V ohrození môže byť aj Slovensko, varujú experti. Útok hackerov na železnice v Česku dvíha pre nás varovný prst
V susednom Česku došlo pred pár dňami ku kybernetickému útoku na systémy Českých dráh a Správy železnic, nešlo však o prvý útok na tamojšie štátne inštitúcie. Na hackerský útok upozornil český Deník N. Tento prípad útoku hackerov na železnice však nemusí byť posledným a v ohrození môže byť aj Slovensko. Experti na kyberbezpečnosť vyjadrili obavy, že podobný scenár sa môže odohrať aj u nás, informujú v tlačovej správe.
Česká Správa železnic čelila hackerskému útoku už od piatka 19. marca, kedy útočníci napadli systémy tohto štátneho podniku. Kybernetický útok spred niekoľkých dní potvrdili začiatkom tohto týždňa aj České dráhy. Útočníci sa tak zamerali na tieto dve inštitúcie približne v rovnakom čase, avšak podľa doterajších informácií nemala byť ohrozená bezpečnosť na trati.
„Zavádzame ďalšie preventívne opatrenia ku zvýšeniu kybernetickej bezpečnosti. Reagujeme na útok, ktorý sme odhalili minulý týždeň. Bezpečnostný systém na pokus hackera reagoval okamžite. Železničná prevádzka, ani jeho bezpečnosť ohrozené neboli a nie je,“ informovali České dráhy na Twitteri.
Prípadné ohrozenie údajov cestujúcich a únik informácií teraz prešetruje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Česku. Ten už predtým varoval pred hrozbou útoku, ktorá by mohla byť spojená so službou Microsoft Exchange. Tento scenár ale zatiaľ nie je potvrdený.
Štátne podniky železníc však neboli jedinými, ktoré v uplynulých dňoch čelili útokom. Hackeri sa totiž zamerali aj na zdravotnícke zariadenia ministerstva vnútra, útok bol ale odvrátený. Len nedávno útočníci taktiež napadli systémy pražského magistrátu. Čoraz väčší počet kybernetických útokov tak významne zvyšuje riziko ohrozenia dôležitých vládnych inštitúcií aj ďalšie sektory.
Kybernetický útok môže zasiahnuť aj Slovensko
Odborníci na kyberbezpečnosť z Aliter Technologies upozorňujú, že riziko môže hroziť aj Slovensku. Útok pritom môže pochádzať z rôznych zdrojov, nemusí ísť výlučne iba o „vonkajší“ útok hackerov, za útokmi a napadnutím systémov môžu v niektorých prípadoch stáť aj samotní zamestnanci, uvádzajú experti.
“Potenciálne dôsledky takýchto kybernetických útokov na železnice môžu byť vážne, a to od prerušenia prevádzky vlakov, poruchy napájania, poškodenia dobrého mena či straty osobných údajov zákazníkov,” vysvetľuje Vladimír Palečka, expert na kyberbezpečnosť slovenskej spoločnosti Aliter Technologies a dodáva: “Ešte horším scenárom však môže byť úspešný útok na komunikačný systém riadenia vlakov. Ten by mohol spôsobiť nehodu a ohroziť životy pasažierov.”
Riziko podobných hackerských útokov na systémy na Slovensku sa pritom môže podľa Palečku spájať aj s jednotným systémom riadenia vlakovej dopravy v rámci EÚ. Ten prepája počítačové systémy v jednotlivých členských krajinách, čo zvyšuje riziko aj v prípade útoku len na systém v jednej členskej krajine.
„Takýto systém totiž dáva zelenú vlakom na dôležitých uzloch, určuje rýchlosť vlakov, riadi signalizáciu, monitoruje údržbu, zabezpečuje ochranu videa cestujúcich či riadi rôzne informačné systémy,” vysvetľuje Palečka.
S podobnými kybernetickými útokmi už majú skúsenosť napríklad v susednom Poľsku, kde sa 14-ročnému útočníkovi podarilo nabúrať sa do systému v Lodži a vykoľajiť električku. Dôsledkom tohto útoku boli aj zranení cestujúci.
NEPREHLIADNI
Severná Kórea „zakopala“ jadrové zbrane. Má svetovú elitu hackerov a začala využíva sofistikovanejší spôsob útokov
“Vysoko sofistikované útoky si pravedpodobne budú vyžadovať podporu štátu. Hekerské skupiny majú rovnaký cieľ – ukradnúť informácie, aby získali finančný alebo strategický prínos. Motivácia skupín zamerať sa na železničné komunikačné siete sa môže pohybovať od čírej demonštrácie sily až k politicky motivovanému činu,” vysvetľuje Palečka.
Ako ďalej uvádza tlačová správa odborníkov na kyberbezpečnosť, v roku 2017 sa široko medializovaný útok skupiny Wannacry dotkol mnohých organizácií na celom svete. Nemecká Deutsche Bahn utrpela zlyhania systému a na stanici sa objavovali správy o ransomvéri na informačných obrazovkách.
Riziko kybernetického útoku na dôležité uzly aj vo vlakovej doprave tak môže číhať aj na Slovensko, je však otázne, aký dopad by mal útok hackerov v takom prípade.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vo veľkom ju používajú aj Slováci. Známa služba hlási vážnu bezpečnostnú chybu, toto musíš urobiť
Ľudia zúria a Microsoft ich ignoruje. Windows dostal najviac nenávidenú vec (+ako sa jej zbaviť)
POZOR: Pripraví ťa úplne o všetko a šíri sa „rýchlosťou svetla“. Jeden z najhorších vírusov vo veľkom terorizuje aj Slovákov (+na čo si dať pozor)
„Hračkárstvo hackerov“. Tieto (ne)legálne gadgety si objednáš z internetu aj na Slovensko
Slovák kričí, že mu ubližujú cez Wi-Fi router. Štát mu má zaplatiť odškodné 300 000 €
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Zaradili spiatočku. Legendárna značka kašle na elektromobily, zameria sa na pohon s vyšším dojazdom
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Oživili 55-ročný nápad. Japonci stvorili „ľudskú práčku“, ktorá ťa umyje a osuší za 15 minút
Musk zúri. Jeho konkurent nasadil geniálne funkcie, ktoré navždy pochovajú X
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené