Dlhoročnej súdnej ťahanici medzi Oracle a Google je koniec. Ako sme informovali ešte minulý rok, Google bol obvinený z neprávoplatného používania častí kódu Java pre vývoj platformy Android.

Aj keď je v priemysle zaužívaným pravidlom, že kód alebo jeho súčasti nebývajú právne napadnuteľné, spoločnosť s licenciou Javy sa voči Googlu pred takmer dekádou ohradila. Ako ale upozorňuje portál Android Police, súdny proces skončil a v prospech Googlu.

Google sa vyhol miliardovej pokute

Najvyšší súd rozhodol, že spoločnosť Google uplatnila pri kopírovaní častí open source kódu Java API doktrínu správne. Aj keď Android relevantné častí kódu pre svoju platformu nevyužil už dlhšiu dobu, toto rozhodnutie najvyššieho súdu môže predstavovať precedens v zákone, ktorý je možné uplatniť takmer na všetok vývoj softvéru v budúcnosti.

Dospeli sme k záveru, že Google pri implementácii používateľského rozhrania pracoval iba s tým, čo bolo potrebné na to, aby používatelia vedeli pracovať v tomto transformačnom programe. Kopírovanie Sun Java API spoločnosťou bolo teda v medziach zákona,“ znie úryvok vyhlásenia najvyššieho súdu.

Ako upozorňuje zdroj, kľúčovým slovom vo vyhlásení je práve výraz transformačný. Ten sa používa v prípade práce, ktorá si vyžaduje implementáciu už existujúcich prvkov na svojom procese. To nie je problém, pokiaľ práca, ktorú autor diela vykonal, je transformačná.

NEPREHLIADNI 
Gmail sprístupňuje nové funkcie. Tu je návod, ako ich aktivovať

Google sa v tomto prípade vyhol pokute vo výške 9 miliárd dolárov. Podľa portálu CNBC sa prípad zaoberal vyše 11 000 riadkami kódu vyvinutými spoločnosťou Sun Microsystems. Tú Oracle získalo už v roku 2010.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Oracle, ktorý žaloval Google, tento súdny spor v minulosti už dvakrát vyhral, čo pohnalo prípad až k najvyššiemu súdu. Aj keď ten aktuálne rozhodol v prospech Googlu, problémom sú ďalšie obdobné prípady, kde nie je úplne jasné, či sa jedná o porušenie, respektíve krádež autorských práv.

Ako píše BBC, väčšina sudcov sa v rámci tohto procesu rozhodla v podstate jednohlasne. Ako ale naznačil Justice Breyer, jeden z väčšiny, aplikovať tradičné pravidlá chrániace autorské práva v neustále sa meniacom technologickom svete je prinajmenšom náročné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP