Stredoamerická krajina sa rozhodla naplno vrhnúť do kryptomien. Po tom, ako začiatkom mesiaca oficiálne uznala bitcoin ako platidlo, prišlo zo strany tamojšieho prezidenta ďalšie rozhodnutie o nákupe mincí. Napriek tomu, že sa bitcoin nestretol v Salvádore s vrúcnym privítaním, nakúpil prezident Nayib Bukele ďalšie mince za milióny dolárov. Využil pokles ceny bitcoinu, informoval Bloomberg.

Bitcoin sa v Salvádore nestretol s uznaním. Prezident však využil dip

Salvádor sa tak pred pár týždňami stal vôbec prvou krajinou sveta, ktorá uznáva bitcoin ako oficiálne platidlo. Túto zásadnú zmenu vo finančnom systéme krajiny však privítali len nadšenci do kryptomien, väčšina obyvateľov bitcoin odsúdila hneď po jeho zavedení. Už prvý deň po začiatku platnosti zákona o bitcoine, ktorý tamojšia vláda schválila v júni, nastali v krajine veľké protesty.

Ako informuje SITA, už prvý deň naznačil, čo bitcoin spôsobil. Nastali protesty rozhnevaných obyvateľov aj technologické chyby, čo malo aj globálny dopad a spôsobilo prepad hodnoty kryptomeny, ktorá sa už pár dní držala aj nad hodnotou 50 000 dolárov. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

NEPREHLIADNI
Bitcoin ako ekonomická katastrofa? Popredný ekonóm načrtol kolaps finančného systému Salvádoru

Ako uviedol salvádorský opozičný politik Johnny Wright Sol, jedna z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky takto prišla okamžite prišla o tri milióny dolárov. Ani to však nezabránilo prezidentovi krajiny, aby zásobu bitcoinu neskôr rozšíril. „Práve sme kúpili dip,“ napísal Bukele na Twitteri.

Po poklese ceny kryptomien v posledných dňoch využil Bukele situáciu a nakúpil pre Salvádor ďalších 150 mincí bitcoinu v hodnote zhruba 6,7 milióna dolárov. Celkovo tak momentálne krajina drží už 700 mincí kryptomeny.

Medzičasom, odkedy Salvádor zaviedol bitcoin, stratila táto kryptomena na cene zhruba 16 % a momentálne sa v čase písania predáva za zhruba 43 200 dolárov, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od začiatku augusta.


Obyvatelia pália automaty a prezidenta označujú za diktátora

Mnohí pritom Bukeleho rozhodnutie kritizujú a investície do vysoko volatilnej kryptomeny sa nestretli v krajine s uznaním. Kritici prezidenta Salvádoru označujú podľa jeho konania za „diktátora“. Na jar tohto roka si on sám dokonca zmenil aj svoj bio popis na Twitteri, kde sa označil ako „Dictador de El Salvador“.

Nákupy a zavedenie bitcoinu v krajine sú tak dlhodobo terčom kritiky. Tieto kroky majú podľa Bukeleho kritikov slúžiť len na zamaskovanie skutočnej finančnej situácie v Salvádore, ktorá je jedna z najhorších. Krajina je podľa Svetovej banky v závese za Uruguajom v rebríčku príjmovej nerovnosti v celej Latinskej Amerike a Karibiku.

Freepik (úprava redakcie)

Investovať do bitcoinu v čase poklesu ceny sa môže zdať ako výhodná kúpa, no takýto krok nezachráni upadajúcu ekonomiku celého štátu. To si zjavne uvedomujú aj samotní obyvatelia, ktorí počas nedávnych protestov zapálili jeden z automatov na bitcoin, čím vyjadrili nesúhlas s jeho zavedením. Podľa Bukeleho však peňaženku s bitcoinom už využíva v krajine 1,1 milióna zo 6,8 milióna obyvateľov, pričom tí majú k dispozícii aj vyše 200 automatov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú