Samsung začiatkom tohto roka na podujatí CES 2022 predstavil svoj prvý prenosný projektor, ktorý vzhľadom a funkciami okamžite na seba strhol všetku pozornosť. Predsa len takýto štýlový projektor plný najnovších výdobytkov smart TV sa nepredstavuje každý deň.

Filmový maratón so svojimi blízkymi, prípadne úplne sám? Vďaka Samsungu už nemusíš riešiť takéto posedenie len vo svojej obývacej izbe, ale môžeš ho jednoducho zobrať so sebou na chatu, záhradu, alebo do kempu, či stanu.

Fontech

Balenie

Samsung The Freestyle dostaneš v kartónovej krabici, kde okrem projektoru nájdeš nabíjací adaptér spolu s USB-C káblom. Samozrejme nechýba ani minimalistický a vkusný diaľkový ovládač, či kryt na objektív, ktorý okrem ochrannej funkcie plní ešte jednu úlohu. Nič viac však už v krabici nečakaj.

V jednoduchosti je krása

Musím priznať, že už po prvom otvorení mi The Freestyle „padol do oka“ a hneď som si ho vedel predstaviť nielen ako kus multifunkčnej techniky, ale aj ako vkusnú dekoráciu do bytu, či domu. Možno to znie trošku zvláštne, ale táto novinka je naozaj skvele vyzerajúce zariadenie, ktoré na seba strhne pozornosť, pričom na prvý pohľad ani nemusí návšteve byť jasné, na čo sa vlastne pozerá.

Fontech

Svojim valcovitým tvarom pripomína malú nočnú lampu, ktorú, vzhľadom na to, že projektor je pripevnený na vlastnom stojane/držiaku, je možné otáčať o 180 stupňov.

Pôsobivé sú však nie len jeho krivky, ale aj rozmery a nízka váha. Projektor vyrástol do výšky 17,28 cm a šírky 10,42 cm (hĺbka 9,52 cm), pričom váži iba 830 g. Bez sebemenších problémov ho tak jednoducho vieš hodiť do kufra, či batohu a vydať sa na cestu. Rozhodne prekážať nebude ani v dome, byte, chate, či dokonca v stane.

Na jeho dobre spracovanom plastovom tele nájdeš mikro HDMI port, USB-C port, ktorý slúži na napájanie, ale tiež vstavaný mikrofón a 360 stupňový reproduktor, ktorý pekne oživí priestor okolo. Nachádza sa tu tiež tlačidlo na zapnutie/vypnutie mikrofónu. Na prednej strane zariadenia, okrem objektívu, nájdeš dotykové tlačidlo na zapnutie a vypnutie projektoru, ale tiež tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Zadná strana je už tradične venovaná otvorom pre chladenie, ale i konektora pre (budúce) doplnkové príslušenstvo.

Fontech

Jednoducho povedané, prvý prenosný projektor juhokórejského giganta ťa svojim dizajnom rozhodne nadchne a pevne verím, že nenechá chladného ani toho najzarytejšieho odporcu tejto značky.

Inštalácia

V tomto momente sa nedá nevyzdvihnúť jednoduchosť používania tohto zariadenie. Rozbalenie aj s prvým spustením zvládneš skutočne do pár minút, pričom ak chceš zariadenie ihneď spárovať so svojim mobilným telefónom, budeš potrebovať ďalších pár sekúnd navyše.

Rozbehať túto „hračku“ dokáže skutočne i dieťa, či človek úplne neznalý technológií.  Pri prvom spustení ťa projektor uvíta, pričom ti ponúkne na výber z niekoľkých jazykov. Samozrejmosťou je lokalizácie do slovenského. Následne máš možnosť si vybrať ako chceš postupovať, a teda, či chceš zariadenie okamžite spárovať s mobilným telefónom, alebo túto možnosť preskočiť a budeš pokračovať iba pomocou diaľkového ovládania.

Fontech

Spárovanie zariadenia je skutočne jednoduché, zoberieš do ruky telefón, naskenuješ QR kód, počkáš pár sekúnd a voilà, všetko hotové a projektor si môžeš užívať plnými dúškami. Podobne jednoduché je aj párovanie projektoru s počítačom. Samozrejme, bez pripojenia na internet veľa vody s projektorom nenamútiš.

The Freestyle je nabitý technológiami

The Freestyle ponúka širokú paletu funkcií, pričom milovníci filmov a seriálov isto ocenia možnosť sledovania Netflixu, Voyo, či HBO GO. Okrem toho zariadenia ponúka pestrú paletu aplikácií od Spotify, cez Deezer, Prime Video až po jednoduché hry na zabitie času.

Samsung funkciami rozhodne nešetril, takže tú nájdeš aj aplikácie SmartThing, AirPlay2, či TapView. Keďže pri testovaní som nemal k dispozícii žiadne zariadenie z rodiny Apple, neviem posúdiť, ako tieto dva odlišné ekosystémy navzájom spolupracujú, s istotou však viem povedať, že Samsung ekosystém tu funguje dokonale.

So zrkadlením obrazovky nebol najmenší problém a taktiež ani s prácou v režime DeX, ktorý v podstate umožňuje používať smartfón ako počítač. Neskutočne užitočnou je už zmieňovaná funkcia TapView, ktorá jemným ťuknutím smartfónu s projektorom umožňuje zobrazovať obsah displeja telefónu na projektore.

Fontech

Ako už určite tušíš, všetko môžeš ovládať prostredníctvom diaľkového ovládača, či aplikácie SmartThings, ktorá tvoj telefón premení na inteligentný diaľkový ovládač. Ak si lenivý The Freestyle ovládať rukami, môžeš využiť hlasových asistentov Bixby, Alexa, či Google.

Tu však možnosti ani zďaleka nekončia. The Freestyle nie je len projektor, dokážeš ho totiž využiť aj ako reproduktor či lampu, ktorá v miestnosti navodí príjemnú atmosféru. Lampu z tohto multifunkčného zariadenia urobíš jednoducho tak, že na zapnutý projektor nasadíš kryt objektívu. Kryt tu teda skutočne neplní iba ochrannú funkciu.

Vzhľadom na to, že k projektoru vieš pripojiť aj hernú konzolu, prípadne priamo do projektora si vieš stiahnuť z obchodu s aplikáciami niekoľko hier, The Freestyle ponúka herný režim, ktorý znižuje jeho latenciu zo 70 milisekúnd na 43,2.

Celý tento „zázrak“ beží na operačnom systéme Tizen, ktorý Samsung už s obľubou využíva vo svojich inteligentných TV od roku 2015. Samozrejme, systém je v novom „šate“ takže používateľ si naň bude musieť zvyknúť. Keďže používateľské prostredie je veľmi jednoduché, prívetivé a hlavne intuitívne, zorientovať sa v ňom nebudeš mať problém.

Fontech

Samsung s technológiami rozhodne nešetril a do tohto projektoru napratal koľko sa dalo. Chýba snáď len TV tuner. Ak však doma máš smart TV od Samsungu, vieš využiť tuner tohto zariadenia a obsah jednoducho „kopírovať“ do projektora. Je to však skutočne všetko, čo treba k náhrade za smart TV?

Prekvapivo dobrý obraz

V prvom rade je The Freestyle projektor, takže primárne nie sú len jeho funkcie, ale práve projekcia. Čo sa týka samotnej projekcie, veľkosť obrazu v závislosti od vzdialenosti môže nadobúdať od 30″ (vzdialenosť 0,8 m) až po 100″ (vzdialenosť 2,7 m).

Veľkosť obrazu si však vieš zmeniť aj bez toho, aby si musel pohybovať projektorom. Zmenšiť jeho aktuálnu veľkosť vieš až o 50 %, uspokojiť sa však musíš iba s Full HD rozlíšením (1920 × 1080). Nemal som ale pocit, že by obraz nejako utrpel na kvalite ani pri väčšej veľkosti uhlopriečky. Zdroj svetla tu je tu pritom LED lampa, ktorá má životnosť 20 000 hodín. Kľúčovým prvkom projektora je tiež automatické zaostrenie a dorovnávanie a tieto automatické prvky sú dotiahnuté takmer k dokonalosti.

Nech už projektor postavíš a natočíš akokoľvek, dokáže si tým poradiť, takže žiadne manuálne posúvanie obrazu a zaostrovanie nebudeš musieť využívať. Samozrejme, zaostriť a dorovnať obraz si vieš aj manuálne, no v drvivej väčšine prípadov to naozaj nie je nutné. Projektor totiž bez problémov za pár sekúnd (až na pár výnimiek) obraz správne nastaví a prispôsobí premietacej ploche/stene.

Fontech

Ako býva u Samsungu zvykom, farby sú až príliš presaturované a niekedy som mal pocit, že obraz bol aplikovaný nejaký nepodarený filter – farby nepôsobili príliš prirodzene. Dalo sa to však celkom dobre skorigovať v nastaveniach, takže tu by som ten najväčší problém nevidel.

K dispozícii sú tiež 3 režimy obrazu – štandardný, dynamický a film. Veľké rozdiely som si však medzi nimi nevšimol, takže som si spokojne užíval obraz v režime „štandard“, pri obnovovacej frekvencii 60 Hz.

Veľkou výhodou je aj to, že The Freestyle si vie poradiť aj s farebnou stenou, kedy pomocou telefónu a SmartThings aplikácie vieš dodatočne kalibrovať farebnosť obrazu podľa farby steny. Osobne som príliš veľa farebných stien okolo nemal, vyskúšal som to len na žltej, kde obraz vyzeral podarene a rozdiel medzi bielou a farebnou stenou vidieť v zásade nebol.

Fontech

K dokonalosti mu niečo chýba

Hoci to zatiaľ vyzerá tak, že tu píšem oslavné piesne, The Freestyle sa problémom nevyhol. Nechcel som však aby zapadli medzi toľkými pozitívami, pretože ma nimi toto zariadenie poriadne sklamalo a nahnevalo. Tým bezpochyby najväčším sklamaním je jas. Prosím pekne, ak niečomu robím obrovskú reklamnú kampaň a referujem o tom, ako o prenosnom domácom kine s kúzelným obrazom, ktoré môžem zobrať kamkoľvek, nevynímajúc terasu, chatu alebo nejaký iný outdoorový priestor, pýtam sa, prečo tomu dám 550 (nevedno akých) luménov (podľa Alzy, 230 ANSI lm).

Veď ten naozaj krásny obraz je problém vidieť cez deň medzi 4 stenami, keď zasvieti Slnko a nie to ešte niekde na terase, či na premietacom plátne niekde v kempe. Necháp ma zle, ten obraz je skutočne veľmi pekný a zariadenie sa naozaj vydarilo, ale 550 luménov (230 ANSI lm) nestačí, a to nie je na diskusiu. Alebo mám toto prenosné domáce kino využívať iba večer? To snáď nie.

Fontech

Večer a v prítmí jas nie je problém, ale cez deň pokiaľ izbu poriadne nezatemníš, nadšený zrovna nebudeš.

Ďalším problémom bol mierne spomalený systém. The Freestyle síce využíva rokmi overený Tizen, ten je ale v tomto zariadení podľa mňa pomerne spomalený a nevyladený. Chod systému nebol vôbec plynulý a zariadenie sa nevyhlo miernemu „trhaniu“ a spomaleným reakciám, ktoré boli na môj vkus až príliš pravidelné a očividné.

Do „nepríčetnosti“ ma po 5 minútach používania priviedol aj ovládač. Na rovinu, netrúfam si so 100 % istotou tvrdiť, či bola chyba v diaľkovom ovládači, v mojich nešikovných prstoch, alebo v systéme, ale pomerne často sa mi po kliknutí ovládacích prvkov stalo, že projektor vyhodnotil toto stlačenie ako dvojklik a posunul ma až o dve položky ďalej.

Tento problém bol tak otravný a častý, že som to už po 15 minútach vzdal, a ovládač som prestal jednoducho používať.

Fontech

Nepotešil ma výkonom ani zabudovaný 360 stupňový reproduktor. Ten sám o sebe nebol vôbec zlý (čo sa týka reprodukovania 360 stupňového zvuku a jeho kvality), avšak jeho výkon bol naozaj slabý. 5 W naozaj nepostačuje a pokiaľ nesedíš aspoň v relatívnom tichu, veľmi si ho neužiješ. Našťastie vieš tento problém obísť tým, že bezdrôtovo pripojíš externý reproduktor.

Okrem uvedeného som však nejaké ďalšie zásadné chyby nepostrehol, problémom nebol ani v hlučnosti, a tak som si projektor naozaj poriadne užil.

Doplnky

Keďže projektor nemá vstavanú žiadnu batériu, musí byť neustále napájaný z elektrickej siete, prípadne môžeš využiť externú powerbanku. Počas testovania som mal k dispozícii powerbanku Anker s kapacitou 25 600 mAh. Plne nabitá postačila projektoru na streamovanie cca 1,5 hodiny trvajúceho filmu a pol hodiny preklikávania systémom, pričom čo-to kapacity (cca 1/5) zostalo ešte v zálohe.

Fontech

Hoci Samsung zatiaľ nepredáva powerbanku špeciálne určenú pre The Freestyle, už čoskoro by sa všetko malo napraviť. V predajniach by si tak v budúcnosti mal nájsť batériu The Freestyle Base s kapacitou 32 000 mAh, ktorá súčasne bude slúžiť aj ako stojan pre zmieňovaný projektor.

Zatiaľ si však k projektoru môžeš zakúpiť vynikajúce prenosné outdoorové puzdro v hodnote 59 €. Puzdro je vhodne prispôsobené na akékoľvek vonkajšie použitie a aktivity. Je pevné a ochráni zariadenie pred akýmkoľvek nárazom, či dokonca tryskajúcou vodou (IP55).

Záverečné zhrnutie a odpoveď na dôležitú otázku

The Freestyle je šikovný, kompaktný, ľahko prenosný a dizajnovo veľmi vydarený projektor, ktorý ponúka širokú paletu funkcií, s ktorými dokáže konkurovať aj smart televíziám. Projektor je teda skutočne, ako tvrdí Samsung, vydarené prenosné a najmä zábavné domáce kino, ktoré osloví najmä mladšiu generáciu a celkom oprávnene na seba strhlo začiatkom roka všetku pozornosť.

Bohužiaľ, zariadenie sa nezaobišlo bez chýb, ktoré mi pokazili radosť. Nebyť slabého jasu a mierne spomaleného systému, moja odpoveď na otázku, ktorú som položil v úvode, by bola jednoznačné áno. Takto si myslím, že cena 999 € je trošku vysoká, ale s prižmúrením jedného oka ju viem pochopiť. Predsa len, sledovanie Netflixu na strope a pohodlné prenášanie tohto „domáceho kina“ je naozaj návykové.

Fontech

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú