Slováci už chystajú 2. generáciu revolučného procesora. Jeho AI prekoná aj ľudský mozog
Aktualizované 27.1.2022:
Slovenský procesor Prodigy z dielne spoločnosti Tachyum smeruje do komerčného predaja a pomaly aj k prvým objednávateľom.
Vývojári však už pracujú aj na jeho nástupcovi Prodigy 2, ktorý má ponúkať ešte lepšie vysokovýkonné výpočty a pokročilejšiu umelú inteligenciu. Vďaka spolupráci so štátnymi inštitúciami sa teraz projektu podarilo získať štatút tzv. Spoločného európskeho záujmu IPCEI ((Important Projects of Common European Interest).
„Keďže sa blížime k dokončeniu prvej fázy uvedenia procesora Prodigy na trh, začali sme už pracovať aj na ďalšej generácii procesorov. Kým tá prvá pomôže transformovať dátové centrá po celom svete, druhá generácia čipov umožní zmeniť ekonomické príležitosti pre spoločnosť ako celok,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.
Čip má mať výkon jedného AI zettaflopu a viac ako 10 DP (Double Precision) exaflopov, čo už je viac ako odhadovaná kapacita ľudského mozgu. Bude stáť menej ako 1 miliardu eur.
Zaplatia to spoločnosť sama a jej investori, no vďaka štatútu IPCEI sa Tachyum uchádza aj o 49-miliónový grant na urýchlenie vývoja druhej generácie procesora, ktorý už bude vyrábaný revolučnou 3-nanometrovou technológiou výrobného procesu.
„Význam umelej inteligencie a superpočítačov nemožno podceňovať. To, že sme boli vybraní ako kľúčový účastník projektu IPCEI, nám opäť umožní zamýšľať sa nad 3-nanometrovou verziou procesora Prodigy. Táto pre priemysel revolučná zmena umožní dosiahnuť výkon prevyšujúci kapacitu ľudského mozgu. Tešíme sa na spoluprácu a veríme, že prispejeme k úspechu tohto projektu,“ dodal Danilák.
Pôvodný článok z 19. januára 2022:
O unikátnom procesore Prodigy, ktorý vyrába slovenská firma Tachyum a má s ním naozaj celosvetové plány ako konkurovať aj Intelu či gigantovi Nvidia, sme na FonTech písali už niekoľkokrát.
Verejnosť ho prvýkrát videla v novembri minulého roka, kedy predviedla jeho bootovací proces UEFI a spustila na ňom operačný systém Linux. Zároveň však už naplno bežal portál, cez ktorý sa k CPU Prodigy mohli dostať záujemcovia o jeho testovanie, aby na ňom mohli rozbehať svoje aplikácie. Základná doska mala byť k dispozícii v prvom štvrťroku 2022.
Teraz sa objavil aj na Expo v Dubaji
Tachyum teraz svoj dlho očakávaný produkt, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí, predstavilo aj v rámci celosvetovej výstavy Expo 2020, čo mu určite umožní prilákať ďalších potenciálnych zákazníkov z radov veľkých firiem a developerov.
Slováci tvrdia, že ich procesor má byť „najvýkonnejší na svete“ a jeho umelá inteligencia sa už svojim vývojom približuje úrovni, akú má ľudský mozog. Táto informácia zaznela počas diskusného panelu na EXPO 2020, kde rečnil zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Radoslav Danilák.
„Sme hrdí, že procesor Tachyum Prodigy, ktorý poháňa slovenský superpočítač s umelou inteligenciou na úrovni ľudského mozgu, je najvýkonnejší, aký svet videl. S kapacitou 64 exaflopov, ktorá je niekoľkonásobne výkonnejšia ako tie najvýkonnejšie, ktoré dnes existujú, tento superpočítač vyrieši najzložitejšie výzvy ľudstva a pomôže nám napredovať vo všetkých aspektoch života.“, nechal sa počuť Danilák.
Jeho pomoc by podľa firmy mali pocítiť najmä ekonomika a riešenia pre globálnu bezpečnosť. Rýchlosť a udržateľnosť výpočtov umelej inteligencie totiž má pomáhať napríklad s rýchlejším objavovaním liekov alebo vyhodnocovanie predpovedí počasia a klimatických zmien. Nový procesor má všetko zvládať s oveľa nižšou spotrebou energie. V hre je aj personalizovaná medicína pre každého pacienta „na mieru“, čo však už bude závisieť od softvéru, ktorí na procesore Prodigy výskumníci alebo súkromné firmy dokážu spustiť.
Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam, vysokému výkonu a najmä výrazne nižšej spotrebe, bude procesor Prodigy schopný ušetriť aj najväčším technologickým gigantom pri prevádzke dátových centier miliardy dolárov každý rok.
Expo má pomôcť v rôznych smeroch
Tachyum svoj procesor prezentovalo za pomoci našich štátnych inštitúcií, prizvaní ale boli aj vládni predstavitelia zo Spojených arabských emirátov a niekoľko spoločností venujúcich sa umelej inteligencii – napríklad NXN, ktorá rieši poradenstvo a digitálne služby pre inteligentné mestá, e-goverment a podobne, informovala slovenská firma v tlačovej správe.
Pri príležitosti tematického bloku zameraného na globálne ciele sa v Slovenskom pavilóne uskutočnilo viacero prezentácií a panelových diskusií na témy ako investovanie s dosahom, udržateľné obchodné praktiky, či investovanie do udržateľných aktív, ktoré sa zaoberali inovatívnymi riešeniami naliehavých celospoločenských problémov.
„Cieľom panelov bolo zapojiť sa do diskusie o tom, ako môže Slovensko prispieť k udržateľnému rozvoju. Predstavením vrcholových technológií ako Tachyum Prodigy sa Slovensko radí k svetovej špičke, prinášajúc riešenia, ktoré zefektívnia vývoj v mnohých oblastiach vrátane medicíny či udržateľného rozvoja. V rámci programu tiež dostalo 10 slovenských startupov priestor na takzvaný ”elevator pitch”, v rámci ktorého musí inovatívny startup v krátkom čase predstaviť publiku v Slovenskom pavilóne, vrátane potenciálnych investorov“, povedala generálna komisárka expozície SR na Expo 2020 Dubaj Miroslava Valovičová.
NEPREHLIADNI:
Svetový projekt naberá kontúry. Revolučný procesor zo Slovenska prvýkrát odhalia verejnosti
Tachyum ešte vlani potvrdila záväzok využívať Prodigy a svoje know-how na vývoj najrýchlejšieho AI superpočítača na svete v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku.
Tachyum na projekte spolupracuje s partnermi v rámci konzorcia I4DI – PosAm, Towercom, IPM Group, Seagate, World Wide Technologies (WWT), VNET, Sylex a InoCloud, ako aj so Slovenskou akadémiou vied a Ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu.
Takéto projekty budú podľa Daniláka rozhodujúce pre budovanie regionálneho ekosystému znalostnej ekonomiky v oblasti digitálnej infraštruktúry na Slovensku a v Európe.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci ich nedokážu pochopiť. Našli najrýchlejšie hviezdy v našej Galaxii, môžu byť vesmírnymi loďami
Kam by ťa nasmeroval kompas vo vesmíre? Vedec z NASA odhalil, ktoré teleso je pre neho „severom"
Slováci sú z neho úplne pobláznení. MIKI za pár hodín zbúral Netflix, podmanil si aj našich susedov
Hromada tiel a dávka šialenej akcie. Netflix ukázal filmovú bombu, po troch rokoch máme detaily
Náš vesmír má trhlinu. Vedci našli „rozdvojenú" galaxiu, skrýva niečo, čo doteraz nikto nikdy nevidel
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
Vznikli úplne inak, ako sme si mysleli. Nová simulácia odhalila veľké tajomstvo Marsu
Z jednoduchého nástroja urobia génia. Apple chce zmeniť Siri na nepoznanie, toto všetko zvládne
Bombardujú našu planétu od pradávna. Vedci našli dôkazy slnečných výbuchov na nečakanom mieste
Hackeri si vzali na mušku Čechov a Slovákov. Zaútočili na 95 % firiem, vieme, ako sa chrániť
Odhalili šialené praktiky podvodníkov. Meta vymazala milióny účtov, snažili sa všetkých oklamať
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené