Potom, ako hodnota bitcoinu prudko klesla, keď rozsiahly výpredaj na americkom akciovom trhu vo štvrtok vystrašil aj trh kryptomien, sa pozornosť sveta sa opäť obracia aj na Salvádor, kde vláda túto menu pretláča ako oficiálne platidlo.

A nejde jej to vôbec dobre. Zo Salvádoru sa rozhodne nestal žiadna decentralizovaná oáza pre HODL-erov. Práve naopak, v krajine v posledných týždňoch prudko narastá násilie medzi gangmi. Na tému upozornil portál Futurism.

Násilie v krajine

Minulý rok sa Salvádor stal prvou krajinou na svete, kde je bitcoin oficiálnym platidlom a hovorilo sa o ňom ako o „kryptoraji“.

Adopcia bitcoinu miestnymi obyvateľmi však stále zostáva nízka a krajina sa mení na peklo, kde eskalujú vojny medzi gangmi. Situácia je dokonca natoľko vážna, že salvádorský prezident Nayib Bukele sa minulý mesiac nemohol zúčastniť veľkej kryptokonferencie v Miami, práve kvôli násilnému správaniu sa ozbrojených skupín.

Situácia dokonca viedla k jednému z najhorších jednodňových nárastov vrážd od skončenia občianskej vojny v krajine v roku 1992. Ako píše portál CoinMarketCap, v marci bolo v jeden deň nahlásených minimálne 62 vrážd, ktoré v drvivej väčšine súviseli s nepokojmi a gangmi v krajine.

Vzhľadom na množstvo násilia v uliciach vtedy vyhlásil Bukele výnimočný stav, ktorý platí stále, pretože bol na konci apríla opätovne predĺžený o 30 dní. O nebezpečnej eskalácií násilia svedčí aj zavedenie ďalších drakonických opatrení. Po novom môžu ísť do väzenia aj novinári či iní členovia médií, ktorí zverejňujú vyhlásenie gangov, píše portál Politico.

Tak isto môžu v Salvádore prebiehať zatknutia bez akýchkoľvek príkazov a nariadení sudcov, či dokonca môže byť monitorovaná akákoľvek komunikácia. Bukele však ubezpečuje, že pre väčšinu ľudí sa týmito nariadeniami nič nemení a nedotknú sa ani športových podujatí, obchodov, či škôl.

Zo Salvádoru však chodia aj správy o tom, že bolo zatknutných mnoho nevinných ľudí.

Spojenie s pádom bitcoinu? Minimálne nepomohlo

Hoci zatiaľ s istotou nie je možné povedať, či nedávny prudký prepad a pretláčanie bitcoinu v krajine prezidentom Bukelem majú priamu spojitosť s nárastom násilia v Salvádore, podľa odborníkov to regiónu, ktorý je známy svojou sociálno-ekonomickou nestabilitou, vôbec nepomohlo.

Pripomeňme tiež, že už prvý deň bitcoinu v Salvádore sprevádzali protesty, spálené pneumatiky a hrozivý prepad hodnoty kryptomeny.

Opozičná politička Claudia Ortiz pre portál Politico uviedla, že „Filozofia bitcoinu je o slobode, ale v Salvádore je experiment s bitcoinmi súčasťou autoritárskeho projektu…“

„Nič pozitívne sa nestalo,“ uvádza Ezequiel Milla, bývalý starosta La Union, mesta kde na sopke prezident vybudoval geotermálne zariadenie na ťažbu bitcoinov.

Kritici tiež poukazujú na to, ako honosne Bukele hovoril o slobode a bitcoinoch v čase, keď prvýkrát zverejňoval plány na prijatie tejto kryptomeny ako zákonného platidla, a aký je jeho aktuálny štýl vedenia krajiny.

Niektorí ľudia ho dokonca považujú za diktátora a pália automaty na bitcoin. Pre mnohých tento projekt, či ak chceš experiment s prijatím bitcoinu ako oficiálne uznávaného legálneho platidla, priniesol viac sklamania ako víťazstiev.

Podľa dostupných informácií si však Bukele aj napriek tomuto bitcoinovému fiasku a nezáujmu o bitcoin zo strany verejnosti drží veľkú popularitu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP