Aktualizované 27. 2. 2022 – Vyhrážky riaditeľa Roskosmu o páde ISS sa zdajú márne. Elon Musk so svojou kozmickou spoločnosťou SpaceX sú podľa EuroWeeklyNews pripravení tento medzinárodný megaprojekt zachrániť pomocou existujúcich systémov.

Na internete sa okamžite zjavili aj špekulácie o tom, ako by mohla vyzerať Medzinárodná vesmírna stanica bez ruského segmentu. Čosi také je však prakticky nemožné, no čisto teoreticky dokáže SpaceX udržať ISS na orbite aj bez toho, aby ju museli poháňať ruské kozmické lode – vďaka kozmickým lodiam Dragon a opakovateľne použiteľným raketám Falcon 9.

Pôvodný článok:

Dmitrij Rogozin, riaditeľ ruskej štátnej korporácie pre vesmírne aktivity Roskosmos, zrejme úplne stratil posledné zvyšky zábran. Prostredníctvom Twitteru sa kvôli americkým a európskym sankciám vyhráža pádom Medzinárodnej vesmírnej stanice, na ktorej má mimochodom Rusko aj vlastných kozmonautov.

Objavil nové dno

Dmitrij Rogozin je svojimi ostrými výrokmi smerom k západu známy a zvyčajne nimi neprekvapí, ale skôr pobaví. Medzi jeho ikonické prednesy patrí tvrdenie o tom, ako sú opakovateľne použiteľné rakety nevýhodné alebo výmysly ako americká astronautka môže za to, že zlyhala ich kozmická loď.

Svojím novým výrokom však skutočne šokoval a keďže sa jedná o hlavu jednej z najväčších kozmických mocností, aj poriadne vydesil. V rozsiahlej reakcii na sankcie kvôli krvavej invázii na Ukrajinu totiž opäť nešetril kritikou, avšak tentoraz došlo aj k drsným vyhrážkam. Tie sa týkajú Medzinárodnej vesmírnej stanice.

„Biden povedal, že nové sankcie ovplyvnia ruský vesmírny program. Sme tiež pripravení konať. Chcete zničiť našu spoluprácu na ISS? To už robíte, obmedzovaním výmeny medzi tréningovými centrami astronautov a kozmonautov. Chcete manažovať ISS sami?“, píše v sérii Tweetov.

Naráža aj na nedávny incident, kedy sa ISS musela vyhnúť zrážke s vesmírnym odpadom, samozrejme, s vlastným videním reality: „Odpadom, ktorým váš talentovaný podnikateľ zamoril nízku obežnú dráhu Zeme. Ak s nami zablokujete spoluprácu, kto zachráni ISS od de-orbitu (klesania z obežnej dráhy, poz. redakcie) a pádu na Spojené štáty alebo Európy? Je tu aj možnosť pádu 500-tonovej konštrukcie na Indiu alebo Čínu. Chcete ich ohroziť s takouto vyhliadkou? ISS nelieta nad Ruskom, takže všetko riziko je na vás. Ste naň pripravení?“.

V tomto prípade by sa nejednalo o žiadne ruské „zostrelenie“ ISS, Rozogin si zrejme myslí, že bez ruskej pomoci by sa ISS nedokázala udržať na obežnej dráhe. Nemusí sa ani jednať o riadené o opustenie orbity pomocou pohonu, ktorý má na starosti ruská kozmická loď a niekedy kozmická loď Cygnus.

NASA/Terry Zaperach

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice sa však nenachádzajú lem astronauti USA, ale aj kozmonauti z Ruska. Ich postoj síce oficiálne známy nie je, no len sotva môžu súhlasiť s takýmito vyjadreniami, keďže sa jedná o ľudí túžiacich po pokroku civilizácie a vzájomnej spolupráci.

Ako ďalej pre Ars Technica vysvetľuje Eric Berger, ktorý sa s Rogozinom dostal do priamej slovnej potýčky už niekoľkokrát, vzťahy medzi NASA a Roskosmos pokračujú v takej forme a na základe takých dohôd, ako doteraz.

Vzťahy sú napäté

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú aktuálne kvôli invázii na Ukrajine na najhoršej úrovni za posledné desaťročia, no v oblasti vesmírnej spolupráce sa snažia rozumní ľudia túto situáciu hasiť a naďalej kráčať vpred spoločne, tak ako by malo celé ľudstvo.

Situácia však ostáva problematickou pre Európsku vesmírnu agentúru, ktorá s Roskosmom spolupracuje ešte užšie ako NASA a potrebuje ako jeho rakety, tak aj pomoc pri niektorých dôležitých projektoch, ktorým európski vedci a inžinieri zasvätili svoje životy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú