V článku sú využité materiály TASR

Nenávistné prejavy, správanie a iný nezákonný obsah, ktorý sa na internete neustále rozmáha, bude musieť byť v EÚ v budúcnosti odstraňovaný podstatne rýchlejšie. Dohodli sa na tom vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a 27 členských štátov v noci na sobotu v Bruseli. Na tému upozornila TASR.

Koniec nelegálneho obsahu na internete?

Ako vyjednávači EP tak i 27 členských štátov súhlasilo s novým zákonom o digitálnych službách (DSA), ktorý má zabezpečiť prísnejšiu reguláciu online platforiem a väčšiu ochranu spotrebiteľov. Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie sa na margo tejto historickej dohody vyjadrila, že nové pravidlá budú „chrániť online používateľov, zaručovať slobodu prejavu a otvoria nové príležitosti pre podniky.“

„Čo je nelegálne offline, bude v EÚ nelegálne aj online,“ dodala von der Leyenová základný princíp novej právnej normy.

DSA síce musí oficiálne schváliť ešte europarlament a štáty EÚ, bude to však už len za formalita. Posledné kolo rokovaní o tejto norme trvalo od piatka celých 16 hodín.

Primárnym cieľom DSA je zaistenie rýchlejšieho odstraňovania nelegálneho obsahu z internetových platforiem, ale tiež obmedzenie šírenia vojnovej propagandy a iných škodlivých a nebezpečných dezinformácií. Okrem toho má zredukovať aj predaj falšovaných produktov na online trhoch.

„Nová norma stanovuje povinnosti technologických a internetových spoločností i prísne dôsledky, ktorým budú čeliť za hosťovanie dlhého zoznamu nezákonného obsahu – od nenávistných prejavov a dezinformácií po zábery sexuálneho zneužívania detí“ .

V praxi to znamená, že internetové platformy budú musieť odstrániť nelegálny obsah v momente, keď sa dozvedia o jeho existencii a sociálne siete pozastavovať účty, ktoré pravidelne porušujú zákon.

Napriek tomu, že mnohé z ustanovení DSA sa týka všetkých spoločností, osobitné povinnosti budú mať „veľmi veľké platformy“, teda tie, ktoré majú v Európskej únii viac než 45 miliónov aktívnych používateľov.

Hoci žiadny zoznam zatiaľ nebol zverejnený, je isté, že sa to bude týkať firiem ako je Google, Apple, Microsoft, ale aj Facebook, Twitter, či dokonca Zalando a Booking.

Veľké spoločnosti zhodnotia riziká spojené s používaním svojich služieb, odstránia nelegálny obsah a zvýšia transparentnosť svojich dát a algoritmov. Okrem toho Európska komisia bude dohliadať na pravidelné ročné audity a môcť ukladať pokuty za opakované porušovanie právnej normy až do výšky 6 %  ročného obratu spoločnosti.

Zákon si posvieti aj na reklamu

Konkrétne DSA zakáže využívať na cielenú reklamu citlivé osobné údaje, ako sexuálna orientácia, alebo politické, čí náboženské presvedčenie. Zakázaná bude aj cielená reklama zameraná na neplnoletých.

DSA je jedným z dvoch pilierov legislatívneho balíka zameraného na reguláciu technologických gigantov a internetových firiem pôsobiacich v EÚ, ktorý EK navrhla v decembri 2020. Prvý pilier reformy, zákon o digitálnych trhoch (DMA), bol dohodnutý v marci a je zacielený proti zneužívaniu dominantnej pozície technologickými gigantmi.

Dôležitý krok

Vzhľadom na to, že kyberpriestor sa stal jedným z hlavných bojísk medzi Ukrajinou a Ruskom, ale taktiež je možné pozorovať markantný nárast proruských trollov a platených agentov, ide o dôležitý krok.

TASR/AP ((Koláž Fontech)

Nedávna štúdia dokonca odhalila, že ruská propaganda vytiahla úplne novú zbraň a útočí obsahom, ktorému dávaš lajky aj ty. Reč je o apolitickom obsahu, teda o zábavnom obsahu – videách, obrázkoch, meme -, ktorým ruskí trollovia dokonca už v roku 2016 ovplyvňovali voľby v USA v roku 2016.

Vedkyňa skúmajúca krajne pravicový extrémizmus, manipulovanie prostredníctvom sociálnych sietí a informačnú vojnu, Dr. Caroline Orr Buenová, sa dokonca zamýšľa nad tým, či diskusia, ktorá sa po facke Willa Smitha rozprúdila v online svete, nie je čiastočne spôsobená „neautentickou aktivitou“, keďže k tomuto incidentu došlo uprostred intenzívneho zverejňovania správ o ruských vojnových zločinoch na pôde Ukrajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP