Vedci prichádzajú s názorom, že vo vesmíre sa môžu nachádzať oveľa väčšie čierne diery, než supermasívne, ktoré zvyčajne sledujeme v jadrách galaxií. Ide podľa nich o prastaré, úplne prvotné čierne diery, ktoré spadajú do novej kategórie – SLAB (Stupendously Large Black Holes), informuje Univerzita kráľovnej Márie v Londýne.

Obrovskí požierači hmoty, starší než galaxie

Všeobecný konsenzus je taký, že sa supermasívne čierne diery (SMBH) tvoria v galaxii požieraním veľkého množstva jej hviezd. V takom prípade je ich hmotnosť limitovaná na približne 10 miliárd-násobok hmotnosti Slnka. Čierne diery triedy SLAB však museli vznikať v počiatkoch kozmu, ešte než vznikli galaxie a podľa všetkého nevznikali kolapsom hviezd, píše Phys.org.

ESO/L. Calçada

Podľa všetkého sa majú nachádzať v intergalaktickom priestore, avšak ich existencia bola dodnes skôr odmietaná. Prastaré čierne diery sú navyše jedným z kandidátov na temnú hmotu a idea o ich existencii pochádza ešte zo 70. rokov minulého storočia, kedy profesor Carr a profesor Stephen Hawking predpokladali, že v prvých chvíľach vesmíru nastávali fluktuácie v jeho hustote, následkom čoho mohol byť kolaps niektorých regiónov do čiernych dier.

Musíme ich najprv detegovať

Jedným z možných spôsobov ich detekcie sú gravitačné šošovky. Podľa všeobecnej teórie relativity Alberta Einsteina totiž čím je väčšia hmotnosť objektu, tým viac ohýba časopriestor vo svojom okolí a je aj jeho gravitačná sila vyššia.

Gravitácia tiež dokáže „ohýbať“ svetlo, vďaka čomu je možné dívať sa cez gravitačné polia masívnych objektov na svetlo, ktoré vo svojom okolí zakrivili.

Ďalším spôsobom je sledovanie ich vplyvu na okolie, ako napríklad gravitačné zakrivenie galaxií. Tieto čierne diery by navyše mohli generovať aj teplo a radiáciu, ktoré môžu pomôcť pri ich detekcii, informuje Space. Čierne diery majú však oveľa väčší potenciál – niektorí odborníci napríklad navrhujú využiť ich vo vzdialenej budúcnosti ako posledné bašty ľudskej civilizácie.

Ilustrácia čiernej diery s korónou a zdrojom RTG žiarenia. NASA/JPL-Caltech

Niektorí môžu o existencii tak veľkých čiernych dier pochybovať, ale rovnaké pochybnosti sa objavili aj v prípade stredne veľkých čiernych dier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú