NASA chystá špecializovanú misiu v podobe kozmickej sondy Lucy, ktorá ponesie časovú schránku a vydá sa preskúmať vzdialené svety.

Na rozdiel od predošlých správ vyslaných do vesmíru sa táto zásadne líši, nie je totiž určená mimozemským civilizáciám, informuje NASA.

Novodobý Voyager, pre budúce generácie

Sonda Lucy, ktorej štart je naplánovaný na 16. október tohto roku a do vesmíru ju vynesie osvedčená raketa Atlas V, ponesie na svojej palube odkaz pre naše budúce generácie. Na tejto zlatej platni pripomínajúcu platne sond Voyager 1 a 2, je vyrytá Slnečná sústava v stave, v akom sa bude nachádzať počas štartu misie.

Okrem toho na sebe nesie niekoľko citátov od dôležitých laureátov Nobelovej ceny či známych hudobníkov. Nachádza sa medzi nimi aj výrok Alberta Einsteina, Martina Luthera Kinga Juniora či dokonca Johna Lennona.

NASA

„Nie sme stvoriteľmi histórie, sme stvorení históriou,“ stoja slová Luthera Kinga Juniora na zlatej platni, ktorá je určená nie mimozemským civilizáciám, ale ľuďom budúcnosti.

Sonda Lucy totiž ostáva v našej Slnečnej sústave. Na platni sa nachádzajú aj slová poľskej spisovateľky a aktivistky, Olgy Tokarczukovej, informuje NASA na stránke dedikovanej tejto misii.

Preskúma rôzne asteroidy

Lucy je úplne prvá misia, ktorá zamieri k Trójanom Jupitera – skupine asteroidov, ktoré nasledujú obežnú dráhu Jupitera a predstavujú fosílie z čias formovania planét.

Sonda Lucy navštívi rekordné množstvo asteroidov   (až osem na šiestich rozličných orbitách). Po dokončení svojej primárnej misie ostane sonda v kozme a bude sa pohybovať medzi týmito asteroidmi a obežnou dráhou Zeme milióny rokov.

Raketa Atlas V spoločnosti United Launch Alliance, ktorá vynesie do kozmu aj Lucy. Zdroj: ULA/Flickr

NASA dúfa, že sondu skonštruovanú spoločnosťou Lockheed Martin raz nájdu naši potomkovia a dostanú sa tak k legendárnym myšlienkam z dávnej minulosti. Samotná sonda je pritom pomenovaná po piesni skupiny Beatles, Lucy in the Sky with Diamonds. Citát bubeníka tejto kapely sa taktiež nachádza na spomínanej platni.

Lucy je výsledkom programu Discovery, vďaka ktorému NASA len nedávno schválila misie pre skúmanie Venuše – DAVINCI+ a VERITAS. Podľa Gizmodo skončí misia Lucy práve v rokoch, kedy sa tieto dve misie dostanú k svojej cieľovej planéte.

NASA/JPL

Projekt Lucy zvolila NASA v roku 2017 spolu s misiou Psyche, ktorá preskúma odhalené jadrá protoplanét vo forme obrovských asteroidov bohatých na vzácne suroviny. Do vesmíru ju vynesie nosná raketa Falcon Heavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú