V súvislosti s reguláciami kryptomien a ich ťaženia sa v posledných mesiacoch spomína najmä Čína, kde došlo k rozsiahlym obmedzeniam hlavne pre ťažiarov, no aj pre používateľov digitálnych mien.

V Európe okrem obmedzení a varovaní pre burzu Binance, ktorá má problémy po celom svete, podobné kroky či návrhy v súčasnosti našťastie nevznikajú, no Európska únia sa už dlhší čas snaží obmedziť pranie špinavých peňazí, ktoré je často s kryptomenami spájané.

Podľa nového návrhu Európskej komisie, o ktorom informovala agentúra Reuters, budú musieť spoločnosti, ktoré majú na starosti prevod kryptomien a iných digitálnych aktív, zhromažďovať údaje o odosielateľoch a príjemcoch, aby úradom pomohli zakročiť proti podvodníkom.

Poskytovatelia prevodov budú musieť zbierať údaje o zákazníkoch

Toto pravidlo, ktoré je jedným z odporúčaní medzivládneho regulátora, Finančnej akčnej skupiny (FATF), sa už vzťahuje na bankové prevody.

Poskytovatelia služieb uskutočňujúci prevody kryptomien tak budú musieť zhromažďovať údaje ako meno, dátum narodenia a adresu odosielateľa, rovnako ako jeho číslo účtu a meno prijímateľa spolu s informáciami o jeho účte. Návrh zároveň udáva poskytovateľovi služieb príjemcu kryptomien povinnosť skontrolovať, či niektorá z požadovaných informácií nechýba.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (úprava redakcie)

Ako píše portál CoinTelegraph, tieto informácie musia firmy zhromažďovať vtedy, keď prevod prevyšuje sumu 1000 eur, prípadne keď sa zdá, že ide o sériu platieb s konečnou sumou prevyšujúcou 1000 eur. V tomto prípade však musí existovať podozrenie, že tieto peniaze budú vyplatené v hotovosti alebo anonymných prostriedkoch a použité na pranie špinavých peňazí alebo financovanie terorizmu.

Komisia totiž údajne  nechce týmto krokom „znížiť efektivitu prevodov kryptomien“, no zároveň vyvážiť riziko podvodných transakcií a prevodov financujúcich teroristické organizácie.

Podľa dokumentu tiež návrh zakazuje poskytovanie anonymných kryptopeňaženiek, podobne ako tomu je u anonymných bankových účtov, ktoré sú v EÚ zakázané už dlhšie.

Zákon môže prísť až o dva roky, banky v EÚ už však obmedzenia prinášajú

Je však potrebné pripomenúť, že tento návrh bude ešte pripomienkovaný štátmi EÚ a Európskym parlamentom, ktorý ho následne musí dodatočne schváliť. Dátum, kedy sa stane nariadením tak môže v konečnom dôsledku prísť až o dva roky.

NEPREHLIADNI
Ani prepad nepokazil optimistom úsmev. Dátum, kedy bitcoin ovládne globálne financie, sa blíži

Len nedávno sme však boli svedkami kurióznej situácie v susednom Česku, kde banka Air Bank, respektíve Raiffeisen Bank International, zablokovala svojim klientom investície do kryptomien.

Dôvodom boli podľa Raiffeisen práve obavy z „prania špinavých peňazí“, pričom k podobnému kroku sa už dávnejšie uchýlila aj banka UniCredit. V tomto článku sme ti preto priniesli vyjadrenia slovenských bánk, ktorých sme sa pýtali, či môžeme podobné kroky očakávať aj u nás.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú