Obrana Zeme pred nárazom nebezpečného asteroidu sa neberie na ľahkú váhu. Dôkazom sú aj nedávne simulácie, ktoré ukázali, že naša posledná obranná línia v podobe jadrovej zbrane by dokázala rozbiť asteroid na malé fragmenty a zachrániť tak Zem pred simulovaným dopadom 100 metrov veľkého asteroidu. Napriek tomu to však skúšame aj s misiami, ktoré by asteroid dokázali „vychýliť“ z kritickej trajektórie a zabrániť zrážke.

Aktualizácia 24. novembra o 8:20:

SpaceX nesklamal veľké očakávania a jednu zo svojich najdôležitejších misií vykonal ukážkovo. Do vesmíru vyniesol špeciálnu družicu NASA s názvom DART, ktorá sa stretne s „potenciálne nebezpečným“ binárnym asteroidom a pokúsi sa menší z nich odkloniť.

Treba pripomenúť, že tento žiadne priame riziko pre našu planétu nepredstavuje, ide však o ideálny objekt na to, aby sme si takúto kritickú misiu vyskúšali.

Poznatky z nej potom poslúžia na to, aby sme v čase, kedy to bude naozaj treba, boli čo najlepšie pripravení.

Nočný śtart prebehol ukážkovo a po dlhšej dobe sme mohli počas živého vysielania vidieť celú Zem z diaľky. Ako už býva zvykom, prvý stupeň úspešne pristál na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You). Pre SpaceX tak ide o 95. úspešné pristátie prvého stupňa (88 pre Falcon 9, zvyšné pre falcon Heavy).

Pôvodný článok:

Ostrý test nás čaká už o pár mesiacov

Na poslednú obrannú líniu Zeme sa spoliehať nechceme. Primárnym cieľom vedcov je vychýlenie nebezpečného asteroidu z jeho trajektórie “postrčením” tak, aby žiadnym spôsobom neohrozil našu planétu.

Vesmírna loď DART. Zdroj: NASA/JHUAPL

Jednou z misií zaoberajúcou sa touto problematikou je DART (Double Asteroid Redirection Test), ktorá už onedlho vyšle skutočnú vesmírnu sondu na ostrú konfrontáciu s asteroidom o veľkosti rímskeho Kolosea. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Misia DART sa plánuje už niekoľko rokov, pričom sa o nej stihlo popísať mnoho informácií. To, čo sa kedysi zdalo ako obyčajné sci-fi z filmu či knih,  bude však o pár mesiacov realitou.

Vesmírna agentúra NASA v spojení so SpaceX a ďalšími agentúrami odštartujú veľkolepú misiu, ktorá sa pokúsi po prvýkrát v histórii vychýliť asteroid na svojej dráhe. Jej cieľom bude dvojica binárnych asteroidov Didymos a Dimorphos.

Misia DART odštartuje už zajtra 23. novembra z Vandenbergovej základne vesmírnych síl v Kalifornii na palube rakety SpaceX Falcon 9. Pre SpaceX ide o prvú skutočnú medziplanetárnu misiu, keďže Falcon Heavy, ktorý poslal Teslu k Marsu, neniesol žiadny vedecký náklad.

Cieľom vesmírnej lode DART bude kinetické nárazové vychýlenie pomocou úmyselnej zrážky pri rýchlosti približne 6,6 km/s. Navigácia k asteroidu bude zabezpečená pomocou palubnej kamery DRACO a sofistikovaného autonómneho navigačného softvéru.

Ako píše portál Bloomberg, ak pôjde všetko podľa plánu, už budúci rok v septembri vrazí do menšieho z dvojice asteroidov približne 600 kg vážiace zariadenie DART.

Napriek tomu, že sonda DART je široká iba 1,2 metra, náraz by mal poskytnúť dostatok kinetickej energie na to, aby došlo k miernemu vychýleniu asteroidu na jeho obežnej dráhe.

Konkrétne sa jedná o menší asteroid Dimorphos s priemerom 160 metrov, ktorý obieha okolo väčšieho asteroidu Didymos s veľkosťou až 762 metrov.

Ide teda o prirodzený satelit, ktorý je gravitačne viazaný k väčšiemu telesu. Tieto dve vesmírne skaly sú v takej blízkosti, že Dimorphos stihne okolo svojho väčšieho súrodenca prebehnúť raz za 11 hodín a 55 minút.

NASA/Johns Hopkins APL

Podľa aktuálnych vedeckých výpočtov by mal náraz spôsobiť explóziu, ktorá postrčí asteroid a zmení jeho pohyb tak, že jeden prelet okolo Didymosu stihne o 73 sekúnd až 10 minút skôr ako doteraz, upozorňuje portál Space.

Kolízia bude zaznamenaná

Celú zrážku by mal monitorovať Cubesat, ktorý poletí s vesmírnu loďou DART. Napriek tomu, že k vychýleniu dôjde vo vzdialenosti viac ako 10 miliónov kilometrov od Zeme, zmena trajektórie bude  pozorovateľná aj pomocou teleskopov. O pár rokov neskôr plánuje Európska vesmírna agentúra vyslať sondu s názvom Hera, ktorá zblízka vyhodnotí následky tejto kolízie.

Keďže NASA odhaduje, že v blízkosti Zeme sme odhalili iba 40 % asteroidov, ktoré sú väčšie ako 140 metrov, ide o dôležitú skúšku, ktorá ukáže, ako by sme sa mali zachovať v prípade asteroidu mieriaceho k našej planéte.

Test tiež ukáže, ako veľké vesmírne lode by sme mali využívať na vychyľovanie nebezpečných asteroidov. Štart rakety budeš môcť sledovať v živom vysielaní na YouTube, ktorý u nás začne 24. novembra o 6:30.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP