Skladovanie energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov je kľúčovým faktorom a dôležitým krokom ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu. Energiu dnes môžeme skladovať rôznymi spôsobmi – od prečerpávania vody, cez batérie, až po tepelné úložiská či stlačený vzduch.

Takýto prechod si však vyžaduje výraznú zmenu vo využívaní energetických systémov. Nie je preto žiadnym prekvapením, že čím ďalej, tým viac spoločností sa uchyľuje k výstavbe rôznych pobrežných veterných turbín, plávajúcich solárnych fariem či prílivových turbín.

Najvýkonejšia prílivová turbína sa aktuálne nachádza neďaleko súostrovia Orkneje a vybudovala ju škótska spoločnosť Orbital Marine Power. Ide o turbínu O2, ktorá využíva kinetickú energiu veľkého množstva vody, ktorá sa v dôsledku prílivu a odlivu divoko tlačí cez úžiny, kde sa jej tok neustále zrýchľuje. Na podobnom princípe fungujú aj dva najväčšie projekty prílivovej energetiky, Kórejská prílivová elektráreň Sihwa a Prílivová elektráreň Rance vo Francúzsku.

Uskladnenie obnoviteľnej energie

Ako informuje portál NewAtlas, na svetlo sveta teraz prerazil úplne nový dizajn energetického úložiska. Zásluhy sa pripisujú holandskej spoločnosti Ocean Grazer, ktorej nový koncept skladovania energie funguje na podobnom princípe, ako vodná priehrada.

Ako upozorňuje portál SWZ Maritime, Ocean Grazer navrhol  svoju novú technológiu s názvom „Ocean Battery“.

Koncept systému sa mierne podobá prečerpávacím vodným elektrárňam, ale oproti nim poskytuje jednu obrovskú výhodu – nikde na pevnine netreba hľadať miesto na vybudovanie prečerpávajúcej nádrže, upozorňuje portál CleanTechnica.

Stačia tri hlavné komponenty

Systém Ocean Battery by mal svoje uplatnenie nájsť v blízkosti už vybudovaných veterných fariem, čím zvýši nie len ich spoľahlivosť a stabilitu, ale aj návratnosť projektu. Celý systém je zložený z troch navzájom prepojených hlavných komponentov, ktoré spolu tvoria jednu veľkú podmorskú batériu.

Ocean Grazer

Prvou časťou je veľká betónová nádrž pochovaná pod morské dno, ktorá dokáže pohltiť až 20 miliónov litrov vody. Nádrž je pomocou systému čerpadiel a turbín ďalej spojená s flexibilným vakom, pričom prebytočná energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov sa používa na čerpanie vody z betónovej nádrže do flexibilného vaku.

V prípade nedostatku energie, napríklad keď vietor práve poriadne nefúka, stačí vodu z vaku vypustiť späť do nádrže, pričom prúd vody roztočí turbíny a tie vyrobia elektrickú energiu, ktorá sa následne dodá do siete. Inžinieri z Ocean Grazer tvrdia, že ich nový systém má 70 až 80 % účinnosť a môže týmto spôsobom vykonať neobmedzený počet cyklov po dobu viac ako 20 rokov.

Jeden takýto zásobník má kapacitu 10 MWh a je škálovateľný, čo znamená, že pridávaním ďalších nádrží je možné zvyšovať celkovú kapacitu projektu. Technológia by mala poviesť k optimalizácii výroby a spotreby energie, čo je najjednoduchšia cesta, ako riešiť výkyvy v elektrickej sieti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú