších elementárnych častíc. Tetrakvarky a pentakvarky sú ale napriek tomu pomerne vzácne, keďže existujú len extrémne krátku dobu a rýchlo sa rozpadnú na iné typy častíc.

Lucas Taylor / CERN

„Čím viac analýz spravíme, tým viac týchto exotických hadrónov nájdeme. Zažívame éru objavov podobnú 50-tym rokom, kedy začali objavy skupiny hadrónov a nakoniec viedli k vytvoreniu kvarkového modelu konvenčných hadrónov v 60-tych rokoch,“ vysvetľuje Niels Tuning, fyzikálny koordinátor LHCb.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP