Mnohými ospevované, mnohými zatracované, označované ako „zlato“ budúcnosti, ale aj zbytočná investícia. Kryptomeny na čele s bitcoinom sú medzi nami už nejaký piatok a popularitu medzi svojou komunitou si udržujú už dlhé roky, no veľkú pozornosť spoločnosti získali najmä v posledných mesiacoch, kedy doslova „v húfoch“ porážajú predošlé rekordy a ich hodnota sa takmer každým týždňom exponenciálne zvyšuje.

Neustále rastúcu popularitu bitcoinu a iných kryptomien si pravdepodobne postrehol aj medzi Slovákmi, ktorý začali kryptomeny nakupovať najmä od konca jesene, kedy ich cena začala rásť najviac. Odvtedy sme pochopiteľne zaznamenali aj zopár prepadov, no cena bitcoinu teraz rastie.

Spôsobov ako kryptomeny nakupovať je nesmierne veľa a Slováci sa okrem „klasických“ maklérskych aplikácií uchyľujú aj k dedikovaným kryptopeňaženkám, kde si virtuálne meny ukladajú.

Väčšina našich krajanov však skôr inklinuje k obchodovaniu, a teda nákupu a neskoršiemu predaju kryptomeny pri náraste jej ceny. Pokiaľ si si však myslel, že takýto výnos je na Slovensku od daní a odvodov oslobodený, tento článok ťa vyvedie z omylu.

Budeme sa venovať daňovej povinnosti pri obchodovaní s kryptomenami pre fyzické osoby, medzi ktoré sa radí práve aj množstvo Slovákov, ktorí s kryptomenami obchodujú „na vlastnú päsť“.

Legislatíva pokrýva väčšinu prípadov dostatočne, na daniach si však priplatíš

Dňom 1.10.2018, kedy bola mimochodom cena bitcoinu na úrovni 4500 dolárov, vstúpilo do platnosti metodické usmernenie MF SR č.MF/10386/2018-721 k postupu zdaňovania virtuálnych mien.

To upravuje príjem (výnos) plynúci z predaja virtuálnej meny ako predmet dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem podľa Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

„Virtuálnou menou sa rozumie digitálny nositeľ hodnoty, ktorý nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou ani orgánom verejnej moci, ani nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo, nemá právny status meny alebo peňazí, ale je akceptovaný niektorými fyzickými alebo právnickými osobami ako platobný prostriedok a ktorý možno, prevádzať, uchovávať alebo s ním elektronicky obchodovať,“ znie definícia kryptomien v zákone. 

Za predaj virtuálnej meny sa potom považuje akákoľvek výmena, napríklad výmena virtuálnej meny za majetok alebo peňažnú hodnotu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo jej odplatný prevod, a to aj výmena za inú virtuálnu menu.

Dane teda zaplatíš vždy vtedy, keď kryptomenu predávaš alebo za ňu nakupuješ majetok či inú kryptomenu.

Ako si vieš daňový základ znížiť?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú