Zombie žáner má svoju zlatú éru dávno za sebou a v uplynulých rokoch sme sa až na výnimku milého prekvapenia v podobe Vlak do Busanu či Svetovej vojny Z nedočkali žiadnej výraznejšej žánrovky. Ešte v nedávnej minulosti sa na nás pritom valil jeden zombie hit za druhým.

Úsvit mŕtvych, 28 dní potom, španielsky indie horor REC, komediálny Zombieland či štart (v tom čase) excelentnej seriálovej ságy The Walking Dead sú len zlomkom zombie klasík, o ktoré je divák v posledných rokoch ukrátený.

Na čom si Army of the Dead vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si film na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Zmeniť sa to aktuálne pokúša režisér Zack Snyder, ktorý po zlej skúsenosti s Warner Bros. a početných obmedzeniach jeho predstáv pri tvorbe Justice League spojil sily s Netflixom a snaží sa zombie žáner opäť spopularizovať. Ide na to rafinovane. Vo svojom novom projekte Army of the Dead totiž spája hneď niekoľko kľúčových elementov, ktoré diváci milujú.

Akčná novinka prekypuje bláznivou akciou, hordami chodiacich nemŕtvych, záhadnou oblasťou 51 a tiež sofistikovaným plánom na lúpež storočia vykonaným bandou outsiderov. Čo by sa už len v tejto kombinácii mohlo pokaziť? Nuž, omnoho viac, ako by nám bolo milé.

Netflix

Sľubný štart

Úvodné minúty sú pritom úderné a avizujú originálnu akčnú jazdu, ktorá sa, súdiac podľa ružových titulkov, hrou s farebnosťou i masakru civilistov za sprievodu pohodového country songu, vôbec neberie príliš vážne.

Neurazí ani zápletka. Po nevydarenom armádnom transporte sa nakazený subjekt dostáva do preplneného Las Vegas, z ktorého sa čoskoro stáva prísne strážená karanténna oblasť.

Vláda tesnou väčšinou rozhodne, že oblasť musí byť vyhladená a zrovnaná so zemou, čo pre skupinku bývalých žoldnierov zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť na zbohatnutie. V trezore pod kasínom totiž odpočíva 200 miliónov čakajúcich na svojho nového majiteľa.

Netflix

Práve tu vstupuje do hry hlavná herecká hviezda novinky, Dave Bautista (Strážcovia galaxie), ktorého osloví bývalý majiteľ kasína s ponukou prebojovať sa do Las Vegas, zhrabnúť peniaze a navždy zmeniť svoj život.

Charizmatický svalovec síce nie je z ponuky nadšený, zisk však značne prevyšuje možné riziká, navyše ak je okorenený silnou osobnou motiváciou. Už onedlho na to sa tak začína výberové konanie na lúpež storočia, pri ktorej bude bývalý žoldnier po boku potrebovať najlepších ľudí z fachu.

Dannyho parťáci

Práve nábor nových členov je ústrednou témou prvej hodiny filmu, ktorá predstavuje vedľajšie postavy. Venovať sa im menovite by bolo tak trocha stratu času, azda až na výnimku nemeckého odborníka na trezory Ludwiga či svojskej pilotky helikoptéry Marianne si pár hodín po pozretí filmu divák na žiadnu z postáv nespomenie.

Netflix

Že ide o zásadný nedostatok? Ako sa to vezme. Film s postavami možno aj účelne pracuje povrchne a pre dynamiku deja bohato stačí, že členovia lúpežného komanda sa tvária ako neohrození pohodári, sem tam vypustia drsnú a neraz i úsmevnú hlášku. Koniec koncov, nie sú tu na rozprávanie, ale na rezanie zombíkov, čo im ide od ruky.

Problémom tohto prístupu však je, že keď pri lúpeži začne žoldnierov ubúdať, divákovi je ich osud tak trocha ľahostajný. Špeciálne rušivo potom vyznievajú  pasáže, v ktorých sa film snaží hrať na divácke emócie, no v tejto rovine kompletne zlyháva.

Týka sa to napríklad vzťahovej odbočky medzi Bautistom a jeho odcudzenou dcérou, ktorí sa k sebe na pozadí nebezpečnej lúpeže snažia nájsť cestu. Veľa tu toho zaznie, povie sa však len veľmi málo a podobné rozhovory sú len zbytočným balastom.

Zombie 2.0

Veľkú dávku tolerancie zo strany diváka si pri sledovaní vyžaduje aj prístup režiséra ku zombíkom. Dovolíme si pritom povedať, že práve od nej sa bude citeľne odvíjať výsledný dojem z filmu.

Zack Snyder už pri Úsvite mŕtvych ukázal, že sa s krvilačnými hordami nebojí experimentovať. Prakticky až do predstavenia jeho snímky z roku 2004 boli zombíci vo filmoch známi ako pomalé krívajúce telesné schránky. To však režisér zmenil a spravil z nich šprintujúce a obávané monštrá.

V Army of the Dead ide Snyder ešte ďalej a predstavuje novú zombie rasu s názvom Alfa, ktorá nedisponuje len pekelnou rýchlosťou, ale tiež inteligenciou a istou formou spoločenskej hierarchie. Dokonca sú pri nemŕtvych načrtnuté aj rodinné hodnoty, ktorých zámer nám ale absolútne uniká.

Jednej diváckej skupine sa môže neortodoxný prístup Snydera k armádam nemŕtvych páčiť. Teoreticky vzaté, zástupy zombíkov sme videli už v desiatkach filmov a možno je skutočne čas na niečo nové.

Z nášho pohľadu je však tento prístup prepálený a neraz sme sa neubránili ani gúľaniu očami. Špeciálne to platí napríklad pri pohľade na vodcu Alfa v železnej prilbe cválajúcom na koni naprieč zdevastovaným Las Vegas.

YouTube/snímka obrazovky

Akcia poteší

Prvotriednu robotu naopak filmári spravili pri práci s vizuálom, ktorý je nápaditý a srší z neho atmosféra apokalyptickej krízy. Netýka sa to len vzhľadu zombíkov a prostredia ako takého, ale tiež akcie, ktorá je svižná a keď sa na ňu dostane, odsýpa naozaj ako po masle.

Opäť tu máme pre Snydera typické spomalené sekvencie, tony dymiacich nábojníc padajúcich na zem aj oku lahodiace masakrovanie zmutovaných nepriateľov, medzi ktorými úsmev vyvolá predovšetkým zombie tiger Valentine. Tu sa Snyder opäť vyhral a jasne dokázal, že akciu má hlboko vo svojej DNA.

Otázne je, prečo sa režisér okrem písania scenára a režírovania rozhodol chytiť do ruky aj kameru, ktorá je častokrát roztrasená, nesúrodá a uberá na kvalite inak vynikajúcim akčným sekvenciám.

Tie sa dostavujú predovšetkým v druhej polovici filmu, úmerne s pribúdajúcou akciou však kumulujú aj nelogickosti snažiace sa o lacnú dramatizáciu deja. Ide pritom o zbytočnú Snyderovu snahu – stačilo by, keby sa film uberal podobným smerom, akým boli nakrútené jeho prvé minúty a mali by sme tu jednu z najoriginálnejších akčných snímok posledných rokov.

TMDB

Namiesto toho sa dej po silnom úvode postupne presúva do žánrového a povrchného klišé, na ktorý aj kvôli laxnej práci s postavami nemá predpoklady. Čerešničkou na torte je prestrelená 140 minútová stopáž, ktorá už je na konci extrémne rušivá a divák si praje, aby už preživší masakru povedali, čo majú na srdci, a film sa konečne pohol k záverečným titulkom.

Očakávania vs. realita

Army of the Dead u nás patril k najočakávanejším filmom roka. Zack Snyder už v Úsvite mŕtvych dokázal, že zombie žáner mu chutí, po nekonečných sporoch pri tvorbe Justice League navyše od Netflixu dostal absolútnu slobodu a konečne tak mohol naplno popustiť uzdu svojej režisérskej fantázii.

Výsledok je napokon aj vzhľadom na zmienené okolnosti veľmi rozpačitý. Na jednej strane tu máme slušnú akčnú žánrovku s prvotriednym vizuálom, slušnou zápletkou i zaujímavými, aj keď nezapamätateľnými postavami na čele so sympatickým Daveom Bautistom.

Netflix

Na druhej strane Army of the Dead nepredstavuje nič, čo by sme už tisíckrát pred tým nevideli. Režisérov prístup k zombíkom zďaleka nesadne každému, zbytočný dôraz na emócie a lacnú dramatizáciu len umelo predlžuje prepálenú stopáž, ktorá by sa bez týchto sekvencií hravo zaobišla a v konečnom dôsledku by vďaka ich absencii novinka bola lepším filmom.

Army of the Dead je tak vo výsledku len ďalšou priemernou akciou Netflixu postavenou na silnom hereckom mene. Tentokrát hype okrem Davea Bautistu naštartoval aj režisér Zack Snyder, jeho vízia však nijak zvlášť neohromila. Načrtá sa otázka, či obavy Warnerov pokračovať v nakrúcaní  Justice League pod Snyderovým vedením predsa len nemali reálny základ, to už je ale na úplne inú diskusiu.

Faktom je, že Netflix má s novým zombie univerzom veľké plány a okrem animovanej série plánuje predstaviť hneď niekoľko ďalších projektov. Vzhľadom na nepresvedčivý štart sa streamovací gigant ešte bude musieť veľmi snažiť, aby zombie žáner pre masy v najbližších rokoch nadobro nepochoval.

HODNOTENIE

6/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú