Keď Apple predstavoval nové 14- a 16-palcové MacBooky Pro, veľká časť prezentácie sa venovala sľubom o maximálnom výkone.

Základom je stále vlastný procesor Apple M1, ktorý už v známom a relatívne lacnom MacBooku Air či 13-palcovom MacBooku Pro spôsobil doslova ošiaľ a revolúciu. Majitelia do neba oslavujú jeho rýchlosť aj extrémnu energetická úspornosť.

NEPREHLIADNI:
Nové MacBooky Pro sú tu. Majú výrez ako iPhone, šialený výkon a Apple vrátil ikonický prvok

Apple M1 na druhú

Nový MacBook Pro 14“ a MacBook Pro 16“ navyše využívajú úplne novú generáciu tohto čipsetu, označenú ako M1 Pro v 8- alebo 10-jadrovej konfigurácii so samostatnými grafickými jadrami. Najvybavenejší šesťnásťpalcový model potom dokonca dostal verziu M1 Max s dvojnásobnou priepustnosťou pamäte (400 GB/s) a 32-jadrovou GPU.

Krásne grafy Apple tak sľubujú vyše 150 % výkon oproti „starej“ M1-tke a spotrebu, ktorá je stále prakticky nikde oproti bežnému, PC – tým zrejme inžinieri z Cupertina mysleli komnkurenciu s čipsetmi od Intelu, od ktorých sa, práve v prospech vlastného hardvéru, odkláňajú.

Apple

Prvé benchmarky

Prezentácie však zvyknú používať účelovo vybrané dáta, preto sme všetci čakali na prvý reálny benchmark. Twitter účet BenchLeaks teraz na jeden taký odkazuje.

Podľa dát z portálu Geekbench dosahuje Apple M1 Max v základnej konfigurácii za 3 499 dolárov skóre 1749 bodov v Single-Core a 11 542 bodov v Multi-Core teste.

Výkon na jedno jadro aj všetky jadrá tak mierne prevyšuje dokonca aj svätý grál gamerov, aktuálny AMD Ryzen 7 vo verzii 5800X.

Háčik ti však zrejme docvakne okamžite – 5800X je desktopový procesor, kým Apple M1 Max ponúka v notebookovom prenosnom balení.

Len pre zaujímavosť AMD tento CPU ponúka za cenu nad 400 eur. Vyššie je dnes už len séria Ryzen 9.

Čísla neklamú

Vlaňajší MacBook Pro 13“ podľa DigitalTrends dosiahol 1 705 bodov v Single-Core, respektíve 7 382 b. v Multi-Core benchmarku. Apple sľuboval 70 % a nárast síce predstavuje „len“ 56 %, je však možné, že ešte príde k miernej optimalizácii macOS.

Zaujímavé je aj porovnanie so spomínaným Intelom. Ten nič výkonnejšie, okrem špecifických multijadrových Xeon procesorov, nemá. Ani v desktopoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú