Európska únia s veľkou pravdepodobnosťou v súčasnej situácii neprijme kroky, ktoré by Rusko odstrihli od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT, uviedli zdroje z EÚ. Brusel v súčasnosti pripravuje ďalší balík sankcií proti Moskve po tom, ako Rusko vo štvrtok nadránom zaútočilo na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Minister zahraničných vecí Ukrajiny, Dmytro Kuleba, na svojom Twitteri pritom ostro žiadal odstrihnutie Ruska od medzibankového systému SWIFT, ako jedno z kľúčových a najtvrdších opatrení pri zahájení invázie.

Ministri zahraničných vecí z pobaltských štátov vyzvali v reakcii na ruský útok na zablokovanie prístupu Ruska k systému SWIFT. Ďalšie štáty však rovnaký postoj nezdieľajú. Upozorňujú, že aj keď by odstrihnutie Moskvy od SWIFT-u tvrdo zasiahlo ruské banky, zároveň by to výrazne znížilo európskym veriteľom možnosti dostať sa k svojim peniazom.

Navyše, Rusko už nejaký čas pracuje na vytvorení alternatívneho platobného systému.

Ako povedal jeden z diplomatov v EÚ, teraz je dôležitý konsenzus. To podľa neho znamená, že čo sa týka systému SWIFT, v súčasnosti EÚ žiadne kroky robiť nebude, keďže by to aj v samotnej Európe malo vážne dôsledky. Aj ďalší z diplomatov uviedol, že „pokiaľ vie, tak momentálne sa otázka systému SWIFT nerieši“.

SWIFT podlieha právu EÚ a využíva ho vyše 10 000 finančných inštitúcií v 200 štátoch sveta. V roku 2012 boli od systému SWIFT odpojené iránske banky, ako sankcie proti vzrastajúcemu jadrovému programu. Irán vtedy prišiel o polovicu príjmov z vývozu ropy a 30 % zahraničného obchodu. Ak by sa tieto dni dotklo bánk v Rusku, najviac stratia USA a Nemecko, ktorých banky sú cez SWIFT systém na tie ruské najviac napojené, informuje iDnes.cz.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú