Najjasnejší a vôbec prvý objavený kvazar je podľa astronómov obklopený záhadnou štruktúrou, ktorú doteraz nikde inde nevideli, informuje o téme SPACE. Tak obrovské rádiové štruktúry nikdy predtým nevideli a zdá sa, že jedna z nich obklopuje dokonca celú galaxiu, v ktorej sa tento kvazar nachádza.

Špička medzi kvazarmi

Kvazary sú extrémne aktívne supermasívne čierne diery v centrách galaxií, ktoré vyžarujú do vesmíru extrémne silnú radiáciu. Taký je aj prípad najjasnejšieho kvazaru 3C 273 objaveného ešte v roku 1959 a podľa zatiaľ najpresnejších meraní je viac ako 4 000 000 000 000-násobne jasnejší než naše Slnko, vysvetľuje ScienceAlert.

Nové pozorovania tohto objektu, vzdialeného 2,4 miliardy svetelných rokov od Zeme, odhalili neznáme rádiové štruktúry v jeho okolí. Astronómom sa ich podarilo odhaliť pomocou observatória ALMA a zdá sa, že jedna z týchto štruktúr obaľuje celú domovskú galaxiu a dosahuje rozmery niekoľkých desaťtisíc svetelných rokov.

Komugi a spol./NASA/ESA

Prekrýva dokonca druhú rádiovú štruktúru, ktorou je gigantický prúd energie takisto dosahujúci na dĺžku desaťtisíce svetelných rokov.

Tento jav, známy ako astrofyzický prúd, nie je úplnou novinkou – napriek tomu však vedci nevedia, ako vlastne vzniká a nachádzajú ich práve v okolí kvazarov a iných supermasívnych čiernych dier.

Môže za to sám

Rovnako ako astrofyzický prúd energie, aj veľké mračno rádiovej hmly podrobili vedci niekoľkým teoretickým vysvetleniam. Dospeli tak k záveru, že štruktúra obaľujúca celú galaxiu je v skutočnosti hviezdotvorný plyn ionizovaný samotným kvazarom. Podľa tímu vedcov zodpovedného za novú štúdiu zverejnenú v AAS je to vôbec po prvý raz, čo ľudstvo pozorovalo ionizovaný hviezdotvorný plyn rozťahujúci sa v tak veľkom priestore okolo čiernej diery.

Objav sa tak dostáva k starej otázke, ktorá vedcov prenasleduje už dlhšiu dobu. Dokáže kvazar ionizovať tak veľké množstvo plynu vo svojej domovskej galaxii, že zastaví formáciu nových hviezd? Astronómovia preto neváhali a okamžite sa pozreli na mieru vzniku nových hviezd v tejto galaxii a zistili, že to tak nie je.

NASA/ Daniel Rutter

Aj keď totiž kvazar 3C 273 ionizuje neuveriteľné množstvo plynu v galaxii, celková miera zrodu nových hviezd nijak zásadne ovplyvnená nie je. Vyvíjajúce sa galaxie plné mladých hviezd tak môžu existovať aj s kvazarom vo svojom centre a vedci chcú tieto nové poznatky aplikovať aj na ďalšie kvazary, aby odhalili viac o vývoji galaxií, ktoré sú domovom takýchto extrémnych objektov.

Rastú napriek kvazarom

Táto galaxia pritom nie je prvá, ktorá rastie napriek prítomnosti obrovského kvazaru. Nedávno sa podarilo objaviť galaxiu CQ4479 vo vzdialenosti 5,25 miliárd svetelných rokov a za jej pozorovania je zodpovedný aj teleskop lietajúceho observatória SOFIA, ktoré sa rozhodla NASA kvôli vysokým nákladom na prevádzku a nízkej vedeckej návratnosti zrušiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú